Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Człowiek od zawsze starał się dążyć do doskonałości. Doskonałość to coś, co odróżnia jednostki wyjątkowe od reszty społeczności, jest czymś ponad standard. Ludzie doskonalą się poprzez ćwiczenie różnych zdolności, takich jak gra na skrzypcach czy gra w szachy albo starają się poprawić swój wygląd. Człowiek, w swej istocie, nie jest jednak idealny, a jego budowa genetyczna nie pozwala na swobodne rozwijanie swoich zdolności. Każdy organizm potrzebuje snu, pożywienia, odpowiednich witamin czy relaksu.

Patrząc z genetycznego punktu widzenia, w przyrodzie występuje o wiele więcej lepiej rozwiniętych gatunków od człowieka. Tygrysy są znacznie szybsze, wielbłądy potrafią znacznie dłużej wytrzymać bez wody, a psy mają kilkaset milionów razy więcej receptorów węchowych od człowieka. Jednak człowiek ma coś, dzięki czemu potrafi poradzić sobie
z każdą niedoskonałością i uczynić swój organizm lepszym, aniżeli zrobiła to natura. Ma inteligencję, dzięki której jest w stanie poradzić sobie z wieloma przeciwnościami.

Nie od dziś wiadomo, że w świecie sportu liczy się przede wszystkim wygrana i osiągnięcie jak najlepszego rezultatu. Zawodnicy są w stanie poświęcić naprawdę wiele, czasami nawet życie, byle tylko wspiąć się na piedestał i choć przez chwilę ogrzać się w blasku chwały. Kilka lat temu pojawiły się informacje rodem z science faction, mówiące o tym, że w niektórych laboratoriach rozpoczęto badania nam możliwością zmiany ludzkiego DNA, tak, by sportowcy byli w stanie przezwyciężać swoje słabości. Początkowo doniesienia te wydawały się zwykłym wymysłem mediów, ale dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że próby zmiany ludzkiego kodu genetycznego to rzeczywistość.

Genetyczna modyfikacja nie jest niczym nowym dla świata nauki. Już od wielu lat w sklepach przeważa żywność zawierająca tzw. GMO (ang. Genetically Modified Ogranism), czyli organizmy zawierające geny zmienione przez człowieka. Wszystko to po to, by zwiększyć wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Niewykluczone, że już teraz temu samemu procesowi poddawany jest ludzki organizm.

Dwa lata temu Carl Johan Sundberg, ekspert Światowej Agencji Antydopingowej, szeroko wypowiedział się na temat dopingu genetycznego. Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że już teraz doping genowy jest stosowany, co zmusza Światową Organizację Antydopingową do pracy nad wykrywaniem tego typu praktyk. Szwedzki uczony zapewnił, że obecne zdobycze nauki pozwalają wykryć “genowe oszustwa”, ale z pewnością dalsze badania w tej dziedzinie będą prowadzone. Poza tym, kodeks WADA już od kilku lat wyraźnie zabrania stosowania dopingu genowego, choć tak naprawdę dopiero od niedawna istnieją sposoby jego wykrycia.

Co ciekawe, z eksperymentów przeprowadzonych na myszach wynika, że wszczepienie do mięśni młodych osobników specjalnie preparowanego genu białkowych czynników wzrostu (IGF), powoduje 15-procentowy wzrost niektórych partii mięśni, a dokonanie podobnego procesu u dorosłych osobników sprawia, że ich mięśnie przybierały strukturę jak u młodych osobników. Takie rozwiązania, jeśli powodowałyby podobny skutek u człowieka, mogłyby otworzyć nowe możliwości. Ludzie mogliby znacznie szybciej dochodzić do optimum swoich możliwości i zachowywać ją przez długie lata. Nie wiadomo, w jaki sposób zachowa się ludzki organizm, jeśli trwale wszczepimy do kodu genetycznego coś, co nie jest lekiem, a co na pewno wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu.

Rywalizacja sportowa polega m.in. na rywalizacji technologicznej. Najlepsi sportowcy szukają coraz to nowych rozwiązań, żeby przegonić resztę stawki. Stawia to nieustanne wyzwania przed organizacjami zajmującymi się kontrolą uczciwej rywalizacji. Oczywiście, postęp technologiczny jest procesem nieuniknionym i sportowcy mogą stosować niektóre nowe rozwiązania. Pojawia się pytanie, czy podobnie będzie z dopingiem genetycznym. Na razie jest on zakazany, ale bardzo możliwe, że już za kilka lat sportowcy będą mogli choćby w niewielkim stopniu ingerować w swój kod genetyczny, by poprawić swoje wyniki. Byłby to jednak kolejny krok oddalający ludzkość od pierwotnego rozumienia słowa “sport” i jednocześnie czyniący ze sportowców maszyny w ludzkich ciałach i zabawki w rękach genetyków.

Zapraszamy do wysłuchania tego bloga w formie podcastu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Sytuacja Stoczni Szczecin w obliczu przepisów PZPS i PLS S.A.

W ostatnich tygodniach całe siatkarskie środowisko śledziło losy KPS Stoczni Szczecin S.A. Ostatecznie najgorszy scenariusz stał się faktem. W czwartek 13 grudnia 2018 r. Prezes Zarządu, Pan Jakub Markiewicz ogłosił wycofanie zespołu z rozgrywek. W dzisiejszym blogu skonfrontowane zostaną najważniejsze okoliczności sprawy, dotyczące klubu i zawodników z przepisami Polskiego Związku Piłki Siatkowej i organizatora rozgrywek PlusLigi – Polskiej Ligi Siatkówki S.A..

Czytaj dalej Sytuacja Stoczni Szczecin w obliczu przepisów PZPS i PLS S.A.

Opublikowane w

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA jest określone w CBA i służy temu, by każdy zawodnik miał zapewnione określone standardy, właściwe dla najlepszej koszykarskiej ligi świata. Jak wszelkie „widełki” finansowe w NBA, również minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie BRI, a bezpośrednio – jako pewien ułamek salary cap.

Czytaj dalej Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

O autorze

Mateusz Ługowski

Mateusz Ługowski

Student V roku prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pasjonat sportu. Interesuje się walką z dopingiem i przeciwdziałaniem dopingowi w sporcie.

Wpisy autora

Opublikowane w

Psychologiczne podstawy stosowania dopingu

W historii rywalizacji sportowej zawsze zdarzali się zawodnicy, którzy w niedozwolony sposób poprawiali swoją wydolność, byle tylko osiągnąć jak najlepsze wyniki i zaznać zwycięskiej chwały. Problem ten, mimo, iż od wielu lat jest konsekwentnie zwalczany za pomocą coraz to nowszych metod i rozwiązań prawnych, nie traci na aktualności i chyba nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nigdy nie zostanie on do końca rozwiązany. Co więc sprawia, że zawodnicy, mimo ryzyka poniesienia konsekwencji dyscyplinarnych
i zdrowotnych, sięgają po doping?

Czytaj dalej Psychologiczne podstawy stosowania dopingu

Opublikowane w

Biegówki przecierają szlaki – precedens w walce z dopingiem?

Konsekwencje za stosowanie dopingu zwykle ponoszą zawodnicy, których przyłapano na zażywaniu substancji niedozwolonych. To oni podlegają dyskwalifikacji i to na nich nakładane są surowe kary. Czasami zdarza się jednak, że sportowcy padają ofiarami chorej ambicji swoich trenerów, którzy bez ich wiedzy, podają im środki poprawiające wydolność. Już niebawem może okazać się, że będziemy świadkami pierwszej dyskwalifikacji trenera.

Czytaj dalej Biegówki przecierają szlaki – precedens w walce z dopingiem?

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts