27.09.2019
Polski Związek Piłki Nożnej często nakłada na kluby różne ograniczenia lub nakazy w kontekście wystawiania zawodników ze względu na narodowość czy wiek. Jak obecnie wyglądają przepisy odnoszące się do możliwości korzystania z cudzoziemców pochodzących z państw spoza Unii Europejskiej?
W ostatnich latach wprowadzano, testowano i korzystano z wielu kontrowersyjnych rozwiązań dotyczących wystawiania w meczach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej zawodników pochodzących spoza państw Unii Europejskiej. W tym temacie toczonych było wiele dyskusji i przepisy odnoszące się do tej kwestii podlegają częstym modyfikacjom. Przyjrzymy się, jak obecnie wygląda sytuacja w tym aspekcie.
Obowiązujący dokument
Dokumentem regulującym rozpatrywaną kwestię jest „Uchwała nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych.” Warto dodać, że podczas ostatniego posiedzenia Zarządu PZPN w dniu czwartego września została uchwalona niewielka nowelizacja wymienionej uchwały.
Kim jest cudzoziemiec spoza UE?
Najważniejszą kwestią, którą należy wyjaśnić jest to, kogo należy definiować jako piłkarza pochodzącego spoza kraju UE. Odpowiedź na to pytanie daje artykuł czwarty uchwały: W rozumieniu niniejszej uchwały, zawodnik cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej oznacza zawodnika posiadającego obywatelstwo inne niż kraju członka Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu tj. kraju innego niż: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.
Ekstraklasa i Puchar Polski bez ograniczeń
O tym, że w rozgrywkach Ekstraklasy oraz Pucharu Polski może występować dowolna liczba cudzoziemców spoza UE mówi artykuł pierwszy punkt pierwszy uchwały:
Od sezonu 2019/2020 do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym może występować równocześnie na boisku:
1) W rozgrywkach Ekstraklasy i Pucharu Polski na szczeblu centralnym – bez ograniczeń
Zapis taki jest elementem kompromisu, który PZPN zawarł z klubami z najwyższej klasy rozgrywkowej. W porównaniu do poprzednich lat zostały zniesione wszelkie ograniczenia w zakresie możliwości wystawiania cudzoziemców spoza UE, a w zamian kluby zobowiązane są, aby na placu gry przebywał jeden „młodzieżowiec”.
Sytuacja w pozostałych rozgrywkach
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o niższe ligi lub też rozgrywki kobiece. Tutaj PZPN narzuca klubom pewnie ograniczenia. W zależności od klasy rozgrywkowej bądź też rodzaju rywalizacji można wystawiać maksymalnie jednego lub dwóch zawodników (ew. zawodniczki) spoza UE. Szczegółowo reguluje to artykuł pierwszy omawianej uchwały punkty od drugiego do dziewiątego:
2) W rozgrywkach I, II, III ligi i niższych klas rozgrywkowych - 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej,
3) W rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu WZPN – zgodnie z decyzją Zarządu właściwego WZPN,
4) W rozgrywkach Ekstraligi kobiet i Pucharu Polski kobiet na szczeblu centralnym – 2 zawodniczki-cudzoziemki spoza obszaru Unii Europejskiej,
5) W rozgrywkach I i II ligi kobiet oraz Pucharu Polski kobiet na szczeblu WZPN – 1 zawodniczka-cudzoziemka spoza obszaru Unii Europejskiej,
6) W rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi Futsalu oraz Halowego Pucharu Polski na szczeblu centralnym – 2 zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej,
7) W rozgrywkach II ligi Futsalu oraz Halowego Pucharu Polski na szczeblu WZPN – 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej,
8) W rozgrywkach Polskiej Ekstraligi Futsalu Kobiet,I Polskiej Ligi Futsalu Kobiet oraz Pucharu Polski Kobiet na szczeblu WZPN i na szczeblu centralnym – 1 zawodniczka-cudzoziemka spoza obszaru Unii Europejskiej,
9) W rozgrywkach piłki nożnej plażowej – 1 zawodnik (zawodniczka)-cudzoziemiec (cudzoziemka) spoza obszaru Unii Europejskiej
Inne wymagania
Ostatnim aspektem, który wymaga omówienia jest to, pod jakim statusem może występować zawodnik spoza UE. Tę kwestię rozstrzyga artykuł trzeci uchwały:
Zawodnik - cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika.
Należy jednak dodać, że o tej zasady istnieje wyjątek, który został zapisany w dalszej części wspomnianego artykułu:
Dopuszcza się uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych jednego zawodnika- cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika-cudzoziemca w Polsce.
Podsumowując widać więc, że przepisy dotyczące możliwości wystawiania przez kluby zawodników spoza obszaru UE podlegają częstym modyfikacjom. Obowiązujące regulacje dają obecnie drużynom dużą swobodę działania na rynku transferowym. Oczywiście największe możliwości mają kluby z Ekstraklasy, gdyż tylko tam nie ma żadnych ograniczeń. W pozostałych przypadkach należy pamiętać o zasadach opisanych w omówionej uchwale.
(fot. Wojciech Figurski, zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.