Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Wybór selekcjonera piłkarskiej Reprezentacji Polski

Jak wszyscy wiemy, Adam Nawałka  zrezygnował ze swojego stanowiska. Teraz czas poszukiwań nowego selekcjonera i podobnie jak w przypadku wyboru Nawałki, będzie to z pewnością autorski pomysł Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka.

Takie są fakty i logiczne jest, że Prezes ma decydujący w tej sprawie głos. Teraz trwa dyskusja o potencjalnych kandydatach.  Chciałem ją ubogacić i pokazać taki wybór, czy też powołanie trenera reprezentacji, od strony prawnej.  Kto tak naprawdę powołuje selekcjonera? Zgodnie z art. 36 par. 1 pkt 19  Statutu PZPN,  do kompetencji Zarządu należy m.in. „podejmowanie decyzji w sprawie zatrudniania trenerów zespołów reprezentacyjnych oraz innych osób kadry szkoleniowo-medycznej” . Zatem powołanie selekcjonera ma charakter Uchwały Zarządu PZPN. To samo dotyczy zresztą odwołania. Odwołanie obejmuje zarówno odwołanie sensu stricto, jak i może stanowić dopełnienie i potwierdzenie rezygnacji złożonej przez danego selekcjonera czy trenera.

Jak podejmowana jest taka Uchwała Zarządu PZPN? Art. 41 Statutu PZPN określa tryb pracy Zarządu i zgodnie z § 2. „o ile Statut lub regulamin zarządu, nie stanowi inaczej, decyzje (uchwały) Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków Zarządu. Głosy nieważne lub wstrzymujące się od głosowania nie są brane pod uwagę podczas obliczania większości głosów”, a by rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, „w przypadku równej liczby głosów rozstrzygający jest głos Prezesa PZPN”.

Tak wygląda procedura wyboru nowego selekcjonera, ale wedle takiej samej procedury wybierani się również trenerzy młodzieżowych i juniorskich reprezentacji oraz reprezentacji kobiet. Dla przykładu w ubiegłym roku, gdy doszło do zmiany na stanowisku trenera Reprezentacji Polski do lat 21, Zarząd podjął dnia 7 lipca 2017 roku Uchwałę nr VII/124 w sprawie odwołania Pana Marcina Dorny z funkcji trenera reprezentacji narodowej U-21, a następnie podjął Uchwałę nr VII/125 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki w sprawie powołania Pana Czesława Michniewicza na funkcję trenera reprezentacji narodowej U-21.

Na zdjęciu: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, na którym Reprezentacja Polski rozgrywa najważniejsze mecze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

Tomasz Dauerman

Tomasz Dauerman

Radca prawny, wykładowca, autor ponad 250 publikacji z zakresu prawa sportowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2000 roku właściciel Kancelarii Radcy Prawnego. Menedżer wielu znanych sportowców

Wpisy autora

Opublikowane w

Lider już świętuje

Wprawdzie Lechia Gdańsk to obecny lider tabeli, ale wizerunkowo jest znacznie gorzej – jakoś tak jej piłkarze często kojarzą się z tzw. aferami alkoholowymi. Albo się awanturują w taksówce, albo na ulicy są zwykłymi wandalami. Szkoda, że przez słabość kilku ucierpi cały klub.

Czytaj dalej Lider już świętuje

Opublikowane w

Miejski Klub Sportowy

Z zainteresowaniem zapoznałem się z zestawieniem przedstawiającym dofinansowanie przez poszczególne miasta koszykarskich klubów grających w PLK. Średnio rzecz ujmując jest to około 1,5 mln złotych. Czy oby na pewno są to wystarczające środki, jakie miasta przekazują klubom ?

Czytaj dalej Miejski Klub Sportowy

Opublikowane w

PKOl + PKPar + PKSN = SPORT

W zeszłym tygodniu miałem przyjemność wziąć udział w dwóch bardzo ważnych dla mnie wydarzeniach. Najpierw 06 czerwca jako uczestnik konferencji naukowej nt. „problemów ruchu olimpijskiego w polskim prawie” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim, następnie 09 czerwca jako organizator spotkania społeczności nieolimpijskiej w ramach Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

Czytaj dalej PKOl + PKPar + PKSN = SPORT

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts