Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Certyfikacja akademii piłkarskich

18.02.2019

W poprzednim moim artykule mowa była o nowelizacji Uchwały nr XI/199 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników młodzieżowych uczestniczących w meczach piłki nożnej Ekstraklasy, I, II oraz III ligi w sezonie 2019/2020 i następnych, a dziś pora na kolejny akt prawa związkowego piłki nożnej w Polsce, związany z młodzieżą.

Aby wystawiać młodzieżowców w meczach piłkarskich o punkty, kluby muszą mieć ich w szerokich kadrach, a by ich mieć, trzeba ich szkolić. Kluby piłkarskie coraz liczniej mają własne akademie piłkarskie, czasami współpracują z akademiami, a czasami po prostu szkolą młodzież, nie nazywając tego akademią piłkarską. Są też akademie piłkarskie niezwiązane na co dzień z klubami, nie mające drużyn seniorskich. Tak czy inaczej wybór na rynku jest dla rodziców duży. Tylko jak wybrać odpowiednią akademię dla swojego dziecka? I tu Polski Związek Piłki Nożnej wychodzi niejako naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Opracowano już „Program Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich”, a na ostatnim jak do tej pory posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej „włączono zielone światło” dla tego programu. Stało się tak za sprawą Uchwały nr I/4 dnia 28 stycznia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia „Programu Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich”.

Zgodnie z postanowieniami Uchwały, Zarząd PZPN wyraża zgodę na rozpoczęcie od sezonu 2019/2020 „Programu Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich”, którego treść stanowi załącznik do niniejszej Uchwały. Natomiast środki na realizację projektu zostały uwzględnione w preliminarzu budżetowym PZPN na rok 2019.

 

Czym jest program?

Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu PZPN na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek będących dla dzieci sprawdzonym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności.

 

Korzyści płynące z programu

Fundamentalnym założeniem Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego w szkółkach piłkarskich. Dzięki Programowi Certyfikacji Szkółek, rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników. W ramach Programu Certyfikacji szkółki otrzymają od Polskiego Związku Piłki Nożnej możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki. Wysokie standardy przyjęte w Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich gwarantują, iż szkółka piłkarska, która otrzyma certyfikat PZPN, prezentuje odpowiedni poziom szkolenia weryfikowany przez Polski Związek Piłki Nożnej.

 

Dla kogo?

Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN skierowany jest do:

- Klubów Piłkarskich uczestniczących w oficjalnych rozgrywkach krajowych na poziomie III ligi lub niższym, prowadzących szkolenie dzieci w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U 6 – U 13)  w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony;

- Podmiotów współpracujących z klubami piłkarskimi uczestniczącymi w oficjalnych rozgrywkach krajowych na poziomie II ligi lub wyższym, prowadzących szkolenie dzieci w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U 6 – U 13) w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony;

- Podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pozaszkolnej formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, działających w dowolnej formie prawnej, prowadzących szkolenie dzieci w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U 6 -U 13) w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony;

- Podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej, tj. stowarzyszeń, fundacji, Uczniowskich Klubów Sportowych, klubów zrzeszonych w Ludowych Związkach Sportowych itp., posiadających numer REGON i prowadzących szkolenie dzieci w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G –Junior D (U 6 – U 13) w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony.

 

Poziomy Certyfikacji

Polski Związek Piłki Nożnej nadaje Certyfikaty na 3 poziomach:

CERTYFIKAT BRĄZOWY – oznaczany jest brązową gwiazdką. Beneficjentami tego Certyfikatu są szkółki piłkarskie, które spełniają podstawowe kryteria dotyczące kwalifikacji trenerów GrassrootsC, liczby drużyn oraz programu szkoleniowego.

CERTYFIKAT SREBRNY – oznaczony jest srebrną gwiazdką. Beneficjentami tego Certyfikatu są szkółki piłkarskie, które koncentrują się na ciągłym i systematycznym szkoleniu i rozwoju zawodnika, prowadzone przez trenera z ważną licencją trenerską UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 14 osób na jednego trenera.

CERTYFIKAT ZŁOTY – oznaczony jest złotą gwiazdką. Beneficjentami tego Certyfikatu są szkółki piłkarskie, które zapewniają profesjonalne szkolenie zarówno chłopców, jak i dziewczynek, na zajęciach prowadzonych przez trenerów z ważną licencją UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 12 osób na jednego trenera.

Więcej na stronie internetowej PZPN.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności