10.05.2024
Niespełna miesiąc temu Uchwałą nr IV/58 z dnia 18 kwietnia 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN (dalej: RD PZPN lub Regulamin) został znowelizowany RD PZPN.
Pierwsza ze zmian ma charakter doprecyzowujący i rozciąga się na kilka przepisów, bowiem w art. 13 § 3 pkt 11, art. 46 § 1 lit. g), art. 100 lit. b), art. 104 § 1 pkt 1 lit b), art. 104 § 2 pkt 1 lit. b), art. 105 § 1 ust. 1 lit. b), art. 105[1] § 2 lit. d), art. 105[4] lit. b), art. 109 pkt 1 lit b) oraz art. 130 § 3 Regulaminu sformułowania „zakaz dokonywania transferów”, „zakaz dokonywania transferów krajowych do klubu”, „zakaz dokonywania transferów krajowych (definitywnych i czasowych) do klubu”, zostały zastąpione sformułowaniem „zakaz potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry”.
A zatem teraz w przypadku kar orzeczonych na podstawie art. art. 100 lit. b), art. 104 § 1 pkt 1 lit b), art. 104 § 2 pkt 1 lit. b), art. 105 § 1 ust. 1 lit. b), art. 105[1] § 2 lit. d), art. 105[4] lit. b), art. 109 pkt 1 lit b) RD PZPN będzie można dokonać transferu, ale co z tego, skoro na klubie będzie ciążyć zakaz potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry.
Zakaz potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry może zatem zostać teraz orzeczony wobec klubu w wypadku popełnienia jednego z następujących deliktów dyscyplinarnych:
- nadużycie uprawnień lub niedopełnienia przez klub obowiązków określonych w przepisach Polskiego Związku Piłki Nożnej lub FIFA, dotyczących zasad lub sposobu współpracy z agentami piłkarskimi;
- niewykonania w terminie 30 dni lub przewlekłej realizacji prawomocnych orzeczeń i decyzji organów jurysdykcyjnych PZPN;
- niewykonania w terminie 30 dni lub przewlekłej realizacji prawomocnych orzeczeń i decyzji organów jurysdykcyjnych wojewódzkich związków piłki nożnej;
- niewykonywania zobowiązania wobec Polskiego Związku Piłki Nożnej, ligi zawodowej lub związków piłki nożnej,
- nieterminowego wykonywania zobowiązań finansowych przez kluby;
- naruszenia przez kluby obowiązków wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych podlegających jurysdykcji PZPN, zgodnie z warunkami określonymi w umowach;
- jednostronnego rozwiązanie kontraktu przez klub z powodu ciąży zawodniczki oraz
- naruszenia przepisów związanych ze zmianą przynależności klubowej.
Nowe następujące brzmienie otrzymał art. 36 RD PZPN:
Art. 36
Zakaz potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry
§ 1. Karę zakazu potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry wymierza się na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
§ 2. Organ orzekający karę określa zasady wykonywania zakazu, jego zakres i czas trwania. Organ może wskazać zespoły i klasy rozgrywkowe, których zakaz dotyczy, w szczególności określając zasady potwierdzania i uprawniania nowych zawodników do drużyn młodzieżowych lub zawodników o statusie amatora.
§ 3. W okresie obowiązywania zakazu potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry, ukarany klub nie ma prawa do potwierdzania i uprawnienia do gry nowych zawodników spoza klubu, z zastrzeżeniem §2.
W art. 58 RD PZPN odnoszącym się do otrzymania przez zawodnika napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich – automatyczna kara dyskwalifikacji dodano przepis dający autonomię wojewódzkim związkom piłki nożnej w kwestii przepisów regulujących ten aspekt. Do § 1 - który stanowi: „Z zastrzeżeniem Art. 58[1] zawodnik lub osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych, która w czasie zawodów mistrzowskich otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany: 1) przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, 2) przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, 3) przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, 4) przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów” – dodano drugie zdanie (zd. 2) w brzmieniu:
„Decyzja w zakresie stosowania automatycznej kary dyskwalifikacji, o której mowa w zdaniu pierwszym w rozgrywkach mistrzowskich w ramach piłkarstwa amatorskiego tj. w szczególności na poziomie od IV ligi do niższych klas rozgrywkowych oraz w rozgrywkach dziecięcych i młodzieżowych, pozostaje w kompetencji właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej prowadzącego rozgrywki”.
Zmieniono także brzmienie art. 129 RD PZPN regulującego rodzaje środków zapobiegawczych. Obecnie wobec niżej wymienionych osób mogą być stosowane następujące środki zapobiegawcze:
- wobec zawodników – zakaz uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich, zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
- wobec klubów – zakaz uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich, zakaz potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry, zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu, zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie, zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
- wobec trenerów – zakaz prowadzenia drużyny w czasie meczów pucharowych i mistrzowskich, zawieszenie licencji, zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
- wobec działaczy klubowych – zakaz reprezentowania klubu, zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
- wobec działaczy związkowych – zakaz sprawowania funkcji w PZPN i wojewódzkim związku piłki nożnej, zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
- wobec sędziów – zakaz prowadzenia zawodów piłkarskich, zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną, a wobec obserwatorów i delegatów – zakaz prowadzenia obserwacji i innej działalności obserwacyjnej i kwalifikacyjnej, zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną.
Pozostałe postanowienia Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej nie ulegają zmianie. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, z tym zastrzeżeniem, że zmienione przepisy mają zastosowanie do spraw wszczętych po dniu 18 kwietnia 2024 roku.
Organizacje sportowe
14.05.2025
Piłka nożna
09.05.2025
Piłka nożna
05.05.2025
09.05.2025
05.05.2025
29.04.2025
22.04.2025
16.04.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.