03.01.2018
1 stycznia 2018 r. w życie weszły nowe regulacje medyczne (UEFA Medical Regulations), które aktualizują wymagania dotyczące m.in. badań lekarskich, które zawodnicy muszą przejść jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek organizowanych przez UEFA.
Powyżej wspominany regulamin został zatwierdzony przez Komitet Wykonawczy UEFA niespełna pół roku wcześniej (01.06.2017r.), a już we wrześniu przekazany został wszystkim federacjom zrzeszonym w UEFA.
Przepisy te obowiązują zawsze, gdy wyraźnie odnoszą się do nich szczególne przepisy regulujące rozgrywki pod auspicjami UEFA i regulują m.in.:
Nowe regulacje aktualizują wymagania dotyczące przedmedycznego badania lekarskiego (PCME), które zawodnicy obowiązani są przejść przed rozpoczęciem rozgrywek UEFA.
Jak wiemy, PCME po raz pierwszy zostało wprowadzone do regulaminu Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA w roku 2009, a cztery lata później włączone je do pierwszego zbioru regulacji medycznych - UEFA Medical Regulations.
Do tej pory PCME odnosiło się tylko do piłkarzy biorących udział w męskich rozgrywkach klubowych UEFA, a także do ostatnich rund wszystkich rozgrywek drużyn narodowych i Pucharu Regionów UEFA (piłkarskich rozgrywek amatorskich drużyn z całej Europ, które po raz pierwszy odbyły się w latach 1998/99 i od tego czasu rozgrywane są co dwa lata). Ostatnia zmiana ww. regulacji jest o tyle istotna, że od 1 stycznia bieżącego roku podstawowe PCME obejmuje już wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA. Nowe przepisy nakładają na zawodników wymóg posiadania aktualnej dokumentacji medycznej, a także odbywania corocznych badań lekarskich, w tym kardiologicznych (EKG).
Ponadto, zawodnicy biorący udział w Lidze Mistrzów UEFA, Lidze Europejskiej UEFA, Superpucharze UEFA, Młodzieżowej Lidze Mistrzów UEFA (UEFA Youth League), Mistrzostwach Europy i ostatnich rundach wszystkich innych rozgrywek drużyn narodowych zobowiązani zostali do poddania się corocznym testom laboratoryjnym, egzaminom ortopedycznym oraz EKG - co dwa lata.
Konkretniej rzecz ujmując - badania określone w art. 4, 5 i 6.1 ww. regulacji są obowiązkowe dla wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA, natomiast badania, o których mowa w art. 6.02, w art. 7 i 8 są zdecydowanie zalecane wszystkim graczom biorącym udział w rozgrywkach UEFA, ale obowiązek ich przeprowadzania dotyczy już tylko zawodników uczestniczącym na każdym etapie rozgrywek: LM, LE, SP, ME i UYL (w tym we wszystkich ich rundach kwalifikacyjnych), a także zawodników partycypujących w ostatnich rundach ME UEFA do lat 17, 19 i 21, seniorskich Mistrzostw Europy, Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 17 i 19, oraz seniorskich ME Kobiet i Mistrzostwach Europy w futsalu.
"UEFA zawsze kładła największy nacisk na dobro zawodników uczestniczących w rozgrywkach UEFA. To dobrze, że PCME ma teraz zastosowanie do wszystkich ww. graczy, a nowe wymogi, że wszyscy muszą poddać się corocznym badaniom EKG, są w pełni zgodne z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i American Heart Association."
„Nikt nie powinien umierać podczas gry, którą wszyscy kochamy, a nowe regulacje, w połączeniu z istniejącymi już wymogami UEFA, w zakresie zaopatrzenia medycznego we wszystkich meczach, pokazuje, że UEFA jest liderem w zakresie ochrony piłkarzy.”
(źródło: UEFA.com)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.