Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Czy ekwiwalent za wyszkolenie jest legalny?

30.11.2020

Tytuł prowokacyjny, ale wziął się z życia i z pytania zadanego przez czytelnika portalu prawosportowe.pl. Brzmiało ono tak: „Czy ustalenie ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika jest legalne w sporcie amatorskim, gdzie zawodnik opłaca składkę członkowską w klubie? Czy to nie godzi w wolność wyboru drużyny w której chce grać, skoro nie obowiązuje go kontrakt dający mu wynagrodzenie w poprzednim klubie?

Z ekwiwalentami za wyszkolenie mamy do czynienia w wielu dyscyplinach sportu, najczęściej grach zespołowych, ale również w sportach indywidualnych i drużynowych tych mniej medialnych, czy tez powszechnych. Ekwiwalent za wyszkolenie w największym skrócie, to opłata jaką musi ponieść klub pozyskujący (ten klub, z którym zawodnik podpisuje kontrakt) na rzecz klubu odstępującego (czyli ostatniego klubu zawodnika).

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN – ekwiwalent to: 1. «rzecz równa innej wartością»; 2. «towar, w którym jest wyrażona wartość innego towaru». Należy przez to rozumieć, że ekwiwalent to świadczenie zastępujące inne świadczenie. Skąd więc ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika i kiedy powstaje obowiązek jego zapłaty? Obowiązek powstaje na gruncie przepisów związkowych w danej dyscyplinie lub też przepisów międzynarodowej federacji danej dyscypliny sportu, a jest świadczeniem należnym poprzedniemu klubowi zawodnika najczęściej za wyszkolenie młodego zawodnika. No, dobrze, ale ktoś powie, zawodnik zmienia klub, przechodzi do innego klubu, mamy transfer, a tu tez ekwiwalent? Otóż nie. Transfer to transfer, czy definitywny czy czasowy, mamy opłatę za transfer, więc klub otrzymuje środki finansowe, niezależnie od tego w jakim wieku jest zawodnik/zawodniczka. Wiele klubów tez piłkarskich ma nawet taką politykę, szkolenie młodych zawodników w akademii, wprowadzanie ich do drużyny seniorów, „promowanie” przez rozgrywki ligowe, występy w pucharach europejskich i transfer do lepszego klubu, za „dobre” – mówią kolokwialnie pieniądze, a hierarchia w zespole, piramida drużyn rezerw i młodzieżowych dają w miejsce tego zawodnika kolejnego na tę pozycję. I tu jakby wszystko jest jasne. Są pieniądze z transferu, jest swoista „nagroda” za wyszkolenie zawodnika, za pracę z nim trenerów, sztabu medycznego klubu i jest satysfakcja nie tylko moralna, że zawodnik poszedł „wyżej”, rozwijać się, a także finansowa.

A co w przypadku, gdy zawodnik „czuje się za ciasno” w danym klubie, nierzadko menedżer/agent doradza mu zmianę klubu i namawia do nieprzedłużania kontraktu? Wówczas zawodnik często wypełnia kontrakt i po jego upływie staje się wolnym zawodnikiem. Może podpisać kontrakt z dowolnym klubem. A co z klubem, w którym grał, klubem który go wyszkolił? Odchodzi jako wolny zawodnik, nie jest pod kontraktem i co klub, w którym grał i który go wyszkolił z tego ma?

Dobre pytanie. Chciałoby się powiedzieć: „nic”. No i właśnie temu ma służyć ekwiwalent za wyszkolenie w jakiejkolwiek dyscyplinie sportu. Mówiąc potocznie: „klubie podpisałeś kontrakt z wolnym zawodnikiem, który odszedł z poprzedniego klubu po wygaśnięciu kontraktu, nie musisz płacić za transfer, masz wartościowego zawodnika, wielki talent, czy wręcz „perełkę”, to jednak musisz coś zapłacić. Ktoś tego zawodnika wyszkolił, poświęcił mu serce, a tu nagle po zakończeniu kontraktu zawodnika zostaje bez zawodnika, „z niczym”.

