Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Międzynarodowe transfery last minute z wykorzystaniem FIFA TMS. Wielkie okazje i jeszcze większe ryzyko. Casus Adriena Silvy.

23.11.2017

Międzynarodowy rynek transferowy to przemysł wart wiele miliardów dolarów, obejmujący około 12.000 tego typu transferów każdego roku. Z tego powodu FIFA zdecydowała się w 2007 r. powołać do życia FIFA TMS – system, który zrewolucjonizował i usprawnił sposób dokonywania transferów. Wprowadzony on został w celu zapewnienia społeczności piłkarskiej najnowocześniejszych technologii, aby dotrzymać kroku ruchowi transferowemu na dzisiejszym rynku i odpowiedzieć na potrzeby współczesnej gry.

Kluby korzystają z niego, gdy zawierają kontrakty z nowymi zawodnikami. Fragmenty danego kontraktu (jego najważniejsze części) stanowią informację, którą kluby zobowiązane są umieścić na tej platformie (systemie). Informacje, o których mowa powyżej, to np.: nazwa klubu, nazwa narodowego związku, który organizuje rozgrywki, w których uczestniczy klub, dane gracza, rodzaj transferu, określenie agenta klubu, opłaty za transfer, itp. Ogółem tych części jest około 23.

Od października 2010 r. korzystanie z FIFA TMS jest obowiązkowe w zakresie wszystkich transferów międzynarodowych. Międzynarodowy certyfikat transferowy (International Transfer Certificate - ITC) jest wydawany tylko wtedy, gdy wszystkie informacje dodane w systemie są prawidłowo wprowadzone, zapewniając w ten sposób całkowitą przejrzystość. Dlatego też, dziś, wszystkich 209 członków FIFA i ponad sześć tysięcy klubów zostało przeszkolonych i korzysta z AI TMS, choć jak życie pokazuje, mimo to czasami dochodzi do poważnych wpadek.

Deadline day, czyli transfery na krawędzi ryzyka. Casus Adriena Silvy.

FIFA ocenia, że wprowadzenie i zatwierdzenie całego jednego transferu zajmuje około 7 minut. Przez cały czas, ale także w dniu tzw. deadline day w FIFA TMS działa biuro obsługi klienta. Zwłaszcza tego najważniejszego, ostatniego dnia okienka transferowego pracownicy biura odbierają maile i telefony służąc pomocą tysiącom użytkowników w godzinach od 9 do północy.

Wspomniane okienka transferowe na całym świecie otwierają i zamykają się w różnych datach. Dzielimy je na letnie i zimowe. Obecnie zmiany przynależności klubowej możemy obserwować w dalekim Sudanie, na Bermudach, w Montserrat, Tanzanii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej czy w Kongo, gdzie dyrektorzy sportowi mogli rozpocząć swoje działania w tym zakresie już 9 października.

Zwykle najciekawsze są jednak te transfery, w których biorą udział angielskie zespoły. Tam najbliższe okienko otworzy się 1 stycznia 2018 r. i potrwa równo do końca miesiąca, tj. 31 stycznia 2018 r. do godziny 23:59. Na jego otwarcie z niemałą nerwowością z pewnością wyczekuje Adrien Silva – od kilku miesięcy trenujący z drużyną Leicester City reprezentant Portugalii. Dlaczego, mimo prawidłowego zawarcia umowy z The Foxes, w dalszym ciągu nie oglądamy go na boiskach angielskiej Premier League?

Może dlatego, że kluby, nawet te topowe, nie zawsze uczą się na cudzych błędach. Niestety.

Kibice i obserwatorzy europejskiego futbolu z pewnością pamiętają, jak w roku 2015 hiszpański goalkeeper David De Gea przymierzany był do drużyny dwunastokrotnego tryumfatora Ligi Mistrzów – Realu Madryt. Saga transferowa trwała w najlepsze, aż w końcu strony porozumiały się. Mimo to, do transferu ostatecznie nie doszło – powód? United nie zdążyło na czas przesłać do LFP niezbędnej dokumentacji w odpowiednim formacie. Wydawałoby się, że tak głośna sprawa powinna być przykładem jak transferów robić nie należy. Nic bardziej mylnego.

Tym razem ponownie to angielski klub nie zdążył zgłosić w terminie samego transferu, spóźniając się z wysyłaniem informacji do TMS o… 14 sekund. Przypomnijmy, jak do tego doszło.

W dniu 31 sierpnia 2017 r., który był ostatnim dniem letniego okienka transferowego w Anglii, Leicester zawarł umowę transferową ze Sporting Clube de Portugal w celu pozyskania Adriena Silvy za kwotę 22 mln funtów. Jak się później okazało, żądanie ITC zostało zablokowane przez system FIFA TMS, ponieważ Leicester przekryło okres rejestracji i FA (angielski związek piłki nożnej) nie była w stanie zarejestrować transferu piłkarza.

FA zwróciła się do FIFA o zatwierdzenie transferu w drodze wyjątku, czego jednak odmówiono. W dniu 3 października 2017 r. Adrien Silva złożył w CAS odwołanie wraz z wnioskiem o tymczasowe dopuszczenie do gry i chociaż początkowy wniosek został odrzucony, postępowanie będzie kontynuowane. Ostateczna decyzja, co do meritum, zostanie wydana po przesłuchaniu, które nie zostało jeszcze ustalone. Nic zatem nie wskazuje, jakoby Silva jeszcze w tej rundzie miał szansę pozdrowić z boiska obecnych na trybunach Power Stadium kibiców.

Dodać należy, że nie tylko same Lisy są na tym stratne. Przez zawirowania transferowe Portugalczyk stracił już miejsce w składzie kadry narodowej przed przyszłorocznym mundialem i głośno wypowiada się o swojej frustracji związanej z tym faktem i nie ukrywajmy, ma ku temu dość oczywiste powody.

Moment rejestracji transferu międzynarodowego w FIFA TMS

Zgodnie z Regulaminem FIFA ws. Statusu i Transferów Zawodników, każdy zawodnik, aby móc grać w barwach danego klubu, musi zostać prawidłowo zarejestrowany. By tak się stało, zgodnie z art. 6 ww. Regulaminu, piłkarze winni zostać zarejestrowani w trakcie jednego z dwóch corocznych okresów rejestracyjnych, ustalonych przez daną federację. Gracze mogą być zarejestrowani po złożeniu ważnego wniosku klubu do odpowiedniego związku piłkarskiego w okresie rejestracji, pod warunkiem, że złoży się go w wyznaczonym do tego czasie.

Przekroczenie okresu rejestracji i spóźnienie się, choćby sekundę ze zgłoszeniem transferu za pośrednictwem FIFA TMS powoduje w efekcie niemożność skorzystania z usług danego zawodnika w najbliższej rundzie. Tak też zdarzyło się w omawianej sprawie.

Jak pokazuje przykład Adriena Silvy, transfery last minute mogą być niezwykle ciekawe, ale i szalenie ryzykowne. Błędne wyliczenie czasu na wprowadzenie do systemu odpowiednich danych z kontraktu może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jeżeli dodatkowo tym ruchem transferowym mieliśmy zastąpić innego cennego dla zespołu gracza, opuszczającego nasze szeregi, to w efekcie braku ich obu drużyna może stracić kilka cennych punktów w nadchodzącej rundzie. Wyjściem z tej sytuacji może też być danie szansy perspektywicznemu młodzieżowcowi, tak jak to miało miejsce w przypadku The Foxes. By jednak uniknąć tego typu dywagacji zawsze lepiej upewnić się, że wszystkie dokumenty zostały sporządzone prawidłowo, w odpowiednim formacie, są kompletne i zostaną wprowadzone do systemu na czas.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.