03.01.2020
Często dyskutuje się na temat sytuacji, co stanie się, gdy jakaś drużyna wycofa się z rozgrywek albo nie dostanie licencji uprawniającej do gry w danej lidze. Przyjrzyjmy się, jak taki problem rozstrzygają przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Szóstego grudnia odbyło się ostatnie w 2019 roku spotkanie Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas obrad została przyjęta Uchwała nr XII/183 w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych. Właśnie w niej zawarto przepisy, które rozstrzygają podjęty we wstępie problem.
Dwa przypadki
Przepisy omawianej uchwały mają zastosowanie w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy klub bądź kluby występujące w danym sezonie, w danej klasie rozgrywkowej nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w tych rozgrywkach w następnym sezonie, natomiast druga z nich ma miejsce, kiedy dana ekipa zrezygnuje z udziału w rozgrywkach.
Gdy dojdzie do jednego z takich przypadków należy zastosować paragraf pierwszy uchwały, który stanowi, że taki klub zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach bieżącego sezonu, zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże zostanie przesunięty do niższej klasy rozgrywkowej.
W ostatnim czasie dyskusje wywoływało to, co nastąpi, gdy dojdzie do opisanej wyżej sytuacji, czyli która drużyna uzupełni daną klasę rozgrywkową w kolejnym sezonie. Wątpliwości rozwiewa ustęp drugi paragrafu pierwszego uchwały:
„W sytuacji, o której mowa w ust. 1, miejsce w tej klasie rozgrywkowej zachowa odpowiednia liczba klubów sklasyfikowanych na kolejnych najwyższych miejscach spadkowych tabeli rozgrywek, które otrzymały licencję na udział w rozgrywkach tej klasy.”
Z kolei gdyby zdarzyło się, że drużyna nie otrzyma licencji także na grę w niższej lidze albo ekipa wycofana nie wyrazi chęci przystąpienia także do rozgrywek niższego szczebla, wówczas należy zastosować ustęp trzeci i czwarty paragrafu pierwszego uchwały:
„3. W sytuacji, gdy klub/kluby spadający z danej klasy rozgrywkowej do klasy niższej nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach klasy niższej lub zrezygnuje z udziału w tych rozgrywkach, klub ten zostanie przesunięty do kolejnej niższej klasy rozgrywkowej.”
„4. W sytuacji, o której mowa w ust. 3, miejsce w niższej klasie rozgrywkowej zachowa odpowiednia liczba klubów sklasyfikowanych na kolejnych najwyższych miejscach spadkowych tabeli rozgrywek, które otrzymały licencję na udział w rozgrywkach tej klasy.”
Brak awansu
W praktyce może dojść także do takiej sytuacji, że dany zespół sportowo zajmie miejsce w swojej lidze, które jest premiowane awansem do wyższej klasy rozgrywkowej i nie otrzyma licencji na grę wyżej albo zrezygnuje z takiej możliwości. Przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej dzielą taką sytuacją na trzy przypadki: 1) rozgrywki, których zasady awansu i spadku nie przewidują rozgrywania meczów barażowych o udział w rozgrywkach klasy wyższej oraz 2) rozgrywki, których zasady awansu i spadku przewidują rozegranie meczów barażowych o udział w rozgrywkach klasy wyższej pomiędzy uczestnikami rozgrywek klasy niższej, 3) rozgrywki, których zasady awansu i spadku przewidują rozegranie meczów barażowych o udział w rozgrywkach klasy wyższej pomiędzy uczestnikami rozgrywek klasy wyższej i klasy niższej.
W pierwszym z przypadków omawiana uchwała przewiduje następujące rozstrzygnięcie:
„1. W sytuacji gdy klub/kluby uprawniony, w wyniku rywalizacji sportowej, do bezpośredniego awansu do wyższej klasy rozgrywkowej nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w tych rozgrywkach w następnym sezonie lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach lub awans do rozgrywek klasy wyższej oznaczałby sprzeczność z zasadami, o których mowa w § 2 ust. 7 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach bieżącego sezonu zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże nie uzyska awansu do klasy wyższej.
2. W sytuacji, o której mowa w ust. 1, awans do wyższej klasy rozgrywkowej uzyska klub/kluby zajmujący kolejne najwyższe miejsce w tabeli rozgrywek, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej.
3. W sytuacji, gdy żaden z kubów, o których mowa w ust. 2 nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach klasy wyższej lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, miejsce w tych rozgrywkach zachowa odpowiednia liczba klubów sklasyfikowanych na kolejnych najwyższych miejscach spadkowych tabeli rozgrywek, które otrzymały licencję na udział w rozgrywkach tej klasy.”
Pozostałe dwa przypadki zostały skonstruowane w bardzo podobny sposób. Oczywiście jest kilka różnic. Najistotniejszą z nich jest fakt, że w żadnym z przypadków awansu nie może uzyskać klub, który zajął miejsce poniżej lokaty, która uprawnia do uczestnictwa w spotkaniach barażowych. Ogólnie regulacje paragrafu trzeciego oraz czwartego uchwały nr XII/183 są bardzo szczegółowe i przewidują wszystkie możliwe sytuacje, które mogą wyniknąć w toku rywalizacji związanej z barażami.
Druga drużyna
Istnieje także możliwość, że druga drużyna jakiegoś klubu wywalczy awans albo zajmie miejsce barażowe uprawniające do gry w meczach o promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Wówczas, gdy pierwsza drużyna takiej ekipy, gra w tej bezpośrednio wyższej klasie rozgrywkowej, dany zespół „rezerw” nie ma możliwości awansu. Przypadek taki reguluje paragraf piąty uchwały:
„W sytuacji, gdy inna drużyna klubu/klubów uprawnionego do bezpośredniego awansu do klasy wyższej lub uprawnionego do udziału w meczach barażowych o udział w rozgrywkach klasy wyższej w następnym sezonie, występuje w rozgrywkach klasy wyższej, bezpośredni awans do tych rozgrywek lub prawo do udziału w meczach barażowych o udział w tych rozgrywkach w następnym sezonie uzyska klub/kluby sklasyfikowany na kolejnym miejscu tabeli rozgrywek klasy niższej.”
Uchwałą przyjętą w grudniu ubiegłego roku Polski Związek Piłki Nożnej ostatecznie zdecydował, jak postępować w sprawach związanych z awansami i spadkami wywołanym nieprzyznaniem licencji oraz wycofywaniem się drużyn z danych rozgrywek. Ponadto potwierdzono, w jaki sposób mogą rywalizować inne drużyny (rezerwy) danego klubu. W związku z tym, gdyby, co jest dosyć prawdopodobne, w najbliższym czasie doszło do sytuacji, w którym jakaś drużyna np. nie otrzyma licencji na grę w danej lidze, nie będzie wątpliwości, w jaki sposób postępować i zdecydować o tym, jakie ekipy mają pozostać na danym szczeblu bądź też uzyskać promocję do wyższej klasy rozgrywkowej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.