Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Aktualne regulacje dotyczące zmiany reprezentacji przez piłkarza

20.09.2021

W ostatnim czasie media sportowe zalewały nas informacjami dotyczącymi kwestii zmian reprezentacji przez poszczególnych piłkarzy. Kilka lat temu Brazylię na Hiszpanię zamienił Diego Costa, ostatnio Wilfried Zaha i Michail Antonio zamienili reprezentację Anglii kolejno na kadry Wybrzeża Kości Słoniowej i Jamajki. Najgłośniejszym „transferem” ostatnich kilku miesięcy była niewątpliwie zmiana reprezentacji przez Aymerica Laporte, który tuż przed Euro 2020 zamienił kadrę Francji na reprezentację Hiszpanii. Ponadto zaobserwować można było pasjonującą walkę pomiędzy Niemiecką a Angielską Federacją Piłkarską o młodego pomocnika Bayernu Monachium, Jamala Musiale. Na naszym „podwórku” głośną sprawą przy okazji zgrupowania reprezentacji Polski było powołanie Nicoli Zalewskeigo (piłkarza AS Roma) w celu zarezerwowania sobie jego „usług” w kontekście zainteresowania jego osobą ze strony włoskiej federacji. Na podstawie powyższych wydarzeń stwierdziłem, iż dobrze byłoby przedstawić obecne regulacje dotyczące kwestii wyboru i zmiany reprezentacji narodowych przez piłkarzy.       

OGÓLNE ZASADY

Kwestia wyboru lub zmiany reprezentacji uregulowana jest w Statucie FIFA. W art. 5 zostały uregulowane podstawowe zasady dotyczące przynależności reprezentacyjnej. W ust. 1 zawarto regulację, zgodnie z którą każda osoba posiadająca stałe obywatelstwo, które nie jest zależne od miejsce zamieszkania w określonym kraju kwalifikuje się do gry dla reprezentacji federacji tego kraju. Z kolei zgodnie z ust. 3  wyjątkiem warunków określonych w art. 9, każdy gracz który brał już udział w meczu (w całości lub w części) w oficjalnych zawodach dowolnej kategorii piłki nożnej (tj. piłka na trawie, na hali, na piasku) dla jednej federacji nie może rozegrać meczu międzynarodowego dla reprezentacji innej federacji.

KIEDY PILKARZ MOŻE REPREZENTOWAĆ WIĘCEJ NIŻ JEDNĄ REPREZENTACJĘ?

Zgodnie z art. 6 Statutu gracz, który zgodnie z warunkami art. 5 jest uprawniony do reprezentowania więcej niż jednej federacji ze względu na jego obywatelstwo, może grać w międzynarodowym meczu dla jednej z tych federacji tylko wtedy, gdy oprócz posiadając odpowiednie obywatelstwo, spełnia co najmniej jedno z poniższych warunków:

a) urodził się na terytorium danej federacji;

b) Jego biologiczna matka lub biologiczny ojciec urodzili się na terytorium stosownej federacji;

c) Jego babcia lub dziadek urodzili się na terytorium odpowiedniej federacji;

d) mieszkał na terytorium danej federacji przez co najmniej pięć lat;

Ponadto zgodnie z art. 7 każdy gracz, który chce przyjąć nową narodowość i który nie grał w piłkę nożną na międzynarodowym poziomie określonym w art. 5 ust. 3 może być uprawnionym do gry w reprezentacji nowego związku jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:

a) urodził się na terytorium danego stowarzyszenia;

b) Jego biologiczna matka lub biologiczny ojciec urodzili się na terytorium odpowiedniej federacji;

c) Jego babcia lub dziadek urodzili się na terytorium odpowiedniej federacji;

d) mieszkał na terytorium właściwej federacji:

(I) w przypadku graczy, którzy zaczęli mieszkać na terytorium federacji przed ukończeniem 10 roku życia- co najmniej trzy lata;

(II) dla graczy, którzy rozpoczęli życie na terytorium federacji między ukończeniem 10 roku życia a 18 rokiem życia- co najmniej pięć lat;

(III) dla graczy, którzy zaczęli mieszkać na terytorium federacji  od 18 roku życia- co najmniej pięć lat

ZMIANA REPREZENTACJI PRZEZ ZAWODNIKA

Regulacje dotyczące zmiany reprezentacji przez piłkarzy ujęte zostały w art. 9 Statutu. Zgodnie z ust. 1 Gracz może tylko raz poprosić o zmianę federacji, dla którego jest uprawniony do gry na federację kraju którego obywatelstwo posiada. Natomiast ust. 2 przedstawia szereg okoliczności, których wystąpienie pozwala na rozpatrzenie wniosku o zmianę reprezentacji. Wniosek taki może złożyć gracz, który:

- został wystawiony w meczu w oficjalnych rozgrywkach na dowolnym poziomie (z wyjątkiem międzynarodowego poziomu „A” ) w każdym rodzaju piłki nożnej dla jego obecnej federacji i w momencie wystawienia na swój pierwszy mecz w oficjalnym meczu posiadał już obywatelstwo federacji, którą chce reprezentować.

