Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Czy dzisiejszy futbol jest skutecznym narzędziem w walce z rasizmem?

16.02.2018

Międzynarodowe Centrum Badań nad Sportem (CIES) we współpracy z  organizacją „All different all equal”, próbując odpowiedzieć na pytanie o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnej piłki nożnej: czy futbol stanowi instrument w walce z rasizmem? - w dniach 18-30 marca 2018 r. w ramach Tygodnia Przeciwko Rasizmowi w Neuchâtel, zorganizuje specjalne wydarzenie. Celem tego eventu będzie lepsze zrozumienie przyczyn tego zjawiska i rozważenie możliwych rozwiązań umożliwiających walkę z nim za pomocą fachowej wiedzy i doświadczeń jego uczestników.

Jak informuje CIES na swojej oficjalnej stronie, uczestnicy spotkania omawiać będą działania i dobre praktyki stosowane przez różne organizacje sportowe, skonstruowane tak, by powstrzymać  tę plagę współczesnego sportu. Prelegenci pokażą, za pomocą konkretnych przykładów, jak potężnym i skutecznym narzędziem w walce z rasizmem może być dobrze nam znany futbol.

Obelgi, rasistowskie pieśni, rasistowskie intonowanie, rzucanie bananów na murawę, antysemickie banery – lista regularnie występującej przemocy, szczególnie w stosunku do niektórych piłkarzy, jest niestety nieskończona. W każdym razie, to wyraźnie pokazuje, że zjawisko rasizmu w piłce nożnej nie jest nowe i pomimo wielu prób walki z nim nadal pozostaje obecne na stadionach i wokół nich.

– Potępiam rasizm bezwzględnie. Jeśli ktoś uważa, że pomoże w walce z nim, bo doniesie do UEFA, to się myli – mówił w wywiadzie udzielonym Przeglądowi Sportowemu jeszcze w 2015 roku prezes PZPN Zbigniew Boniek. (…) Rasizm jest jak rak: nikomu niepotrzebny, zabija i generuje kłopoty. Ale tę chorobę, zdiagnozowaną odpowiednio wcześnie, da się leczyć. I my staramy się to robić. Wydajemy pieniądze, edukujemy, lecz i karzemy – dodał sternik jednego z największych polskich związków sportowych. Jak zatem UEFA i sam PZPN walczą z rasizmem na stadionach na co dzień?

„NO TO RACISM”

Zacznijmy od najbardziej rozpowszechnionej w świecie piłkarskim akcji na ten temat: „NO TO RACISM” organizowanej przez UEFA. Jest to kampania mająca na celu wyeliminowanie rasizmu, dyskryminacji i nietolerancji z piłki nożnej. Stała się ona w ostatnich latach jednym z priorytetów europejskiej federacji. Od 2001 roku UEFA nawiązała bliskie partnerstwo z organizacją FARE, w skład której wchodzą podmioty działające na rzecz walki z nietolerancją i dyskryminacją na całym kontynencie.

UEFA udzieliła znacznego wsparcia finansowego dla organizacji FARE, a oba podmioty współpracują również przy organizowaniu imprez, wydawaniu publikacji i domaganiu się zerowej tolerancji dla wszelkich przejawów rasizmu.

Co roku, trzecia kolejka w Lidze Mistrzów UEFA i Lidze Europejskiej UEFA podkreśla walkę z rasizmem i wszelkimi formami dyskryminacji na stadionach piłkarskich w całej Europie.

Komunikat „nie dla rasizmu” ma na celu zwiększenie świadomości publicznej w zakresie nietolerancji i dyskryminacji w piłce nożnej, a także opracowanie pomysłów i strategii walki z nimi. W europejskich rozgrywkach klubowych w ramach ww. kampanii, kapitanowie zespołów noszą opaski z napisem "Bez rasizmu". Ponadto, wiadomości o przeciwdziałaniu rasistowskim zachowaniom umieszczane są w oficjalnej komunikacji klubów, a na stadionach wyświetlane jest wideo zawierające opinie graczy popierających tę kampanię. Także proporczyk „NO TO RACISM” jest zawsze w widocznym miejscu – przy prezentacji zespołów przed każdym oficjalnym meczem Ligi Mistrzów, czy Ligi Europy. Na początku każdego meczu na boisku pojawiają się banery z tym samym hasłem.

