Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Jakie warunki muszą spełnić kluby Ekstraklasy, aby uzyskać licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej?

23.08.2022

System licencyjny PZPN opisany w podręczniku licencyjnym PZPN, jest swego rodzaju “Biblią” dla włodarzy klubów poszczególnych szczebli ligowych. Jakie są cele oraz treść skodyfikowanych i dość szeroko rozbudowanych wymagań licencyjnych dla klubów Ekstraklasy na sezon 2022/2023?

Za przygotowywanie Podręcznika Licencyjnego oraz jego rozwój i wdrażanie, jest odpowiedzialny Dział Licencji, opisany w pkt. 3.2.2 Podręcznika.

Do uzyskania są dwie odrębne licencje - licencja do uczestnictwa w Rozgrywkach Ligowych PZPN (w tym przypadku Ekstraklasy) oraz licencja do uczestnictwa w Rozgrywkach Klubowych UEFA. Za przyznanie licencji odpowiada Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, ewentualne odwołania od jej decyzji rozpatruje Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN.

Cele stosowania systemu licencyjnego są opisane w pkt. 1.1 Podręcznika, a wśród nich jest to m.in “dalsze propagowanie i stała poprawa standardów we wszelkich aspektach funkcjonowania piłki nożnej w Polsce oraz ciągłe uznawanie priorytetów w postaci szkolenia i opieki nad młodymi zawodnikami”, czy  “adaptacja infrastruktury sportowej klubów w celu dostarczenia zawodnikom, widzom oraz przedstawicielom mediów dobrze dobranych, dobrze wyposażonych i bezpiecznych obiektów”.

Treść podręcznika licencyjnego ma charakter wielowątkowy, charakteryzuje skupieniem się na kompleksowej dbałości o wszelkie aspekty funkcjonowania klubu, począwszy od kwestii sportowych, a kończąc na finansowych. Przepisy licencyjne są aktualizowane co sezon, tak aby sprostać nowym standardom i wyzwaniom, które stawia chociażby konkurencyjny w całej Europie rynek ligowy. Lepsza infrastruktura i lepsze “opakowanie” produktu w postaci naszej ligowej rywalizacji na poziomie Ekstraklasy, skutkuje zwiększeniem jej atrakcyjności, co doskonale widać po stosunkowo wysokiej wycenie (jak na aktualny poziom sportowy tych rozgrywek) praw telewizyjnych, które de facto z każdym rokiem zwiększają swoją wartość, przez co nasze kluby mogą stale zwiększać lub choć w większym stopniu stabilizować swój budżet. Z kolei upadek, który dosięgnął kiedyś tak zasłużone marki jak Polonia Warszawa, czy Widzew Łódź jest z kolei wystarczającym dowodem na to, że równie istotne są mechanizmy kontroli finansowej, które zarazem zabezpieczą interesy całej ligi.

Nieco o efektach, które chce osiągnąć PZPN, mówi nam również podział kryteriów, które muszą spełnić kluby, aby uzyskać licencje (do uczestnictwa w Rozgrywkach Ligowych PZPN oraz do uczestnictwa w Rozgrywkach Klubowych UEFA):

 • Kryteria sportowe
 • Kryteria infrastrukturalne
 • Kryteria dot. personelu i administracji
 • Kryteria prawne
 • Kryteria finansowe

Równolegle mamy do czynienia z podziałem na stopnie ważności kryteriów wedle pkt. 1.4 Podręcznika  - “A”, “B” oraz “C”:

Kryterium A - są to kryteria bezwzględnie obowiązkowe, które muszą zostać spełnione przez klub wnioskujący o licencję. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z kryteriów A, klub nie może uzyskać licencji, chyba że zostało wyraźnie stwierdzone, iż niespełnienie danego kryterium skutkuje jedynie nieprzyznaniem licencji uprawniającej do udziału w Rozgrywkach Ligowych UEFA. W tym wypadku klub może uzyskać licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach PZPN, ale będzie podlegać odpowiednim środkom kontroli (których to wątek rozwinę później).

