Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.

Część wprowadzonych zmian była szeroko komentowana przez specjalistów i obserwatorów w związku z trwającymi finałami w Rosji. O części nie podano zbyt wielu informacji. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie i krótką charakterystykę najnowszych zmian, zawartych w Law Changes 2018/2019.[2]

Pierwsza z nich dotyczy zmian zawodników. Od 1 czerwca 2018 r. na wszystkich poziomach rozgrywkowych dozwolone będzie przeprowadzenie w trakcie spotkania 5 zmian. Nie dotyczy to rywalizacji na najwyższych krajowych poziomach ligowych oraz wydarzeń, w których udział biorą pierwsze reprezentacje narodowe. Natomiast w stosunku do rozgrywek młodzieżowych, maksymalną liczbę zmian ustalają właściwe związki piłkarskie lub FIFA. Została także zwiększona dozwolona liczba zgłoszonych do protokołu zmienników. Obecnie zgodnie z prawem nr 3 pkt. 2, na ławce rezerwowych może zasiąść od 3 do 12 graczy. Dotyczy to również sparingów kadr narodowych. Należy podkreślić, że przepisy poszczególnych rozgrywek FIFA lub UEFA mogą inaczej regulować tę kwestię, jednakże nie mogą przekraczać wskazanych wartości.

Modyfikacjami przepisów, które wywołały największe emocje, a jednocześnie mającymi największy wpływ na obraz widowisk podczas tegorocznego Mundialu są system VAR (więcej o nim TUTAJ) oraz dodatkowa zmiana zawodnika. „Laws of the Game” wprowadziły obowiązek określenia w przepisach poszczególnych rozgrywek czy można wykorzystać dodatkową zmianę, w przypadku gdy o wyniku spotkania decydować będzie dogrywka. FIFA dopuściła taką możliwość, z czego na chwilę obecną najbardziej zadowoleni muszą być Chorwaci, którzy już dwukrotnie grali w dogrywkach.

Kolejną nowością, która może mieć duży wpływ na płynność gry, jest zezwolenie na używanie podczas spotkań elektronicznych systemów do komunikacji. Została ona zawarta w prawie nr 4 pkt 4.

Players (including substitutes/substituted and sent off players) are not permitted to wear or use any form of electronic or communication equipment (except where EPTS is allowed). The use of any form of electronic communication by team officials is permitted where it directly relates to player welfare or safety or for tactical/coaching reasons but only small, mobile, hand-held equipment (e.g. microphone, headphone, ear-piece, mobilephone/ smartphone, smartwatch, tablet, laptop) may be used. A team official who uses unauthorised equipment or who behaves in an inappropriate manner as a result of the use of electronic or communication equipment will be dismissed from the technical area.

Zgodnie ze wskazaną powyżej zasadą w przypadku, gdy chodzi o bezpieczeństwo lub zdrowie zawodników, a także ze względów taktycznych, dopuszczalne jest używanie niewielkich urządzeń takich jak mikrofony, słuchawki, smartfony, tablety albo laptopy. W efekcie, z pewnością wpłynie to korzystnie na komunikację pomiędzy sztabem szkoleniowym. Obecnie jest ona utrudniona ze względu na odległości pomiędzy jego poszczególnymi członkami oraz głośną atmosferę panującą na stadionie. Może to także spowodować mniej długotrwałych przerw w grze, gdy np. w trakcie pomocy medycznej udzielanej zawodnikowi przez fizjoterapeutów, będą oni w stałym kontakcie z trenerem i szybciej poinformują go o konieczności dokonania zmiany. Niewykluczone jest również, że dzięki możliwości korzystania z tabletów lub laptopów, sztab będzie miał trwały dostęp do oficjalnych statystyk poszczególnych graczy, co pozwoli na trafniejsze reagowanie na wydarzenia boiskowe.

Podsumowując, należy wskazać, że działania w ramach IFAB mają realny wpływ na obraz piłki nożnej. Ostatnio zaktualizowane przepisy są dość rewolucyjne. Jeżeli chodzi o dodatkowe zmiany bądź „poszerzenie” ławek rezerwowych trzeba przyznać, że modyfikacje te są trafne. Mechanizm VAR w dalszym ciągu budzi kontrowersje, mając zarówno rzeszę zwolenników jak i krytyków. W moim odczuciu wprowadzenie go jest słuszne, aczkolwiek dalszej pracy wymaga szybkość i sposób wykorzystywania go. Natomiast dopuszczenie do użytku, głównie przez sztab szkoleniowy, elektronicznych systemów komunikacji wydaje się sporym krokiem w przód, jednakże jest zbyt wcześnie, aby wydawać na tym polu jakiekolwiek wyroki.

