08.06.2015
Za nami najważniejsze z punktu widzenia kibica w Polsce rozstrzygnięcia piłkarskie. Barcelona z Pucharem Mistrzów, a Lech Poznań z Mistrzostwem Polski. Legia Warszawa ma tylko srebro, a T-Mobile Ekstraklasę opuściły Zawisza Bydgoszcz i PGE GKS Bełchatów.
Gdyby nasze najwyższej rangi krajowe rozgrywki kończyły się tak jak przed Refomą ESA37 na 30 kolejce, Mistrzem byłaby Legia, a np. 9-ta Korona nie musiałaby do końca drżeć o ligowy byt do ostatniej kolejki. Z drugiej strony Zawisza Bydgoszcz nie żyłby w nadziei do ostatniej kolejki, tylko „z hukiem” opuszczałby Ekstraklasę. Wszystko za sprawą podziału punktów na pół. Emocje były do końca, zresztą takie jak przewidywałem w tym artykule kilkanaście dni temu , bo takie w końcu było założenie reformy, żeby walka była do samego końca, ale coś mi mówi, że gra w swego rodzaju play-offie na koniec sezonu może zniweczyć trudy trwającej aż 30 kolejek rundy zasadniczej.
A to ktoś wypadnie za kartki, a to przydarzą się kontuzje, a to przyjdzie dołek formy i bezpieczeństwa jakie zespół miał półtora czy dwa miesiące temu pozostaną już tylko wspomnienia. Może być też odwrotnie. Słaba gra w rundzie zasadniczej, podział punktów na połowę, strata mniejsza do rywali mniejsza o połowę, dobra gra i sytuacja diametralnie lepsza niż wspomniane półtora lub dwa miesiące temu. Tak już jest, bo taki jest regulamin.
Czy dobry? Czy zły? Nie mnie to oceniać. Piłka nożna to dyscyplina, której play-offy czy grupy spadkowe są może nie tyle zupełnie obce, co nieco egzotyczne. W niektórych krajach mamy rozgrywki grupowe o miejsca w europejskich pucharach, ale w niektórych mamy też baraże. Są takowe w ligach angielskich np. między zespołami, które zajmą miejsca 3-6 w Championship o to jedno brakujące miejsce w Premiership, są też baraże wg modelu niemieckiego. 16 zespół 1 Bundesligi gra z 3 zespołem z 2 Bundesligi, a 16 drużyna z 2-giej ligi z 3 drużyną z 3-ciej.
Piękne opakowanie, pełne stadiony, telewizja, oprawa i emocje na boisku. W Polsce mamy baraż między 15 drużyną i ligi, a 4 drużyną z II-giej oraz mecze barażowe o II ligę między mistrzami grup III ligi. Te dopiero przed nami, a ja rzucam pod rozwagę jeszcze jeden baraż między 14 zespołem ekstraklasy, a 3 zespołem I ligi.
Wiem, że baraże na tym szczeblu wówczas między I-wszo i II-ligowcami zostały dotknięte odium afery korupcyjnej, podobnie jak mecze między zespołami II i III ligi także (sporo osób jeszcze to pamięta), ale z pewnością warto do tego wrócić.
Od sezonu 2015/16 się już pewnie nie da, ale od rozgrywek 2016/17… czemu nie?
A co Państwo na to?
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.