Kryterium B - są to kryteria obowiązkowe, niespełnienie któregokolwiek z nich przez klub wnioskujący, skutkuje objęciem tego klubu środkami kontroli. Nie jest to równoznaczne z utratą możliwości otrzymania licencji przez dany klub, istnieje nadal możliwość uzyskania jej.

Kryterium C - Te kryteria mają charakter rekomendacyjny. Ich niespełnienie nie prowadzi do stosowania środków kontroli, bądź do odmowy przyznania licencji klubowi.

Przykładowe kryteria wymienione w Podręczniku Licencyjnym:

Kryteria infrastrukturalne: 

-          nr. I.08 kategorii “A”: minimalna pojemność stadionu (miejsca siedzące) musi wynosić 4.500 miejsc

-          nr.  I.34 kategorii “B”: wymóg wyraźnego i czytelnego oznakowania w strefie szatni

Kryteria dot. personelu i administracji:

-          nr. P.08 kategorii “A”: wymóg wyznaczenia trenera I zespołu, posiadającego ważną licencję trenerską UEFA PRO

-         nr. P.21 kategorii “C”: rekomendacja wyznaczenia konkretnej osoby, która będzie odpowiedzialna za sprzedaż biletów klubu, w szczególności obejmującą miejsca VIP oraz loże biznesowe

Kryteria sportowe:

-          nr. S.03 kategorii “A” - Wymóg przeprowadzania badań medycznych wobec zawodników pierwszego zespołu oraz zespołów młodzieżowych

Środki kontroli:

Kontrolę licencyjną nad klubami opisaną w pkt. 5.4.1 Podręcznika sprawują Organy Licencyjne, tj. Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN oraz Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN. Wspomniane podmioty w wypadkach, o których wspominałem podczas opisywania charakterystyki ważności kryteriów, mogą stosować środki kontroli wobec klubu, który spełnia takie przesłanki.

Do środków kontroli należy:

 1. ostrzeżenie
 2. zakaz transferów do klubu
 3. ograniczenie możliwości uprawniania nowych zawodników
 4. ograniczenie łącznego wynagrodzenia jednego lub wszystkich zawodników
 5. obowiązek zapłaty określonej należności pieniężnej
 6. pozbawienie na kolejny sezon rozgrywkowy punktów w Rozgrywkach Klubowych PZPN (w wymiarze od 1 do 10 punktów)

Innym mechanizmem kontroli licencyjnej jest nadzór (opisany w pkt 5.3.1 ust. 16 Podręcznika), którym Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN może objąć dany klub. Sprawowanie nadzoru (np. finansowego lub infrastrukturalnego) wiąże się z kontrolą, którą Komisja może przeprowadzić wobec klubu objętego nadzorem, a której celem jest weryfikacja obowiązków, które zostały nałożone na dany klub przez Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN.

Przesłanki, którymi kieruje się się Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podczas procesu przyznawania licencji, są opisane w pkt. 3.2.3.1 Podręcznika - “Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podejmuje decyzję, czy licencja powinna zostać przyznana, na podstawie dokumentów w wyznaczonym przez Licencjodawcę terminie oraz poprzez weryfikację, czy kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym PZPN zostały spełnione. Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN w przypadkach określonych w Podręczniku Licencyjnym PZPN, może podjąć decyzję o nieprzyznaniu lub cofnięciu licencji poprzez weryfikację, czy kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym PZPN, są w dalszym ciągu spełnione”

W ramach ciekawostki i podsumowania, warto wspomnieć, iż spośród wszystkich klubów Ekstraklasy, licencję (na sezon 2022/2023) do udziału w rozgrywkach PZPN oraz UEFA, w sposób bezwarunkowy uzyskały tylko: Cracovia, Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, Piast Gliwice, Raków Częstochowa oraz Zagłębie Lubin. Pozostałe kluby spotkały się z objęciem ich nadzorem, nieprzyznaniem licencji do udziału w rozgrywkach UEFA, bądź zastosowaniem wobec nich środków kontroli.

 

 

 

 

 

 

źródła:

Podręcznik Licencyjny dla klubów Ekstraklasy - sezon 2022/2023 i następne

https://pzpn.pl/federacja/aktualnosci/2022-05-06/komunikat-komisji-ds-licencji-klubowych-pzpn

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.