-  został wystawiony w meczu w oficjalnych rozgrywkach na dowolnym poziomie (z wyjątkiem międzynarodowego poziomu „A” ) w każdym rodzaju piłki nożnej dla jego obecnej federacji i w momencie wystawienia na swój pierwszy mecz w oficjalnych zawodach nie posiadał obywatelstwa federacji, którą chce reprezentować ale w momencie wystawienia na swój ostatni mecz w oficjalnych zawodach dla swojego obecnego związku nie skończył 21 lat i spełnia którykolwiek z wymogów przewidzianych w art. 6 lub 7.

- został wystawiony w meczu w oficjalnych rozgrywkach na dowolnym poziomie (z wyjątkiem międzynarodowego poziomu „A” ) w każdym rodzaju piłki nożnej dla jego obecnej federacji i w momencie wystawienia na swój pierwszy mecz w oficjalnych rozgrywkach (na każdym poziomie) dla swojego obecnego związku, posiadał obywatelstwo federacji, którą chce reprezentować, a  w momencie wystawienia na swój ostatni mecz w oficjalnych rozgrywkach nie skończył 21 lat i brał udział w nie więcej niż trzech meczach w turnieju międzynarodowym na poziomie "A" dla jego obecnego związku czy to w konkursie oficjalnym czy nieoficjalnym, a ponadto minęły co najmniej trzy lata od wystawienia piłkarza na jego ostatni mecz na poziomie międzynarodowym "A" w każdym rodzaju piłki nożnej dla jego aktualnej federacji , zarówno w zawodach oficjalnych jak i nieoficjalnych, a także nigdy nie brał udziału w meczu na poziomie międzynarodowym „A” podczas turnieju finałowego Mistrzostw Świata FIFA lub turnieju finałowym danej konfederacji (np. EURO, Copa America) 

- pragnie reprezentować federację, która została dopuszczona do FIFA, a członkostwo zostało przyznane po tym, jak został wystawiony w swoim pierwszym meczu w oficjalnych zawodach (na dowolnym poziomie) dla jego obecnej federacji, nigdy nie został wystawiony w meczu w oficjalnych rozgrywkach (na żadnym poziomie) dla jego obecnego związku po tym jak federacja, którą zawodnik chce reprezentować, została dopuszczona do członkostwa w FIFA, a w momencie wystawienia na swój pierwszy oficjalny mecz (na dowolnym poziomie) dla jego obecnej federacji:

 1. posiadał obywatelstwo stowarzyszenia, które chce reprezentować; lub
 2. uzyskał obywatelstwo federacji, którą chce reprezentować tak szybko, jak to praktycznie możliwe, a kraj ten został uznany przez większość członków ONZ

- został wystawiony w meczu w oficjalnych zawodach na poziomie międzynarodowym "A" dla jego obecnego związku, ale trwale utraci obywatelstwo bez jego zgody lub wbrew jego woli w wyniku  decyzji organu rządowego i  posiada obywatelstwo kraju, który chce reprezentować.

Co więcej, gracz nie może grać dla swojego nowego związku w żadnych zawodach w którym grał już dla swojego poprzedniego związku. Ponadto gracz, który:

a) dokonał zmiany federacji i

b) nie został wystawiony w meczu w żadnym (oficjalnym lub nieoficjalnym) meczu

przez nową federację, może wnioskować o przywrócenie do poprzedniej federacji pod warunkiem, że nadal posiada obywatelstwo państwa, do którego ta federacja przynależy.

Powyższe przepisy z pewnością spowodowały zintensyfikowania wyścigu po największe młode talenty. Potwierdziły to choćby wspomniane kazusy Nicoli Zalewskiego czy Jamala Musiali. Moim zdaniem jednak również dzięki tym zmianom nie powinniśmy już doświadczyć zjawiska tzw. farbowanych lisów czyli piłkarzy którzy przez swoich przodków mieli jakiś związek z danym państwem ale nie czuli z nim więzi (tak Jan Tomaszewski nazwał Ludovica Obraniaka czy Damiena Perquisa). Dzięki temu powinniśmy w naszych ulubionych reprezentacjach oglądać piłkarzy, którzy będą chcieli faktycznie grać dla danego kraju. Natomiast- jak zawsze- wszystko zweryfikuje praktyka.

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.