Należy także wspomnieć o rezolucji antyrasistowskiej przyjętej na XXXVII Kongresie Zwyczajnym UEFA w Londynie w maju 2013 roku, kiedy to stowarzyszenia członkowskie UEFA zobowiązały się do wzmożenia wysiłków w celu wyeliminowania rasizmu z piłki nożnej i nałożenia surowszych sankcji na zachowania rasistowskie. Wspomniany akt zachęca sędziów do zatrzymania, zawieszenia, a nawet zakończenia gry w przypadku incydentów rasistowskich. Każdego zawodnika lub przedstawiciela klubu winnego rasistowskiego zachowania czeka zawieszenie na dziesięć meczów, a sam klub może zostać ukarany nawet zamknięciem stadionu, jeśli jego kibice dopuszczają się w rasistowskich zachowań.

Regulacje UEFA

Należy wskazać również, iż UEFA zmieniła swoje przepisy dyscyplinarne, tak aby uwzględniały one ostrzejsze kary w omawianym zakresie. Środki te mają na celu skutecznie zwalczać nieproszone zachowania podczas meczów piłki nożnej, zgodnie z polityką zerowej tolerancji UEFA.

Postanowienia ww. regulaminu dyscyplinarnego UEFA stosuje się go do wszystkich organizacji członkowskich UEFA i ich przedstawicieli, klubów i osób wyznaczonych przez te kluby, oficjeli, piłkarzy i osób wyznaczonych przez UEFA do pełnienia określonych funkcji (vide art. 3).

Zgodnie z art. 14 zatytułowanym „Racism, other discriminatory conduct and propaganda” z 2017 r. każda osoba wskazana powyżej, która obraża godność ludzką osoby fizycznej lub grupa osób bez względu na powód, w tym kolor skóry, rasę, religię lub pochodzenie etniczne podlega zawieszeniu trwającemu co najmniej dziesięć meczów lub określony okres czasu lub jakiejkolwiek innej stosownej sankcji (vide ust. 1).

Sankcjom podlegają również krajowe związki sportowe i kluby. W przypadku, gdy jeden lub więcej członków związku lub kibiców klubu angażuje się w zachowania opisane w ust. 1, odpowiedzialne związek krajowy lub klub może zostać ukarany przynajmniej częściowym zamknięciem stadionu, a już w przypadku ponownego naruszenia przepisów stosuje się następujące środki dyscyplinarne:

 1. drugie wykroczenie jest karane jednym meczem rozgrywanym za tzw. zamkniętymi drzwiami, a na organizację (najczęściej jest nią klub) nakładana jest grzywna w wysokości 50 000 euro;
 2. każde kolejne przestępstwo jest karane więcej niż jednym meczem z pustymi trybunami, zamknięciem stadionu, walkowerem, odjęciem punktów lub dyskwalifikacją.

Jeżeli okoliczności sprawy tego wymagają, właściwy organ dyscyplinarny może nałożyć dodatkowe środki dyscyplinarne na związek krajowy lub klub, takie jak rozegranie jednego lub więcej meczów za zamkniętymi drzwiami, zamknięciem stadionu, walkowerem, odjęciem punktów lub dyskwalifikacją.

