Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Kolejne środki na rozwój piłki nożnej w Polsce

29.10.2018

Federacje piłkarskie na całym świecie, w tym Polski Związek Piłki Nożnej wyrażają zgody na korzystanie z wizerunku rozgrywek, meczów zakładom bukmacherskim i podpisują stosowne umowy w tym przedmiocie. Na tej podstawie, zakłady przekazują część wpływów organizatorom rozgrywek.

Z kolei PZPN przekazuje wpływy z zakładów bukmacherskich klubom. Zasady podziału tych środków tych środków regulują uchwały zarządu związku. Obecnie obowiązującą jest Uchwała nr VIII/166 z dnia 26 września 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przekazania klubom I i II ligi oraz Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej - dla klubów III i IV ligi, wpływów z zakładów bukmacherskich w sezonie 2018/2019.

Z samej nazwy uchwały wynika już, że środki dla klubów I i II ligi czyli szczebla centralnego dzieli PZPN, natomiast środki dla klubów III i IV ligi przekazywane są Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej, których jest szesnaście, a one przekazują je klubom.

Zgodnie z art. I 1 Uchwały nr VIII/166, kwoty uzyskane przez PZPN od firm bukmacherskich, które zawarły ze Związkiem umowy na wykorzystywanie wyników spotkań ligowych rozgrywek III i IV ligi, podlegają przekazaniu na rzecz klubów III i IV ligi w następujących proporcjach:

- dla klubów III ligi- 17,5% uzyskanej kwoty,

- dla klubów IV ligi – 12,5 % uzyskanej kwoty.

Polski Związek Piłki Nożnej dokona przelewu tych kwot na konta poszczególnych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, po otrzymaniu od firm bukmacherskich kwot wynikających z zawartych umów o wykorzystywanie wyników spotkań piłkarskich dot. rozgrywek III i IV ligi. Na podstawie art. I 3 Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej są zobowiązane do rozdysponowania kwot otrzymanych od PZPN w związku z realizacją Uchwały dla celów związanych z rozgrywkami III i IV ligi na terenie działania poszczególnych WZPN.

Jak wynika z powyższych przepisów 30 % uzyskanych od bukmacherów wpływów trafia na potrzeby rozgrywek III i IV ligi. Zgodnie z art. II.1 kwoty pozostałe po przekazaniu sum, o których mowa w pkt I. ppkt 1. Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej oraz kwoty uzyskane przez PZPN od firm bukmacherskich, które nie zawarły ze Związkiem umów na wykorzystywanie wyników spotkań ligowych rozgrywek III i IV ligi, podlegają przekazaniu na rzecz klubów I i II ligi w następujących proporcjach:

- dla klubów I ligi – 75% tych kwot,

- dla klubów II ligi – 25 % tych kwot.

Polski Związek Piłki Nożnej dokona przelewu tych kwot na rzecz klubów I i II ligi po otrzymaniu od firm bukmacherskich kwot wynikających z zawartych umów o wykorzystywanie wyników spotkań piłkarskich dot. rozgrywek I i II ligi.

Tekstu można wysłuchać także w formie podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/kolejne-srodki-na-rozwoj-pilki-noznej-w-polsce[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności