Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Europejska piłka w grze

20.09.2018

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Nowością jest zmiana formatu rozgrywek jeśli chodzi o godziny rozgrywania meczów w Lidze Mistrzów. Do tej pory 16 meczów grupowych w danej kolejce rozgrywano we wtorek i w środę (po 8 w każdym dniu). Wszystkie spotkania rozpoczynały się o 20.45, chyba, że mieliśmy do czynienia z zespołami z Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turcji, wówczas mecze planowano na 18.00 naszego czasu, bo rozpoczęcie meczu o 20.45 oznaczałoby start spotkania na tamtym terenie np. o 23.45 czy nawet 1.45 kolejnego dnia. Teraz mecze rozgrywane są o dwóch porach w każdym dniu: o 18,55 i o 21.00. Na 18.55 zaplanowane są dwa spotkanie, a na 21.00 – sześć. Gdyby się okazało, że mamy do czynienia z drużyną, która musi grać wcześniej z powodów czasowym, to 18.55 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

W pierwszej kolejce, we wtorkowych meczach akurat spotkania o 18,55 to były konfrontacje FC Barcelony z PSV Eindhoven i Interu Mediolan z Tottenhamem Londyn. O ile 18.55 w Mediolanie przyciąga kibiców, o tyle o 17.55 w Barcelonie we wtorek, biorąc pod uwagę sjestę i pracę do późna w Hiszpanii może okazać się chybioną godziną, choć czego nie robi zagorzały fan dla swojego klubu.

Kolejną zmianą jest zmiana systemu rozgrywek eliminacyjnych, co mogliśmy zaobserwować w lipcu i sierpniu. Nie ma już tzw. „Reformy Platiniego” i możliwości awansu mistrza kraju z niżej sklasyfikowanej w rankingu UEFA ligi (Polska jest na 21. miejscu – przyp. M.Ż.) do Ligi Mistrzów z możliwością uniknięcia zespołu z tych najwyższych lig, np. 4. Drużyny ligi hiszpańskiej, angielskiej, włoskiej czy niemieckiej np. Sevilli, Napoli, Schalke czy Tottenhamu. Te zespoły były w tzw. Grupie niemistrzowskiej, a Mistrz Polski - w grupie mistrzowskiej.

Teraz też mamy podział na grupę mistrzowską i niemistrzowską, ale mistrz Polski może trafić w grupie mistrzowskiej nawet na Mistrza Holandii czy Belgii, który do tej pory miał zapewnione automatycznie miejsce w fazie grupowej. Warto też dodać, że 4 najlepsze kraje w rankingu mają zagwarantowany udział 4 zespołów od razu w fazie grupowej.

W Lidze Europy tez, jak widzieliśmy polskie zespoły, w tym przypadku Lech Poznań i Jagiellonia Białystok już w trzeciej z czterech rund trafiły belgijskie drużyny – odpowiednio Genk i Gent. W poprzedniej formule w trzeciej rundzie polskie zespoły ze swoim indywidualnym rankingiem klubem często były rozstawiane, teraz już nie, ale wynikało to również z większej liczby uczestników rozgrywek Ligi Europy, który już dopiero od fazy grupowej zaczynali rywalizację.

Warto przyjrzeć się też startującej dziś Lidze Europy, w której rywalizować będą między innymi: Arsenal Londyn, AC Milan, Chelsea, Olympique Marsylia, Bayer Leverkusen czy ostatnio regularnie grający w Lidze Mistrzów Besiktas Stambuł albo regularnie zdobywająca Puchar UEFA czy wygrywająca Ligę Europy w ostatnich latach – FC Sevilla. Emocji nie powinno zatem zabraknąć.

Skoro mowa o nowościach to tu również mecze rozgrywane będą o nowych godzinach, czyli o 18.55 i 21.00, choć w tych rozgrywkach nie jest to taka nowość jak w Lidze Mistrzów, bowiem już od kilku sezonów spotkania rozgrywane były o 19.00 i o 21.05. Zatem tutaj czas rozpoczęcia zmienia się tak naprawdę tylko o 5 minut.

Zwycięstwo w rozgrywkach Ligi Europy nadal dawać będzie awans do Ligi Mistrzów. W poprzednim formacie było tak, że zespół, który awansował w ten sposób, a do tego zajął w swojej krajowej lidze miejsce premiowane awansem do LM, zwalniał w ten sposób miejsce w LM dla drużyny ze swojego kraju, która w tabeli ligi krajowej była najwyżej spośród zespołów, które wywalczyły prawo gry w Lidze Europy. Jeśli zdobywca pucharu Ligi Europy nie wywalczył awansu ze swojej ligi krajowej do Ligi Mistrzów to nie było problemu, bo automatycznie awansował do LM.

Teraz jest inaczej, jeśli drużyna wygra Ligę Europy, a nie wywalczy z krajowej ligi awansu do LM, to wówczas jest kolejnym zespołem ze swojego kraju w LM. Jeśli zaś zwycięzca Ligi Europy ma awans do LM z ligi krajowej, wówczas nie awansuje kolejny zespół z kraju zwycięzcy, lecz trzeci w tabeli zespół z 5. w rankingu klubowym UEFA kraju uzyska prawo gry od fazy grupowej dla swojego kraju (normalnie ma dwa miejsca - przyp. M.Ż.). 5. miejsce w tym rankingu zajmuje obecnie Francja.

Z dzisiejszych spotkań sporo emocji budzi mecz Rasen BallSport Lipsk z Red Bull Salzburg, oba kluby związane są z jedną firmą – producentem napojów energetycznych. Przepisy UEFA nie pozwalają na występ w europejskich rozgrywkach pucharowych klubów, które mają tego samego właściciela. Jak zatem jest to możliwe? Ta sprawa sięga ubiegłego roku, kiedy oba teamy wywalczyły prawa gry w Lidze Mistrzów. Właściwie już od połowy sezonu 2016/2017 zadawano sobie pytanie „co z tym począć?”

Austriacki koncern próbował porozumieć się z UEFA i wskazywał na różnice pomiędzy klubami, zwłaszcza w formie prawnej ich działania. Red Bull posiadał bowiem 99 procent akcji spółki Rasenballsport GmbH, która w 49% jest właścicielem klubu piłkarskiego RasenBallsport Lipsk. Natomiast w przypadku Salzburga pełnił funkcję sponsora.

UEFA wreszcie w czerwcu 2017 roku ustąpiła i pozwoliła obu klubom na grę w Lidze Mistrzów. Na tej samej zasadzie oba kluby mogą grać w tym sezonie w Lidze Europy, a że los przydzielił je do jednej grupy to jest jeszcze bardziej ciekawie. Warto odnotować że poza drużynami z Lipska i Salzburga w grupie B zagrają jeszcze: Celtic Glasgow i Rosenborg Trondheim.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Zadaj nam pytanie

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Ostatnie wpisy autora

Darmowy ebook

Sport a pandemia koronawirusa SARS-CoV-2

Portal prawosportowe.pl wraz z ekspertami z Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN przygotował dla Państwa publikację dotyczącą prawnych aspektów funkcjonowania środowisk sportowych podczas i po zakończeniu epidemii koronawirusa w Polsce. Zapraszamy do pobierania.

Pobierz ebooka
Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.