[1] http://www.theifab.com/laws

[2] http://www.theifab.com/laws/law-changes-201819/chapters/download-explanatory-documents-2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA jest określone w CBA i służy temu, by każdy zawodnik miał zapewnione określone standardy, właściwe dla najlepszej koszykarskiej ligi świata. Jak wszelkie „widełki” finansowe w NBA, również minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie BRI, a bezpośrednio – jako pewien ułamek salary cap.

Czytaj dalej Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Opublikowane w

Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Bokserzy toczą w czasie kariery wiele istotnych walk, jednak najważniejszą z nich rozgrywa obecnie Adonis Stevenson, były mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBC. Kanadyjczyk tuż po przegranej przez nokaut walce poczuł ból, w następstwie czego został przetransportowany do szpitala. Przebywa w nim aż do dzisiaj i walczy o swoje życie.

U byłego mistrza świata zdiagnozowano ciężkie wstrząśnienie mózgu, a jego stan został oceniony jako krytyczny. Kanadyjczyka wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej w celu podjęcia leczenia. W ubiegłym tygodniu bokser przeszedł operację mózgu, lecz ocena stanu zdrowia nie poprawiła się. Naprzemiennie napływają informacje, iż stan boksera jest krytyczny, stabilny, albo że znów uległ pogorszeniu. Wg doniesień medialnych jest on podłączony do respiratora, zaintubowany oraz wymaga specjalistycznych badań neurologicznych.

Kilka dni później świat obiegła informacja o przymusowym wycofaniu się z walki Richiego Hadlowa, u którego badanie rezonansem magnetycznym wykazało mikrourazy mózgu. Zawodnik został zmuszony do wycofania się z udziału w gali, a jego dalsza kariera uzależniona jest od wykazania, iż ponowione, wiarygodne analizy nie potwierdziły dotychczasowych podejrzeń.

W sporcie takim jak boks nie da się uniknąć kontuzji i obrażeń. Odpowiednie instytucje czuwają cały czas nad zdrowiem bokserów, którzy są badani przed walką, po niej, a w przypadku walk zakończonych nokautem w sposób szczególny. Ponadto nadzór obejmuje również cały czas trwania walki, a ze względu na stan zdrowia sportowca można ją w każdej chwili przerwać. Problematykę tę szeroko uregulowała Federacja WBC w art. 4 „Medical and Anti-Doping Regulations” aktu Rules & Regulations of the World Boxing Council (“WBC”) (dalej jako regulamin). Na mocy jego postanowień zawartych w art. 4.1 WBC powołała specjalną komisję mającą zapewnić odpowiednie zasady przeprowadzania badań wśród bokserów.

Zgodnie z art. 4.2. regulaminu przed dopuszczeniem zawodników do walki federacja WBC ma prawo żądać od zawodnika dostarczenia wszelkich wyników badań potwierdzających jego stan zdrowia, jakie tylko uzna za konieczne do właściwego ustalenia zdolności do sportowego współzawodnictwa. Odpowiednie wskazania badań medycznych są warunkiem przyznania zawodnikowi licencji, o czym traktuje art. 4.3. regulaminu.

Wszelką odpowiedzialność za zgodność rzeczywistych działań z zasadami określonymi w niniejszym regulaminie ponoszą bokserzy, trenerzy, menedżerowie i promotorzy, którzy zobowiązują się do podejmowania działań zgodnych z określonymi regułami. Istotnym elementem jest, iż za niedochowanie postanowień regulaminowych federacja WBC nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Ponadto, zgodnie z art. 4.6. regulaminu federacja ma prawo wyciągać konsekwencje wobec zawodników, którzy nie poddają się wymaganym badaniom. Katalog kar pozostaje otwarty, ponieważ WBC ocenia każdy przypadek indywidualnie i dobiera proporcjonalny do stopnia naruszeń środek. Jednakże w regulaminie jako przykładowe kary wskazano: kary finansowe, zawieszenia, usunięcie z rankingu, utrata statusu pretendenta oraz zwakowanie posiadanego tytułu.

Zawodnicy zobowiązani są dostarczyć szereg badań określonych w art. 4.8. regulaminu. Obejmuje on ogólne badania grupy krwi, ciśnienia, wagi, temperatury ciała oraz szczegółowe analizy między innymi ust, uszu, oczu, kończyn dolnych i górnych, skóry, moczu, szyi, klatki piersiowej, serca i czaszki.

