21.04.2020
W związku z trwającą epidemią koronawirusa w piłce nożnej pojawia się wiele problemów organizacyjno-prawnych. Dlatego też UEFA oraz FIFA opracowują różnego rodzaju strategie rozwiązań zaistniałych sytuacji. Jedną z poruszanych kwestii jest termin letniego okienka transferowego.
Obecnie większość rozgrywek cały czas pozostaje zawieszona. Najprawdopodobniej, jeśli chodzi o ligi w Europie, zostaną one dograne, a poszczególne federacje opracowują plany powrotu do rywalizacji, co powinno na przełomie maja i czerwca. Z kolei jeśli chodzi o Ligę Mistrzów, to UEFA planuje jej dokończenie dopiero w sierpniu. W związku z takimi planami pojawia się wiele problemów, które związane są przede wszystkim z kontraktami zawodników, a co za tym idzie także z letnim okienkiem transferowym, które zawsze otwierało się wraz z początkiem lipca.
7 kwietnia FIFA wydała dokument „COVID-19 Football Regulatory Issues”. Poruszane są w nich wspomniane wyżej problemy. O pierwszym z nich pisaliśmy już na łamach naszego portalu, natomiast warto przeanalizować, jakie rozwiązanie rekomenduje FIFA odnośnie zbliżającego się okienka transferowego.
Piłkarze mogą być rejestrowani w klubach tylko podczas wyznaczonych przepisami okresów, które nazywa się okienkami transferowymi. W ciągu roku mamy dwie takie sytuacje. Jedno z okienek transferowych może trwać nie dłużej niż dwanaście tygodni i drugie nie dłużej niż cztery. Pierwsze z nich dłuższe rozpoczyna się zazwyczaj 1 lipca, tuż po oficjalnym zakończeniu sezonu. W tym roku będzie jednak inaczej, gdyż tak jak zostało wspomniane, sezon w poszczególnych ligach zostanie zapewne wydłużony.
FIFA zarekomendowała, aby okienka transferowego nie otwierać w takim terminie, co zwykle, czyli 1 lipca. Zdaniem Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej należy dostosować się do panującej sytuacji i przesunąć okienko na późniejszy termin, który powinien być powiązany z dograniem lig oraz kontraktami zawodników. Dlatego też FIFA zaproponowała, aby przedłużyć umowy, nie stosując konkretnego terminu i miałyby one obowiązywać „do końca sezonu”, a dopiero po finalizacji rozgrywek należy otworzyć okienko transferowe, które wiąże się z możliwością rejestracji zawodników w nowych klubach. Oczywiście, mimo opóźnienia, wszystkie inne przepisy m.in. te o czasie trwania okienka, musiałyby być przestrzegane.
W propozycji FIFA widać więc, że chce ona jak najbardziej pójść na rękę i pomóc klubom, zachowując przy tym ogólnie przyjęte ramy prawne tak, aby uniknąć chaosu związanego ze zmianami barw klubowych przez zawodników. Należy jednak podkreślić, że sytuacja, którą spowodowała epidemia, jest niezwykle dynamiczna i niewykluczone, iż przedstawione rekomendacje będą ulegać modyfikacjom.
(fot. pixabay, zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.