Te bądź co bądź ostre sankcje, jakie grożą ze strony UEFA wspomnianym powyżej podmiotom, spełniają swoją rolę i kto, jak kto, ale polskie kluby doskonale wiedzą, „z czym to się je”. Legia, czy Lech niejednokrotnie były karane przez europejską federację za zachowania swoich kibiców – werbalne ataki, czy pojawiające się na trybunach banery. Prezesi tych klubów zostali zmuszeni do opracowania współpracy z kibicami, a czasem i postępowania wbrew ich dotychczasowym przyzwyczajeniom, co niejednokrotnie rodziło wewnętrzne konflikty. Trzeba jednak przyznać, że o ile pójście w konflikt ze swoimi kibicami nie jest zwykle dobrym rozwiązaniem, to gra jest jednak warta świeczki – dyskwalifikacja z europejskich pucharów mogłaby okazać się dla danego klubu nader dotkliwa i bolesna, podobnie jak utrata wizerunku wśród lokalnej i międzynarodowej społeczności.

Regulacje PZPN

Skoro już wspomniałem o polskim podwórku, sprawdźmy, jak kwestie zachowań pogardliwych lub dyskryminacyjnych zwalcza PZPN.

Stosowne postanowienia znajdujemy w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związki Piłki Nożnej uchwalonym przez Walne Zgromadzenie Delegatów PZPN.

Art. 67 wspomnianego Regulaminu za prezentowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalającym terroryzm, przestępczość, przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści politycznych, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rady, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia, za wznoszenie okrzyków lub popełnienie innego aktu o takim charakterze w czasie, bezpośrednio przed lub po meczu, sankcjonuje w ten sposób, że uprawnia związek do nałożenia kar klubom, kibicom i innym osobom fizycznym, dla każdego z ww. osobno (vide art. 67 § 1). Jednocześnie wyraźnie należy wskazać, iż maksymalny wymiar kary dodatkowej pozbawienia punktów, orzekanej w stosunku do klubu za przewinienie dyscyplinarne, o którym mowa w § 1 wynosi 3 punkty za pierwsze naruszenie i 6 za naruszenie ponowne. Jeżeli klub zostanie uprzednio dwukrotnie ukarany za przewinienie dyscyplinarne, o którym mowa w §1 może zostać nawet zdegradowany do niższej ligi lub wykluczony z rozgrywek turniejowych. Kolejne paragrafy art. 67 wskazują na sankcje wobec klubu, który zezwalając świadomie lub nie na wywieszenie zakazanych treści na swoich trybunach, po odpowiednim zgłoszeniu ich nie ściągnie – zaczynają się one od minimum 5 tys. w górę – umówmy się, raczej rzadko będzie to kara w tak niewielkiej wysokości.

Podsumowanie

Reasumując, należy jednoznacznie i bezwzględnie potępiać zachowania, które ze sportem i czystą rywalizacją sportową nie mają nic wspólnego. Czasy dyskryminacji, a raczej przymykania oka na nią już dawno minęły. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy jako ludzie ze świata sportu możemy w tym zakresie zrobić więcej? Wydaje się, że tak. Prezes PZPN moim zdaniem słusznie krytykował „sygnalizatorstwo” (kiedyś powiedzielibyśmy „donoszenie”), które nie przyczynia się do walki z tym niechcianym zjawiskiem. Należy natomiast kłaść duży nacisk na edukację u podstaw, tak jak to robi UEFA, tak jak to promują związki krajowe i kluby, aczkolwiek sami kibice też powinni współpracować z ukochanymi przez siebie organizacjami, bez narażania ich na ogromne straty finansowe czy wizerunkowe.

Warto zwrócić uwagę, czy Państwa wewnętrzne regulacje i umowy z poszczególnymi zawodnikami i podmiotami regulują tę kwestie we właściwy sposób, zapewniając możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu ewentualnie poniesionych przez klub strat.

Odnosząc się jeszcze do tytułowego zapytania, osobiście uważam, że dzisiejszy futbol to najlepsze narzędzie do walki z omawianym powyżej problemem i nie wykorzystał on jeszcze wszystkich swoich możliwości i potencjału – a jakie jest Państwa zdanie na ten temat i jak w swoich organizacjach współpracujecie ze swoimi społecznościami w tym zakresie?

(źródło: uefa.com)  

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.