Ponadto każdorazowo przed dopuszczeniem zawodnika do walki należy przeanalizować szereg czynników ryzyka wskazanych w art. 4.9 regulaminu, np.: zaburzenia psychologiczne, neurologiczne, nieprawidłowości oczu, ciśnienie krwi przekraczające wskazanie 140/90, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia w obrębie klatki piersiowej i serca, zmiany skórne, wiek boksera (czy ukończył 18 lat) oraz w przypadku zawodniczek – możliwość bycia w ciąży. Natomiast art. 4.13. regulaminu wskazuje konkretną procedurę przeprowadzania badań przed walkami WBC. Ma ona miejsce między czwartym i szóstym tygodniem przed pojedynkiem, a obejmuję m.in. kontrolę wagi, ciśnienia krwi, rytmu serca, test na HIV, oraz szeregu badań dotyczących ryzyk wcześniej przytoczonych. Wyniki badań należy przesłać do biura WBC nie później niż 30 dni przed walką.

Art. 4.10 regulaminu wskazuje katalog bokserów o podwyższonym ryzyku, którzy zmuszeni są przechodzić bardziej szczegółowe badania. Są to zawodnicy, którzy ukończyli 35 lat, stoczyli dużą ilość walk, przegrali 3 walki z rzędu przez nokaut lub nokaut techniczny, przegrali 6 walk z rzędu lub nie boksowali przez okres 3 lat. Dodatkowe obowiązki dotyczą testów neuropsychiatrycznych, neurologicznych, ogólnych badań fizykalnych, badań MRI, EKG oraz okulistycznych.

Zgodnie z art. 4.18. regulaminu zawodnicy otrzymują specjalistyczną pomoc również bezpośrednio po walce. Już w szatni są poddawani obserwacji lekarzy, którzy oceniają ich ogólny stan oraz czy istnieją przesłanki przeprowadzania szczegółowych badań. Natomiast na mocy art. 4.19. regulaminu szczególną opieką obejmuje się zawodników, którzy zostali znokautowani lub otrzymywali nadzwyczajne natężenie ciosów mogące wywołać niepożądane skutki. Bokserzy ci poddawani są badaniom fizykalnym, tomografii komputerowej, rezonansowi magnetycznemu, elektronystagmografii oraz wszelkim innym analizom, które zleci lekarz pierwszego kontaktu bezpośrednio po walce.

Jak można zauważyć, federacja WBC w sposób bardzo szczegółowy uregulowała kwestie medyczne w akcie Rules & Regulations of the World Boxing Council (“WBC”). Realizacja powyższych postanowień z całą pewnością ogranicza ryzyko wystąpienia ciężkich urazów, którym jednak nie da się całkowicie zapobiec w tak inwazyjnym sporcie, jakim jest boks. Konieczne jest jednak dalsze rozwijanie wypracowanych rozwiązań, aby potencjalne ryzyko zminimalizować w jak największym stopniu.

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Aplikant radcowski, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Nagrody dla trenerów na podstawie rozporządzenia MSiT

29 listopada 2017 roku w życie weszło Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu[1] (dalej: rozporządzenie). Zastąpiło ono poprzednie rozporządzenie, które zostało uchylone w związku z uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów[2].

Czytaj dalej Nagrody dla trenerów na podstawie rozporządzenia MSiT

Opublikowane w

Program treningowy, a prawo autorskie

Szeroko rozumiana branża fitness jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się sfer aktywności fizycznej. Dostęp do klubów nigdy wcześniej nie był tak łatwy. Niemal na każdym, większym osiedlu znajduje się siłownia z podstawowym sprzętem do ćwiczeń.

Czytaj dalej Program treningowy, a prawo autorskie

Opublikowane w

Nowy obraz futbolu już od czerwca 2019?

Wczoraj, 22 listopada 2018 r., w Glasgow odbyło się 133 Coroczne Spotkanie Biznesowe członków Międzynarodowej Rady Związków Piłkarskich (IFAB) – organu legitymującego się wyłącznym prawem do decydowania o obliczu i uzgadniania zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Jednym z punktów obrad czwartkowej konferencji była dyskusja dotycząca wyselekcjonowania obszarów w piłkarskich przepisach („Laws of the Game”[1]), które powinny zostać zmienione w nadchodzącym roku.

Czytaj dalej Nowy obraz futbolu już od czerwca 2019?

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts