20.09.2024
Na kilka dni przed inauguracją Futsal Ekstraklasy Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej uchwalił Regulamin Rozgrywek o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy na sezon 2024/2025 i lata następne. I choć rozgrywki zarządzane są na podstawie umowy między polskim związkiem sportowym, a ligą zawodową, na mocy której rozgrywki te prowadzi spółki Futsal Ekstraklasa Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, to prawo do ustalania regulaminów zachował Polski Związek Piłki Nożnej.
Rozgrywki Fogo Futsal Ekstraklasy rozpoczęły się 31 sierpnia 2024 roku, a do tej pory rozegrano dwie serie spotkań. Bierze w nich udział 16 klubów – o czym stanowi art. 1.1. Uchwały nr VIII/128 z dnia 28 sierpnia 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy na sezon 2024/2025 i lata następne (dalej: Uchwała). 16 klubów rywalizuje w jednej grupie i są to kluby, które zakwalifikowały się na podstawie uzyskanych wyników Rozgrywek Futsal Ekstraklasy i I Polskiej Ligi Futsalu sezonu poprzedniego.
Wymogi prawne udziału rozgrywkach określa art. 2 Uchwały. Do Rozgrywek o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy zostaną dopuszczone Kluby, które są członkami macierzystego Związku Piłki Nożnej i spełnią warunki określone uchwałą Zarządu PZPN Przepisy Licencyjne PZPN dla klubów futsalu. W Rozgrywkach o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy nie mogą natomiast występować Kluby, które decyzją właściwych organów PZPN nie otrzymały licencji na występowanie w tych rozgrywkach w danym sezonie lub nie spełniają wymogów, określonych w Art. 15 ustawy o sporcie. W sytuacji, gdy drużyna Klubu decyzją właściwych organów PZPN nie otrzyma licencji na występowanie w Rozgrywkach o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy albo nie przystąpi do tych rozgrywek w danym sezonie, wówczas zastosowanie mają postanowienia odrębnych uchwał PZPN.
Organem dyscyplinarnym, właściwym do orzekania w stosunku do Klubów, zawodników, sędziów, trenerów, członków sztabu medycznego oraz działaczy piłkarskich w zakresie przewinień dyscyplinarnych popełnionych w Rozgrywkach o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy z zastrzeżeniem odrębnych postanowień Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN jest Komisja Ligi Futsal Ekstraklasy sp. z o. o.., której skład oraz regulamin ustala Zarząd Futsal Ekstraklasy sp. z o.o. (art. 3.8. Uchwały). Organem II instancji jest Najwyższa Komisja Odwoławcza Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Każdy Klub rozgrywa z pozostałymi Klubami w sezonie zasadniczym dwa mecze, u siebie jako gospodarz oraz u przeciwnika jako gość. Drużyny, które zajmą miejsca 1 - 8, po sezonie zasadniczym uczestniczą w 2 etapie rozgrywek czy play-off. Jest on trzyrundowy.
I runda – ćwierćfinał, w której rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, gdzie mecz nr 1 rozgrywany jest u zespołów niżej sklasyfikowanych po sezonie zasadniczym, a mecze nr 2 i ewentualnie 3 u zespołów wyżej sklasyfikowanych po sezonie zasadniczym. Rywalizacja toczy się w parach 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.
Zwycięzcy ćwierćfinałów grają w II rundzie – półfinale, a pokonani zajmują miejsca 5-8 wg kolejności po sezonie zasadniczym. Rywalizacja w półfinale toczy się do dwóch zwycięstw, gdzie mecz nr 1 rozgrywany jest u zespołów niżej sklasyfikowanych po sezonie zasadniczym, a mecze nr 2 i ewentualnie 3 u zespołów wyżej sklasyfikowanych po sezonie zasadniczym i odbywa się w parach 1/8 – 4/5 oraz 2/7 – 3/6.
Zwycięzcy grają w III rundzie – finale, a pokonani w meczu o trzecie miejsce. Tutaj rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw w finale i do dwóch zwycięstw w meczach o III miejsce. W finale mecz nr 1 i ewentualnie mecz nr 4 i nr 5 rozgrywane są u zespołu wyżej sklasyfikowanego po sezonie zasadniczym, a mecze nr 2 i nr 3 u zespołu niżej sklasyfikowanego po sezonie zasadniczym. W walce o trzecie miejsce drużyny grają do dwóch zwycięstw, gdzie mecz nr 1 rozgrywany jest u zespołu niżej sklasyfikowanego po sezonie zasadniczym a mecze nr 2 i ewentualnie 3 u zespołu wyżej sklasyfikowanego po sezonie zasadniczym. Każdy mecz w fazie play-off musi wyłonić zwycięzcę meczu zgodnie z Przepisami Gry w Futsal.
Drużyny, które zajmą miejsca 9 - 16, kończą rywalizację po sezonie zasadniczym.
Za każdy rozegrany mecz w rundzie zasadniczej przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: a/ 3 punkty za zwycięstwo, b/ 1 punkt za mecz nierozstrzygnięty (remis), c/ - 0 punktów za mecz przegrany. Zasady ustalania kolejności w tabeli i weryfikacji zawodów jako walkower zawarte zostały w art. 5 Uchwały. Zainteresowanych brzmieniem tych przepisów i tymi regulacjami odsyłam do Uchwały.
Klub, który zdobędzie 1 miejsce w Rozgrywkach o Mistrzostwo Ekstraklasy Futsalu otrzymuje tytuł Mistrza Polski w Futsalu oraz złote medale i reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA. Klub, który zdobędzie 2. miejsce otrzymuje tytuł Wicemistrza Polski w futsalu oraz srebrne medale, klub, który zdobędzie 3. miejsce otrzymuje brązowe medale. Zarząd Futsal Ekstraklasy Sp. z o. o. może dodatkowo ufundować nagrody pieniężne dla klubów Futsal Ekstraklasy za zdobyte tytuły.
Kluby, które zajmą 14 - 16 miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej, spadają do I Polskiej Ligi Futsalu, w której rozgrywać będą mecze w następnym sezonie. W ich miejsce po sezonie do Rozgrywek o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy awansują zwycięzcy I PLF grupa północ i południe oraz zwycięzca rozgrywek barażowych pomiędzy zespołami, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach I Polskiej Ligi Futsalu.
Zasady uprawniania zawodników, powołania do reprezentacji narodowych, terminy UEFA i FIFA, sprawy przełożenia meczów oraz sprawy dyscyplinarne to tylko niektóre najważniejsze kwestie uregulowane przez Uchwałę. Do
Do spraw dyscyplinarnych odnosi się art. 17 Uchwały. Zgodnie z nim: „Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z etyką sportową i rzucająca cień na dobre imię sportu piłkarskiego stwierdzona w czasie Rozgrywek o Mistrzostwo Futsal Ekstraklasy, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku – może spowodować, w oparciu o sprawozdanie przedstawiciela PZPN podjęcie przez Komisję Ligi Futsal Ekstraklasy sp. z o. o. decyzji o pozbawieniu Klubu zdobytych punktów i bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego lub jego rozegraniu na neutralnej hali”.
Ponadto, Komisja Dyscyplinarna PZPN ma prawo podejmować inne decyzje dyscyplinarne w przypadku rażącego naruszenia przepisów związkowych lub niniejszego Regulaminu. Stronom przysługuje prawo wniesienia odwołania od orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej PZPN do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN na zasadach określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.
09.10.2024
04.10.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.