Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Treningi i kwalifikacje w F1

W najbliższy weekend odbędzie się jeden z najpopularniejszych wyścigów w całym kalendarzu mistrzostw Formuły 1. Mowa o rywalizacji rozgrywanej na miejskich ulicach malowniczo położonego Monako. Z uwagi na charakterystykę trasy, wyprzedzanie tam jest manewrem wyjątkowo trudnym. O końcowym wyniku niejednokrotnie decyduje z jednej strony właściwa strategia postojów w alei serwisowej, natomiast z drugiej wyniki w kwalifikacjach. Dlatego też w dzisiejszym artykule chciałbym poświęcić uwagę procedurom związanym z kwalifikacjami do wyścigu oraz treningami bezpośrednio je poprzedzającymi. Jak zwykle, nieocenione przy analizie zagadnienia będą Regulacje Sportowe F1[1].

Zasady przeprowadzania sesji treningowych zostały szczegółowo opisane w art. 31 i 32 Regulacji. Rozkład sesji treningowych jest następujący. Dwie z nich określane mianem P1 oraz P2 odbywają się w piątek poprzedzający weekendowe zawody. Podczas imprezy w Monako wyjątkowo treningi przeprowadzane są w czwartki. Każda z sesji treningowych trwa 1,5 godziny, a przerwa pomiędzy nimi nie może wynosić mniej niż 2,5 godziny. Trzecia sesja treningowa poprzedza sobotnie kwalifikacje. Sam trening trwa godzinę, natomiast przerwa pomiędzy nim, a kwalifikacjami, musi wynosić co najmniej 2 godziny. Co do zasady, zgodnie art. 31 ust. 1 Regulacji, uczestnictwo w treningach jest nieobowiązkowe, jednakże, aby móc podejść do kwalifikacji, a tym samym wziąć udział w niedzielnym wyścigu, zawodnik musi wyjechać na tor przynajmniej w jednej sesji treningowej. Ważnym jest, iż wszelkie wykroczenia popełnione przez zawodników w trakcie treningów, w konsekwencji mogą prowadzić do karnego przesunięcia pozycji startowej wywalczonej w sesji kwalifikacyjnej.

Ta zaś uregulowana jest w art. 33. Cała sesja trwa około godziny i podzielona jest na trzy etapy (Q1, Q2, Q3). Podczas kwalifikacji, na każdym z etapów, zawodnicy mogą wykonać dowolną ilość okrążeń, co więcej, kierowcy walczą o najlepsze czasy równocześnie pozostając na torze. W pierwszej części kwalifikacji – Q1 – udział bierze wszystkich 20 zawodników. Trwa ona 18 minut. Po upływie wyznaczonego czasu pięciu uczestników z najsłabszymi wynikami odpada, nie mogąc tym samym podejść do kolejnej rundy. Zostają sklasyfikowani na pozycjach 16-20 wg uzyskanych czasów okrążeń. Wyjątkowa regulacja, dotycząca wyeliminowanych po Q1 znalazła się w art. 35 ust. 1. Jeżeli czas, który zawodnik uzyskał przekracza 107 % najszybszego czasu ustanowionego podczas Q1, nie może on w ogóle wziąć udziału w wyścigu, chyba że inną decyzję podejmą sędziowie z uwagi na szczególne okoliczności. Przykładowo – gdy najlepszy czas w Q1 to 90 sekund, art. 35 ust, 1 znajdzie zastosowanie w stosunku do każdego kierowcy, który osiągnął czas powyżej 96,3 sekundy.  Po zakończeniu Q1 następuje 7 minutowa przerwa.

Q2 trwa 15 min i bierze w niej udział 15 zawodników. Podobnie jak w przypadku Q1, po zakończeniu tej rundy kwalifikacyjnej także odpada 5 najwolniejszych kierowców. Sklasyfikowani zostają na pozycjach 11-15. Po 8 – minutowej przerwie pozostała 10 zawodników przystępuje do finałowej, 12 – minutowej sesji. Najszybszy zawodnik zdobywa pierwszą pozycję startową, popularnie nazywaną „pole position”

W Regulacjach Sportowych przewidziane są również kary za niesportowe zachowanie podczas kwalifikacji. Kierowca, który przeszkodzi innemu wpływając tym samym niekorzystnie na jego czas może zostać ukarany anulowaniem wyniku lub przesunięciem pozycji startowej. Poza naruszeniem przepisów zachowania się na torze, podobna kara przewidziana jest za niedozwolone modyfikacje techniczne pojazdu, dokonane w trakcie kwalifikacji.

Oprócz oczywistej nagrody za uzyskanie najlepszego wyniku w trakcie kwalifikacji, jaką jest możliwość wystartowania do wyścigu z pierwszej pozycji, przewidziane jest także trofeum dodatkowej. Zostaje ono przyznane zawodnikowi, który zdobył najwięcej pole positions podczas sezonu. W przypadku remisu, zwycięzcą zostaje posiadacz największej liczby drugich miejsc, a jeśli sprawa w dalszym ciągu nie zostanie rozstrzygnięta – trzecich i tak dalej.  Od tego roku nagroda nosi miano „The Pirelli Pole Position Award”. Jest nią pełnowymiarowa opona do bolidu F1 z wygrawerowanymi wszystkimi datami, miejscami i czasami pole positions zawodnika.

O tym, kto przybliży się do tej nagrody, tym samym zwiększając swoje szanse na zwycięstwo w Grand Prix Monako, można się przekonać śledząc kwalifikacje w najbliższą sobotę.

[1]  2018 Formula One Sporting Regulations, https://www.fia.com/regulation/category/110.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Ostatnio pisałem o zmianach w regulaminach rozgrywek piłkarskich w Polsce, a dziś będzie o zmianach w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet. Zmiany, które stosuje Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej są wprowadzane na zasadzie odstępstw od przepisów gry i będą obowiązywać w meczach rozgrywek PLPS-u czyli Plus Ligi i LSK w sezonie 2018/2019.

Czytaj dalej Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Opublikowane w

Możliwość utworzenia Polskiego Związku Krav Maga

Celem, w jakim tworzone są polskie związki sportowe, jest organizowanie i prowadzenie współzawodnictwa. Tworzone są one przez związki sportowe i wymagają zgody wyrażonej przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.[1]

Czytaj dalej Możliwość utworzenia Polskiego Związku Krav Maga

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Prawnik, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Czytaj dalej Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Opublikowane w

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Czytaj dalej Kara dla Olympique Marsylia

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts