04.12.2024
Piłkarze lub piłkarki podczas meczu niezależnie od poziomu rozgrywek czy to seniorskich czy młodzieżowych podlegają postanowieniom art. 57 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej (dalej: RD PZPN), odnoszącego się do naruszenie art. 12 Przepisów Gry w piłkę nożną. Zgodnie z art. 57 §1 RD PZPN: Zawodnik oraz osoba uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów otrzymuje odpowiednio napomnienie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwoną kartkę) w przypadku popełnienia przewinień wskazanych w Art. 12 Przepisów Gry.
Z kolei przepis art. 57 §2 stanowi, że jeżeli co najmniej 5 zawodników jednej drużyny otrzyma napomnienie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwona kartka) w jednym meczu, klub ukaranych zawodników podlega karze pieniężnej z automatu w wysokości określonej w odrębnych regulacjach. Regulamin Dyscyplinarny reguluje też zasady pauz za żółte kartki i wymiaru kar za czerwone kartki jako normy ogólne, z uwzględnieniem przepisów regulaminów poszczególnych rozgrywek jako norm szczególnych, a także regulaminów i uchwał organizatorów rozgrywek zawierających tzw. „karomierze”.
Sprawę piłkarzy mamy więc już omówioną, choćby pokrótce, ale o tym nieraz pisaliśmy na prawosportowe.pl. Zachęcam do przeglądania naszego portalu. Natomiast dzisiaj skoncentrujemy się na uczestniku zawodów piłkarskich, ale na „osobie innej niż zawodnik”, czyli trenerze, członku sztabu szkoleniowego, medycznego i innej osobie wpisanej do sprawozdania zawodów i przebywającej na ławce rezerwowych. O usunięciu takiej osoby z ławki rezerwowych traktuje art. 62 RD PZPN.
Przepis jest ciekawe skonstruowany, bowiem zaczyna się od odesłania do innego przepisu poprzez zastosowanie słów: „Z zastrzeżeniem Art. 62 [1]:”. O art. 62 [1] będzie jeszcze mowa, ale teraz pora zacytować art. 62 RD PZPN w pełnym brzmieniu:
„Z zastrzeżeniem Art. 62 [1]:
§ 1. Jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania dwóch napomnień (żółtych kartek), zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu.
§ 2. Jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki, z zastrzeżeniem § 3 niniejszego artykułu zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
§ 3.1. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
§ 3.2. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 5 meczów.
§ 3.3. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji rażącego naruszenia nietykalności cielesnej sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 1 rok.
§ 4. W stosunku do osób innych niż zawodnik nie stosuje się przepisów o automatycznej karze dyskwalifikacji za kolejne napomnienia (żółte kartki) w czasie meczów mistrzowskich i pucharowych, o których mowa w art. 58 i 60.
§ 5. Wymierzając karę dyskwalifikacji organ dyscyplinarny może nałożyć na osobę, o której mowa w § 1- 3, karę dodatkową - karę pieniężną nie wyższą niż 50 000 zł.
§ 6. Do czasu orzeczenia kary dyscyplinarnej osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, którą sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki nie może przebywać w strefie technicznej oraz brać udziału w rozgrywkach, w których została wykluczona w jakimkolwiek charakterze, a w przypadku, o którym mowa w § 3 również w innych rozgrywkach.
§ 7. Do osób innych niż zawodnik, uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, art. 20, 21 oraz 48 stosuje się odpowiednio.”
Mamy tu więc uregulowane przypadki m.in. dwóch napomnień w jednym meczu, usunięcia z ławki w wyniku samoistnej czerwonej kartki, naruszenia nietykalności cielesnej sędziego, wymiar kar za te przewinienia, zawieszenia w prawach czy też wskazanie odpowiednie stosowanie przepisów o zasadach wykonywania kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich; zasadach wykonywania kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach pucharowych czy też o odstąpieniu od wymierzenia kary dyscyplinarnej z automatu.
Przechodzimy też do wspomnianego art. 62 [1]. Są to przepisy szczególne wobec art. 62, a dotyczące osób innych niż zawodnik uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych w rozgrywkach prowadzonych przez PZPN i Ekstraklasa SA:
„ § 1. Jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów prowadzonych przez PZPN i Ekstraklasa SA, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki, z zastrzeżeniem § 2 niniejszego artykułu zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
§ 2.1. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
§ 2.2. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 5 meczów.
§ 2.3. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji rażącego naruszenia nietykalności cielesnej sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 1 rok.
§ 3. Wymierzając karę dyskwalifikacji organ dyscyplinarny może nałożyć na osobę, o której mowa w § 1- 2, karę dodatkową - karę pieniężną nie wyższą niż 50 000 zł.
§ 4. Do czasu orzeczenia kary dyscyplinarnej, osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, którą sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki nie może przebywać w strefie przylegającej do boiska oraz brać udziału w rozgrywkach, w których została wykluczona w jakimkolwiek charakterze, a w przypadku, o którym mowa w § 2 również w innych rozgrywkach.
§ 5. Do osób innych niż zawodnik, uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, art. 20, 21 oraz 48 stosuje się odpowiednio.”
Najpierw więc sięgamy do art. 62 [1], a następnie do art. 62 RD PZPN. Jeśli masz pytania dotyczące kar za żółte i czerwone kartki, pisz na adres: bok@prawosportowe.pl
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.