04.05.2021
Choć sezon 2020/2021 piłkarskiej Ekstraklasy jeszcze trwa i do jego zakończenia pozostały dwie kolejki, to już na ostatnim posiedzeniu Zarządu PZPN w czwartek 29 kwietnia 2021 roku uchwalony został nowy Regulamin Rozgrywek Ekstraklasy. Dzieje się tak co roku, by wszystkie reguły gry znane były jeszcze przed nowym sezonem i by trakcie tegoż nowego sezonu ich nie zmieniano.
Wiadomo, już że Legia Warszawa, ze względu na przewagę punktową nad rywalami ma zapewniony tytuł mistrzowski. Nie wiadomo natomiast, kto opuści Ekstraklasę. O jedyne w tym roku miejsce zagrożone spadkiem – ostatnie, 16. Walczą jeszcze 3 drużyny: Wisła Płock, 14 m., 29 pkt, 28 meczów; Stal Mielec, 15 m., 27 pkt, 27 meczów (zaległy mecz z Rakowem Częstochowa) oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała, 16 m. 24 pkt, 28 meczów.
W tym sezonie spada więc tylko jeden zespół, ale awansują trzy, by powiększyć skład Ekstraklasy do 18 zespołów. Poznaliśmy już ramowy terminarz PKO Bank Polski Ekstraklasy na sezon 2021/22. W najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy od sezonu 1997/98 zagra 18 drużyn, czyli aż 24 lata czekaliśmy na taki format. Przez ostatnie lata większość sezonów toczyło się systemem: 16 zespołów, „każdy z każdym”, mecz i rewanż. A do poprzedniego sezonu czyli 2019/2020 przez siedem lat, po rundzie zasadniczej i 30 kolejkach rozgrywano jeszcze po 7 kolejek w grupie mistrzowskiej (drużyny 1-8) oraz grupie spadkowej (drużyny 9-16). W tym sezonie już na to się nie zdecydowano, więc to taki sezon jakby przejściowy z jednym spadającym zespołem. Do tego jeszcze pandemiczny. Rozgrywany w zasadzie bez publiczności. Ostatni mecz z widzami i to przy z obostrzeniami rozegrano w Gliwicach 4 października, a kibice, jeśli nic się zmieni, nie wzrośnie liczba zakażeń, zgonów lub inne czynniki decydujące o obostrzeniach, wracają w tym sezonie na ostatnią kolejkę 15 maja. Będą więc na ośmiu stadionach gospodarzy, a nie będzie ich na pozostałych arenach, bowiem te drużyny swoje ostatnie mecze rozegrają w 29. kolejce, między 7., a 10. maja. Wówczas jeszcze nie będzie można wpuścić kibiców.
Nowy sezon ma się zacząć 23 lipca 2021 roku, a zakończyć się 21 maja 2022 roku. W pierwszej części sezonu, w roku 2021 rozegranych zostanie 19 kolejek (17 z rundy jesiennej i 2 z rundy wiosennej), a w 2022 roku 15 kolejek. Ostatnią kolejkę 2021 roku – 19-stą – zaplanowano na 18 grudnia, a pierwszą z roku 2022 – na 5 lutego. Koniec sezonu – 22 maja 2022 roku.
Finał Pucharu Polski odbędzie się w poniedziałek, 2 maja 2022 roku. W tegorocznym, przypomnijmy, zwyciężył kilkadziesiąt godzin temu przedstawiciel Ekstraklasy – Raków Częstochowa.
Z ligi spadną trzy zespoły, a trzy najwyżej notowane uzyskają szansę walki o europejskie puchary.
Co do najważniejszych postanowień i zmian Regulaminu przyjdzie czas, żeby je omówić. Wiadomo już, że spółka Ekstraklasa S.A. chce utrzymać w przyszłym sezonie liczbę pięciu zmian w meczu, ale czeka na oficjalne stanowisko Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB), która musi wyrazić na to zgodę.
Zmian nie będzie pewnie w przepisie o młodzieżowcu. Natomiast, do regulaminu wprowadzono nowy przepis dotyczący zasad przekładania meczów w przypadku awansu drużyny do rundy play-off rozgrywek UEFA. Jeżeli okaże się, że klub będzie swój miał mecz ligowy zaplanowany pomiędzy dwoma spotkaniami pucharowymi, to Departament Logistyki Rozgrywek może na wniosek klubu przełożyć ten mecz na inny termin po uzgodnieniu z oficjalnym nadawcą – poinformował Marcin Stefański, Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy S.A.
Wg ramowego terminarza PKO Ekstraklasy w sezonie 2021/22 nie przewiduje się rozgrywania kolejek w środku tygodnia, a tylko w weekendy. Do tematu z pewnością powrócimy.
(źródło: ekstraklasa.org)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.