08.05.2015
Dziś chciałbym przybliżyć Państwu kazus Sandro Wiesera piłkarza szwajcarskiego Aarau, który za swój brutalny faul poniósł nie tylko konsekwencje dyscyplinarne nałożone przez władze ligi szwajcarskiej, ale również karne.
Mianowicie po brutalnym faulu na zawodniku FC Zurych Yapim Yapo, którego skutkiem były zerwane wiązadła oraz kilka dodatkowych uszkodzeń prawego kolana, klub wraz z poszkodowanym złożyły skargę do Prokuratury Lenzburg- Aarau. Prokurator po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy ukarał sprawcę grzywną w wysokości 10 tyś. franków szwajcarskich za spowodowanie kontuzji. Zachowanie Sandro Wiesera zakwalifikowane zostało jako napaść, która nacechowana była dużym stopniem nierozważności. Przypomnijmy, że wcześniej zawodnik poniósł karę dyscyplinarną nałożoną przez władze ligi szwajcarskiej w postaci zawieszenia na sześć spotkań ligi szwajcarskiej.
Biorąc pod uwagę ukaranie Sandro Wiesera stwierdzić należy, iż Prokuratura uznała, że w niniejszej sprawie doszło do przekroczenia tzw. dozwolonego ryzyka sportowego. W doktrynie przyjmuje się, że odpowiedzialność sportowców za wypadki w trakcie współzawodnictwa jest wyłączona, gdy zostaną spełnione łącznie poniższe warunki:
Z dużym prawdopodobieństwem wskazać należy, zatem, że w niniejszym kazusie Prokuratura uznała, że działanie Sandro Wiesera naruszyło reguły dyscypliny piłki nożnej, co w konsekwencji spowodowało przekroczenie dozwolonego ryzyka sportowego i odpowiedzialność po stronie zawodnika.
Mając na uwadze powyższy kazus pamiętać należy, iż nie każdy faul mieści się w dozwolonym ryzyku sportowym i za faule brutalne, cechujące się nieostrożnością lub niedbalstwem sprawcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności nie tylko dyscyplinarnej, ale i karnej.
Sandro Wieser fauluje Gillesa Yapi Yapo:
Żródło: https://www.youtube.com/watch?v=CdButnnhiCk
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.