02.04.2015
Ostatnimi czasy sporo pisaliśmy o orzeczeniach organów dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej, o skardze kasacyjnej czy postępowaniach szczególnych, a dziś ostatnie kwestie dotyczące Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Jedną z nich jest zawieszenie i darowanie prawomocnej kary dyscyplinarnej.
Odnoszą się do niego przepisy art. 165 wspomnianego Regulaminu. I tak zgodnie z art. 165 §1, na wniosek ukaranego podmiotu lub Zarządu PZPN, w szczególnie uzasadnionych przypadkach organ dyscyplinarny, który wydał prawomocną decyzję, może zawiesić wykonanie lub darować prawomocnie orzeczoną karę dyscyplinarną. Takie zawieszenie lub darowanie kary orzeczonej w wymiarze czasowym, nie może nastąpić wcześniej, niż po odbyciu połowy kary (art. 165 §2 Regulaminu). Zawieszenie wykonania prawomocnej kary dyscyplinarnej może nastąpić na okres próby nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 5 lat i może być połączone z nałożeniem na ukaranego obowiązków. O tym stanowi art. 165 §3 Regulaminu. Jednak, zgodnie z art. 165 §4, niewykonanie obowiązków przez obwinionego lub popełnienie przez niego w okresie próby podobnego przewinienia dyscyplinarnego, skutkuje wykonaniem zawieszonej kary.
Kolejną instytucją jest wznowienie postępowania, uregulowane w art. 166 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Postępowanie dyscyplinarne wznawiane jest na wniosek Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego lub z urzędu przez organ dyscyplinarny I instancji w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, nieznanych organowi dyscyplinarnemu w czasie orzekania lub rażącego naruszenia przepisów PZPN przez organ dyscyplinarny w toku rozpoznania sprawy. Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego składając wniosek o wznowienie postępowania działa z urzędu lub na pisemną prośbę strony postępowania. Prośba strony postępowania podlega na mocy art. 165 §3 Regulaminu, opłacie, obowiązującej w postępowaniu kasacyjnym i podlega zwrotowi w przypadku wznowienia postępowania. W przypadku wznowienia postępowania organ dyscyplinarny I instancji przeprowadza ponownie postępowanie w sprawie po czym utrzymuje dotychczasowe orzeczenie w mocy bądź też je uchyla i wydaje nowe orzeczenie, a od takiego orzeczenia organu dyscyplinarnego I instancji przysługuje stronom odwołanie na zasadach ogólnych.
Zatarcie ukarania, to kolejna z omawianych dziś instytucji. Zostało ono uregulowane w art. 167 Regulaminu Dyscyplinarnego. Zatarcie ukarania następuje na wniosek ukaranego i polega na wykreśleniu kary z ewidencji kar. Z chwilą wykreślenia ukaranie uważa się za niebyłe. Wniosek o wykreślenie kary z ewidencji może zostać złożony nie wcześniej niż po upływie 1 roku od dnia jej odbycia.
Skoro mowa o zatarciu ukarania, a tym samym o karach to pora na przepisy art. 168 Regulaminu Dyscyplinarnego dotyczące ewidencji kar. Taką ewidencję prowadzą organy dyscyplinarne i jest to ich obowiązek. Zarząd klubu oraz właściwy organ wojewódzkiego (okręgowego) związku piłki nożnej zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Polskiego Związku Piłki Nożnej o wszystkich przypadkach nałożenia kar dyscyplinarnych na zawodników kadry narodowej oraz zawodników sędziów i trenerów biorących udział w rozgrywkach Ekstraklasy, I lub II ligi. Jeżeli kara dyscyplinarna zostaje nałożona na zawodnika, biorącego udział w rozgrywkach Ekstraklasy, o nałożeniu kary zawiadamia się również właściwy organ dyscyplinarny Spółki Ekstraklasa S.A , prowadzącej te rozgrywki.
Każdy tak kompleksowy akt prawny jak Regulamin Dyscyplinarny PZPN ma swojej treści „Przepisy przejściowe i końcowe”. I tak na mocy art. 170 Regulaminu, akt obowiązuje od 1 lipca 2013 roku. Z tym dniem stracił również moc Regulamin Dyscyplinarny PZPN przyjęty Uchwałą nr IV/87 z dnia 19 kwietnia 2012 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
Istotne znaczenie mają również przepisy art. 169 i 172 Regulaminu. Na mocy tego pierwszego, w sprawach nieuregulowanych Regulaminem organy dyscyplinarne orzekają zgodnie z przyjętymi zwyczajami, uwzględniając poglądy doktryny oraz orzeczenia wydane przez Trybunały Sportowe i sądy powszechne. Natomiast, zgodnie z art. 172, prawo interpretacji przepisów Regulaminu przysługuje Zarządowi Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie treści w całym cyklu dotyczącym Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej pozwoliły Państwu zgłębić sens postępowania dyscyplinarnego w polskim piłkarstwie i pozwoliły poznać zasady tego postępowania oraz instytucje prawne i dały Państwu wiedzę związaną z tym do jakich organów dyscyplinarnych kierować odpowiednie sprawy.
Dziękuję za lekturę!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.