11.02.2025
Choć od orzeczenia TSUE, o którym dzisiaj będzie mowa minęło już trochę czasu, to specjaliści od kontraktów piłkarskich nadal mają wiele do myślenia. Otóż 4 października 2024 zapadł wyrok w sprawie o sygn. akt C-650/22 francuskiego piłkarza Lassany Diarry, który mierzył się ze skutkami rozwiązania kontraktu z klubem Lokomotiv Moskwa.
Zawodnik jest również znany z występów w Realu Madryt, którym występował 2009-2012, po czym pojechał do Rosji. Najpierw grał w Anży Machaczkała, a następnie w latach 2013-2014 w Lokomotivie.
Na kanwie sprawy Lassany Diarry i rozwiązania przez niego kontraktu z moskiewskim klubem, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, iż przepisy FIFA dotyczące międzynarodowych transferów zawodników, czyli Regulations on the Status and Transfer of Players (RSTP) stoją w sprzeczności z prawem Unii Europejskich, bowiem utrudniają swobodny przepływ zawodników i ograniczają konkurencję pomiędzy klubami piłkarskimi.
Po jednostronnym zerwaniu przez piłkarza kontraktu z Lokomotivem Moskwa, został on zobowiązany do zapłaty 10,5 mln Euro rekompensaty klubowi, przez co trudno było mu znaleźć nowego pracodawcę.
Przepis RSTP stanowi, że jeśli zawodnik zerwie kontrakt bez zgody klubu, czyli tak jak dokonał tego Diarra, to musi wypłacić rekompensatę. Obowiązek zapłaty tej rekompensaty ponoszą solidarnie zawodnik i nowy klub (kolejne kluby zawodnika). Dzieję się tak, gdy klub, z którym zawodnik zerwał kontrakt uzna, iż rozwiązanie umowy nastąpiło mimo braku „uzasadnionych przyczyn” przed upływem jej obowiązywania. Klub pozyskujący takie zawodnika może podlegać również sankcji regulaminowej w postaci zakazu rejestracji nowych zawodników przez czas określony w decyzji. Ponadto związek krajowy klubu, z którym zawodnik zerwał kontrakt bez uzasadnienia ma obowiązek zakazu wydania certyfikatu międzynarodowego transferu związkowi, w którym zrzeszony jest pozyskujący go klub.
TSUE stwierdził, że przepisy FIFA stawiają zawodowych piłkarzy w niekorzystnej pozycji, bowiem ze względu na sankcje znacząco zostają ograniczone możliwości zmiany przez nich klubu, a co za tym idzie nie mogą oni rozwijać kariery bez grę nowym zespole i treningi z nim.
Jak to orzeczenie wpłynie na rynek transferowy? Jakie będzie miało skutki dla stabilności kontraktowej oraz transferów zawodników? Czy ten wyrok będzie przełomowy na miarę "Prawa Bosmana"? To się okaże. Trwa już dialog społeczny z FIFA w sprawie nowego brzmienia art. 17 RSTP, tak by nie naruszał on przepisów art. 45 i 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
18.02.2025
24.01.2025
21.01.2025
14.01.2025
08.01.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.