12.08.2020
Pro Junior System to program, który trwa w Polsce już od kilku lat. Polski Związek Piłki Nożnej nagradza w nim kluby za stawianie na młodych zawodników. Przed lada chwila rozpoczynającym się kolejnym sezonem w zasadach programu wprowadzono istotne zmiany.
Pro Junior System jest jednym ze sztandarowych programów PZPN i do jego obowiązywania każdy zdążył już się przyzwyczaić. Sytuacja ta nie zmieni się w zbliżających się rozgrywkach i wystawianie młodzieży cały czas będzie nagradzane. W programie przed nowym sezonem zaszły tylko dwie zmiany, jednak są one niezwykle istotne.
Zarząd PZPN 24 lipca 2020 roku podjął decyzję o zmianie Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne. Zgodnie z przyjętą nowelizacją doszło do dwóch zmian.
Pierwsza zmiana
Pierwszym z dwóch znowelizowanych przepisów jest artykuł 5 ustęp 6 dokumentu. Teraz zawiera on następujące zapisy:
W sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi lub IV ligi, to klub jest uwzględniany wyłącznie w klasyfikacji końcowej dla najwyższej klasy rozgrywkowej w której uczestniczyła drużyna klubu. Inne drużyny klubu nie będą uwzględnione w klasyfikacjach końcowych programu dla pozostałych rozgrywek, niezależnie od zajętego w nich miejsca i uzyskanego dorobku punktowego.
Oznacza to, że drużyny rezerw poszczególnych klubów nie mogą partycypować w nagrodach z tytułu Pro Junior System nawet, jeśli uplasują się na pozycji dającej taki przywilej. W związku z tym chociażby występujące na poziomie centralnym w nadchodzącym sezonie rezerwy Lecha Poznań, czy też rezerwy Śląska Wrocław mimo gry dużo liczbą młodych zawodników, czy też wychowanków nie mogą liczyć na pieniądze z Pro Junior System. Wcześniej sytuacja wyglądała tak, że w przypadku, gdy pierwszy zespół nie zajął nagradzanego miejsca, a druga drużyna tak, to można było dostać pieniądze. Od nowego sezonu sytuacja uległa zmianie i drużyny rezerw nie będą brane pod uwagę.
Druga zmiana
Drugą zmianą jest to, z czym mieliśmy już nieco do czynienia, gdyż przepis ten został tymczasowo wprowadzony w trakcie trwania poprzednich rozgrywek. Teraz PZPN uznał, że należy uchwalić go na stałe i w związku z tym będzie on obowiązywał także w kolejnym sezonie. Zgodnie z artykułem 5 ustępem 7:
W sytuacji, gdy miejsce w klasyfikacji końcowej uprawniające do otrzymania nagrody finansowej zajmie klub zdegradowany ze względu na zajęcie miejsca spadkowego po zakończeniu sezonu rozgrywkowego, wartość przysługującej nagrody zostaje pomniejszona o 50%. Pozostałe 50% wartości nagrody zostanie przekazane Fundacji Piłkarstwa Polskiego na realizację jej zadań statutowych.
Przed wprowadzeniem tego przepisu warunkiem otrzymania pieniędzy było utrzymanie się w lidze. Gdy drużyna zajmowała miejsce spadkowe, będąc jednocześnie w rankingu Pro Junior System na nagradzanej pozycji, to i tak nie dostawała od PZPN żadnych pieniędzy. Sytuacja ta zmieniła się w końcówce poprzedniego sezonu i będzie obowiązywać także w nowych rozgrywkach. Spadkowicz może dostać 50% przysługującej za zajęcie danego miejsca nagrody.
Jeśli chodzi o wprowadzone zmiany, to zdecydowanie więcej kontrowersji budzi druga z nich. Warto przytoczyć tutaj przykład z zakończonych niedawno rozgrywek II ligi, gdzie drużyna Gryfa Wejherowo, nie mając już praktycznie żadnych szans na utrzymanie, odpuściła granie w optymalnym składzie i zaczęła wystawiać praktycznie samą młodzieżą. Drużyna w tym okresie, z wyjątkiem jednego, przegrała wszystkie mecze, co mogło wypaczyć ligową tabelę. Przed wprowadzeniem przepisu stawianie na młodzież zazwyczaj musiało wiązać się z jakości piłkarską, teraz może dojść do pewnego rodzaju nadużyć, kiedy to kluby, mimo spadku i tak będą mogły zostać nagrodzone.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.