Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Kiedy wystartują żużlowcy?

15.03.2021

Kiedy wystartują żużlowcy?

Pytanie cokolwiek prowokujące, bowiem za trzy tygodnie zaplanowano początek rozgrywek Ekstraligi żużlowej oraz niższych lig żużla w Polsce. W zasadzie, co roku w Święta Wielkanocne te rozgrywki startowały, chyba, że święta były późno, bo w połowie kwietnia, to tydzień, dwa wcześniej. Ubiegły sezon, stojący już pod znakiem epidemii koronawirusa ruszył o wiele później? Czy tak będzie i w tym roku, czy uda się dotrzymać zaplanowanych terminów inauguracji 3-5 kwietnia 2021 roku.

Raczej uda się dochować tych terminów, ale też organizatorzy rozgrywek czyli spółka Ekstraliga Żużlowa i Polski Związek Motorowy podobnie jak inne polskie związki sportowe prowadzące współzawodnictwo sportowe wiedzą już w tym roku, według jakich procedur i protokołów prowadzić rozgrywki i jest to już takie zaskoczenie w ubiegłym roku, kiedy w zasadzie w całej Europie sport „stanął” na dwa miesiące do połowy maja.

Dochodzą co prawda jeszcze z niektórych klubów sygnały, że warto byłoby rozpocząć rozgrywki z publicznością na trybunach, choćby w ograniczonym zakresie, 25% lub 50% widzów na trybunach jak w ubiegłym roku i że warto wstrzymać się ze startem właśnie do tego czasu, kiedy publiczność będzie mogła pojawić się na trybunach. Jak wiemy kluby żużlowe mają spore przychody z dnia meczowego i przychody z biletów i karnetów stanowią sporą część budżetów klubowych.

Prawda jest jednak taka, że racji rozwoju sytuacji „odmrożenia” trybun nie należy się raczej spodziewać, nawet bym powiedział z dużą pewnością, że na razie stadiony dla widzów otwarte nie zostaną. Trzeba więc liczyć się z brakiem publiczności. Ligi, które grają stosują różne protokoły sanitarne, regulaminy sanitarne. I takie mamy też w rozgrywkach żużlowych. Sporo emocji w środowisku, z racji sytuacji finansowej klubów i znacznego wzrostu kosztów w budżetach klubów wywołała ostatnia – datowana na piątek 12.03.2021 roku – zmiana Regulaminu Sanitarnego PZM – kluby eWinner 1.Ligi Żużlowej, 2.Ligi Żużlowej. Otóż znalazł się w nim wymóg przeprowadzania testów przed rozgrywkami ligowymi w okresie rozgrywania sparingów i treningów punktowanych.

W zasadach postępowania przed sezonem znalazły się następujące postanowienia:

Zasady postępowania przed rozpoczęciem rozgrywek:

 1. Treningi na torze przed rozpoczęciem rozgrywek muszą odbywać się według zasad określonych w niniejszym regulaminie.
 2. W przypadku organizacji zawodów sparingowych wszystkie osoby w nich uczestniczące (ekipy, osoby funkcyjne, itp.) muszą posiadać negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonane techniką RT-PCR. Test musi zostać przeprowadzony na 48 godzin przed pierwszym sparingiem. Wyniki testów klub przesyła na adres e-mail: sanitarny@pzm.pl niezwłocznie po ich uzyskaniu. Zachowują one ważność do terminu badania, o którym mowa w pkt 3 poniżej.
 3. Przed pierwszą rundą rozgrywek Klub zobowiązany jest na własny koszt przeprowadzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 techniką RT-PCR wszystkim osobom uczestniczącym w meczu i uprawnionym do przebywania w strefach stadionu, w których jest to wymagane. Test musi zostać przeprowadzony na 48 godzin przed meczem. Wyniki testów klub przesyła na adres e-mail: sanitarny@pzm.pl niezwłocznie po ich uzyskaniu.”

Przepis nie jest może aż tak restrykcyjny jak w przypadku Ekstraligi, gdzie udział zawodnika w normalnym wewnętrznym treningu klubowym ma być poprzedzony testem, choć nie jest bezwzględne postanowienie, a tylko rekomendacja.  

Natomiast w klubach Ekstraligi, treningi na torze, przed rozpoczęciem zawodów sparingowych z udziałem danego klubu, muszą odbywać się według zasad określonych w regulaminie sanitarnym, z zaleceniem poddania się testom na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 techniką RT-PCR osób biorących udział w tych treningach.

Przed nowym sezonem w Regulaminie Sanitarnym PZM – kluby PGE Ekstraligi wprowadzono kilka zmian. Jedna z nich dotyczy regulacji w dziale „Obowiązki zawodników uczestniczących w rozgrywkach” i częstotliwości wykonywania testów. Zgodnie z pkt. 11, zawodnika oraz jego mechanicy i osoby z teamu mają teraz obowiązek poddawania się cyklicznym - a teraz już - nie rzadziej niż przed każdą kolejką rozgrywek, testom genetycznym na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na koszt klubu techniką RT-PCR, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez podmiot zarządzający. Taki obowiązek testowy mają też inne osoby (zarówno delegowane do obsługi zawodów lub treningów przez klub, jak i podmiot zarządzający) uczestniczące w rozgrywkach.

Na koniec jeszcze o rozszerzającym się obszarze, na którym obowiązują zaostrzone wymogi dla sportu i ograniczenia sportu amatorskiego. Od końca lutego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest województwo warmińsko-mazurskie. Od soboty 13 marca, jest nim również województwo pomorskie, a z kolei od dzisiaj – województwa mazowieckie i lubuskie. Oczywiście rozgrywki sportu zawodowego i młodzieżowego oraz treningi mogą się tam odbywać, natomiast nie dotyczy to sportu amatorskiego.

Na takim obszarze treningi i zawody mogą być organizowane tylko w przypadku:

- sportu zawodowego (zawodnicy na kontraktach o profesjonalne uprawianie sportu),

- zawodników pobierających stypendia sportowe (ministerialne, samorządowe, klubowe),

- członków kadry narodowej (tylko polskie związki sportowe), reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej,

- uprawiających sport w ramach ligi zawodowej (też kompetencja polskiego związku sportowe, a ponadto musiałaby taka liga funkcjonować już i to w formie spółki i kluby jako spółki i podpisana umowa między związkiem, a ligą),

- wreszcie dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Na terenie tych czterech województw zamknięte zostały hotele (wyjątkiem są hotele robotnicze i określone podróże służbowe). Ograniczona została działalność galerii handlowych, a wszystkie kina, teatry, muzea, galerie sztuki, kasyna, baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe zostały zamknięte. W klasach 1-3 szkół podstawowych wprowadzono nauczanie hybrydowe.

W pozostałych 12 województwach możliwe jest natomiast także szkolenie i współzawodnictwo w ramach Akademickiego Związku Sportowego, przeprowadzanie kursów i egzaminów na licencje trenerskie oraz patenty żeglarskie i motorowodne, a także współzawodnictwo sportowe organizowane przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych, czyli wojewódzkie/okręgowe związki sportowe i kluby sportowe.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.