Ochronie takiego klubu ma służyć ekwiwalent. W piłce nożnej mamy też mechanizm solidarności, wedle którego niegdyś po międzynarodowym transferze, bo to nie tyczy tylko wolnych zawodników i jest nieco inną instytucją, ale teraz w odniesieniu do krajowych transferów, każdy klub, który w „młodym” wieku szkolił piłkarza, otrzymuje „procent” od transferu, właśnie w celu wynagrodzenia mu tych trudów i zmotywować w szkoleniu, ale dobra odszedłem trochę od tematu. Wracamy do ekwiwalentu i na przykładzie piłki nożnej w dużym skrócie go omówię i odpowiem na pytanie czy jest legalny? Tak, jest, ponieważ ustanowiony został przepisami związkowymi. Pojęcie „legalności” w rozumieniu pytającego możnaby jeszcze przesunąć w kierunku moralności i etyki. Zatem czy taki ekwiwalent jest etyczny, zgodny z normami moralnymi? Tak, ponieważ czyni zadość klubowi, który wyszkolił zawodnika, a ten zawodnik nie podpisując nowego kontraktu odchodzi z klubu z upływem poprzedniej umowy.

Tak myślę, że pytanie o legalność i włączenie do niego kwestii płacenia za składki bierze się również z nagminnego w Polsce zjawiska i to nie tylko w piłce nożnej, ale też koszykówce, siatkówce, i to zwłaszcza przy znajdowaniu nowego klubu przez zawodnika jeszcze w wieku juniora, nie podpisującego z nowym klubem wysokiego kontraktu, gdzie nowy klub zawodnika, oświadcza jemu lub jego rodzicom, że muszą ponieść koszty ekwiwalentu jeśli chcą, by zawodnik grał w klubie. Wiele „transferów” w ten sposób „pada”. Po prostu klub pozyskujący nie podpisuje z zawodnikiem / zawodniczką kontraktu wobec pojawienia się przeszkody w postaci niemożności zapłacenia ekwiwalentu i jak jesteśmy przy normach moralnych, to takie przerzucanie przez klub na zawodnika czy rodziców ekwiwalentu jest naruszeniem takich norm. Gdy opowiemy taką historię Niemcowi, Belgowi czy Holendrowi to powie: „To klub nie płaci ekwiwalentu? Tylko rodzice?”, ale to niestety taka – z całą stanowczością należy to podkreślić – polska specyfika, polski paradoks.

Stąd pewnie pojawiają się kwestie składek, poruszane przez rozgoryczonych rodziców, którzy niejednokrotnie w sytuacji próby przerzucenia na nich przez klub pozyskujący ekwiwalentu, w obliczu nieprzychylności klubu odstępującego do negocjowania niższego ekwiwalentu, której nie należy się dziwić, poruszają – ci rodzice – kwestie opłaconych składek: „zapłaciliśmy klubowi składki, to jeszcze chce opłaty i blokuje przejście do innego klubu”. W takich rozmowach nierzadko pojawia się pojęcie „wolności wyboru klubu”, a właściwie bardziej niemożności realizacji tej „wolności”, która istnieje w głowach w rozumieniu tematu, a nie wynika z przepisów związkowych.

Patrząc na to od strony przepisów, w tym przypadku i na tym przykładzie piłki nożnej, to obowiązująca jest Uchwała nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników. Wcześniejsze Uchwały wprowadzały rozróżnienie w obliczaniu ekwiwalentu i to znaczne w zależności od tego czy zawodnik miał kontakt profesjonalny czy był zawodnikiem o statusie amatora. Teraz tego nie ma, jest mniej sporów, bo one wynikały przede wszystkim z tego rozróżnienia statusów, z kolei obecna uchwała miała to uprościć i uprościła.

Przypomnijmy, że ekwiwalent to E = L x W x M, gdzie E to należna kwota ekwiwalentu, L to okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, W – współczynnik bazowy kategorii wiekowej, wyrażony w PLN netto, a M – mnożnik odpowiadający kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego.

Postanowienia tej uchwały przypomnimy sobie w jednym z najbliższych artykułów.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.