Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Brak limitu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w meczach piłkarskiej Ekstraklasy od sezonu 2019/2020

21.01.2019

Poprzednio pisałem o wymogu gry przynajmniej jednego zawodnika młodzieżowego w drużynie piłkarskiej Ekstraklasy przez cały czas trwania meczu na tym szczeblu rozgrywek, a dziś pora na zniesienie limitu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w meczach Ekstraklasy.

O założeniach tej reformy, która obowiązywać będzie od sezonu 2019/2020 pisał już na łamach portalu prawosportowe.pl Oskar Majchrzak. Dziś jednak szerzej spojrzymy na sprawę, nie tylko bowiem przez pryzmat Ekstraklasy.

Do tej pory w drużynie Ekstraklasy, na boisku jednocześnie mogło przebywać dwóch zawodników – obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Od sezonu 2019/2020 będzie obowiązywać Uchwała nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych i takie limitu już nie będzie.

Zgodnie z art. 1 Uchwały nr XI/200, od sezonu 2019/2020 do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym może występować równocześnie na boisku:

1) W rozgrywkach Ekstraklasy – bez ograniczeń,

2) W rozgrywkach I, II, III ligi i niższych klas rozgrywkowych - 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej,

3) W rozgrywkach Ekstraligi kobiet i Pucharu Polski kobiet na szczeblu centralnym - 2 zawodniczki-cudzoziemki spoza obszaru Unii Europejskiej,

4) W rozgrywkach I i II ligi kobiet oraz Pucharu Polski kobiet na szczeblu ZPN - 1 zawodniczka-cudzoziemka spoza obszaru Unii Europejskiej,

5) W rozgrywkach Ekstraklasy,I i II ligi Futsalu i niższych klas rozgrywkowych Futsalu oraz Halowego Pucharu Polski na szczeblu ZPN i na szczeblu centralnym - 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej,

6) W rozgrywkach Polskiej Ekstraligi Futsalu Kobiet,I Polskiej Ligi Futsalu Kobiet oraz Pucharu Polski Kobiet na szczeblu ZPN i na szczeblu centralnym - 1 zawodniczka-cudzoziemka spoza obszaru Unii Europejskiej,

7) W rozgrywkach piłki nożnej plażowej – 1 zawodnik (zawodniczka) –cudzoziemiec (cudzoziemka) spoza obszaru Unii Europejskiej.

Jak zatem widać limit obcokrajowców został zniesiony tylko dla rozgrywek Ekstraklasy. W rozgrywkach I, II, III ligi i niższych klas rozgrywkowych; w rozgrywkach Ekstraligi kobiet i Pucharu Polski kobiet na szczeblu centralnym; w rozgrywkach I i II ligi kobiet oraz Pucharu Polski kobiet na szczeblu ZPN; w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi Futsalu i niższych klas rozgrywkowych Futsalu oraz Halowego Pucharu Polski na szczeblu ZPN i na szczeblu centralnym; w rozgrywkach Polskiej Ekstraligi Futsalu Kobiet, I Polskiej Ligi Futsalu Kobiet oraz Pucharu Polski Kobiet na szczeblu ZPN i na szczeblu centralnym; oraz w rozgrywkach piłki nożnej plażowej nadal obowiązywać będą limity, o czym powyżej.

Zgodnie z art. 2 Uchwały nr XI/200, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego klubu, Wojewódzki Związek Piłki Nożnej prowadzący rozgrywki IV ligi lub niższych klas rozgrywkowych oraz II ligi kobiet i niższych klas rozgrywkowych kobiet, może wyrazić zgodę na równoczesny udział, w każdym meczu mistrzowskim więcej niż 1 zawodnika-cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu. Ważną regulację zawiera art. 3 Uchwały nr XI/200. Wprowadza on bowiem zasadę, że zawodnik - cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika.  Jest wszakże i wyjątek od tej zasady. Dopuszcza się bowiem uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych jednego zawodnika - cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika- cudzoziemca w Polsce.

Art. 4 Uchwały definiuje pojęcie „zawodnika – cudzoziemca  spoza obszaru Unii Europejskiej”. Pojęcie to oznacza zawodnika posiadającego obywatelstwo inne niż kraju członka Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu tj. kraju innego niż:

1) Austria,

2) Belgia,

3) Bułgaria,

4) Chorwacja,

5) Cypr,

6) Czechy,

7) Dania,

8) Estonia,

9) Finlandia,

10) Francja,

11) Grecja,

12) Hiszpania,

13) Holandia,

14) Irlandia,

15) Islandia,

16) Liechtenstein,

17) Litwa,

18) Luksemburg,

19) Łotwa,

20) Malta,

21) Niemcy,

22) Norwegia,

23) Polska,

24) Portugalia,

25) Rumunia,

26) Słowacja,

27) Słowenia,

28) Szwajcaria,

29) Szwecja,

30) Węgry,

31) Wielka Brytania,

32) Włochy.

Zatem każdy zawodnik, nielegitymujący się paszportem kraju z powyższej listy jest w świetle tych przepisów zawodnikiem cudzoziemcem spoza obszaru Unii Europejskiej. Wraz z podjęciem Uchwały nr XI/200, straciła moc Uchwała nr XI/300 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach Ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych. Natomiast Uchwała XI/200 weszła w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 roku.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Artykuł dostępny również jako PODCAST.

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności