07.08.2015
Kobieca piłka gościła już ostatnio na łamach naszego portalu za sprawą wpisu Kingi Kani, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by o tej bardzo mocno rozwijającej się na całym świecie dyscyplinie napisać raz jeszcze, bowiem jutro rozpoczyna się sezon Ekstraligi Kobiet 2015/16. Co prawda mecz inauguracyjny już za nami, bo ze względu na występ Medyka Konin w Lidze Mistrzyń, Mistrzynie Polski pokonały już kilka dni temu Mitech Żywiec 2:0, w rozegranym awansem meczu I kolejki.
Na inaugurację czeka nas też derbowy pojedynek, kilkukrotnych Mistrzyń Polski – piłkarek AZS-u Wrocław z Zagłębiem oraz akademickie derby, w którym beniaminek AZS PWSZ Wałbrzych zagra z AZS-em Biała Podlaska. Stawkę ekstraligowców uzupełniają: Sztorm AWFiS Gdańsk, GOSiRKi Piaseczno, Czarni Sosnowiec, Olimpia Szczecin, Górnik Łęczna i KKP Bydgoszcz. Rozgrywki toczyć się będą na podstawie Uchwały nr VIII/115 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi kobiet w sezonie 2015/2016.
Jest w nim trochę nowości, ale na początek o systemie rozgrywek. Zgodnie z przepisami §7 Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi kobiet w sezonie 2015/2016, w rundzie zasadniczej każda drużyna rozgrywa z pozostałymi zespołami dwa spotkania: jedno jako gospodarz oraz jedno jako gość zgodnie z terminarzem opracowanym przez Komisję Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Rozgrywki będą dwuetapowe, podobnie jak w męskiej Ekstraklasie. Po rundzie zasadniczej, nastąpi podział zespołów na grupę mistrzowską (6 zespołów) i spadkową (6 zespołów). Mecze w obu grupach zostaną rozegrane systemem jednorundowym zgodnie ze schematem opracowanym przez KPK PZPN. I co ważne - zespoły do gier w grupie mistrzowskiej i spadkowej przystąpią z punktami zdobytymi w rundzie zasadniczej. Nie ma zatem podziału punktów, jak ma to miejsce w rozgrywkach męskich, do których przyległ już kryptonim „ESA37”. Dwa ostanie zespoły spadną z Ekstraligi.
Zgodnie z przepisami §9 Regulaminu Rozgrywek, kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie drużyny, o zajętym miejscu decydują :
Jeżeli zaś więcej niż dwa zespoły mają taką samą liczbę punktów, wówczas przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno wszystkimi wymienionymi wyżej zasadami.
W zawodach o mistrzostwo Ekstraligi mogą uczestniczyć zawodniczki, które ukończyły minimum 16 lat, a zespół Ekstraligi musi być prowadzony przez trenera posiadającego minimum licencję UEFA A (§27 Regulaminu).
Kolejną nowością i wymogiem jaki musi spełniać drużyna Ekstraligi jest warunek posiadania dodatkowo dwóch drużyn młodzieżowych, wynikający z §5 Regulaminu. Może to być drużyna uczestnicząca w rozgrywkach III ligi kobiet (wyłącznie zawodniczki z ukończonym max. 16 rokiem życia) lub zespół uczestniczący w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek lub drużyna biorąca udział w regularnych wojewódzkich rozgrywkach Juniorek Młodszych U-16 bądź innych regularnych zawodach prowadzonych przez macierzysty ZPN (wojewódzkie ligi orliczek itd.) lub juniorski zespół kobiecy uczestniczący w cyklicznych, młodzieżowych rozgrywkach męskich.
Inna nowość dotyczy wyłącznego uprawniania zawodniczek w systemie Extranet. Na mocy przepisu §12 ust. 4 Regulaminu, wystąpienie o uprawnienie zawodniczek do gry przekazane do gry w inny sposób niż za pośrednictwem systemu Extranet nie będzie rozpatrywane. Klub Ekstraligi, występujący w charakterze gospodarza zawodów, ma również obowiązek, zgodnie z art. 16 Regulaminu wskazać w Systemie Extranet dokładny termin (data i godzina) oraz miejsce rozegrania meczu danej kolejki. Za niedopełnienie takiego obowiązku mogą zostać nałożone kary dyscyplinarne zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN. Jeśli do meczu pozostało więcej niż 14 dni, wówczas gospodarz zawodów może zmienić uprzednio wyznaczony termin bez konieczności uzyskania zgody przeciwnika. Nowy termin musi przypadać w terminie przewidzianym na rozegranie meczów danej kolejki rozgrywek. Gdy czas do meczu jest krótszy, do zmiany terminu potrzebna jest zgoda przeciwnika.
Jeśli jesteśmy przy terminach, to zgodnie z §17 ust. 2 przyjmuje się, że mecze Ekstraligi rozgrywane będą w sobotę lub niedzielę (traktowane jako jeden termin), przy czym dzień i godzinę rozpoczęcia spotkania ustala gospodarz. O co chodzi z tym jednym terminem? Otóż sobota i niedziela traktowane są na równi, by np. uniknąć sytuacji, że zawodniczka ukarana w sobotnim meczu kolejną żółtą kartką, skutkującą automatyczną pauzą, „odpauzuje” sobie w niedzielę karę i zagra w następnej kolejce. Większość rozgrywek w Polsce, przede wszystkim te organizowane przez wojewódzkie związki piłki nożnej ma terminy kolejek jednodniowe, zatem przy rozciągnięciu danego terminu na dwa czy trzy dni słusznym jest wprowadzenie zapisu o traktowaniu obu czy więcej dni jako jeden termin.
Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Państwu te regulaminowe niuanse, a może także zachęciłem choć jedną osobę do pójścia na mecz Ekstraligi Kobiet, a może także i niższej klasy rozgrywkowej. Kibicujmy Paniom, kopiącym piłkę!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.