ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Suplementy diety dla sportowców

Na portalu w ramach omawiania zagadnień związanych z dopingiem, wielokrotnie poruszana była tematyka dotycząca leków czy też suplementów diety. Mając na uwadze wczorajszy wpis dotyczący zaktualizowanej listy substancji i metod zabronionych, nawiązując do wcześniejszych tekstów: ,,Czy producenci suplementów wprowadzają nas w błąd?” oraz ,,Obowiązki sportowca przed zastosowaniem leku lub suplementu diety”, dzisiaj krótko o tym, o czym powinni pamiętać sportowcy sięgający po suplement diety oraz podmioty zainteresowane ich produkcją, wprowadzeniem do obrotu.

Suplementy diety są w świetle przepisów obowiązującego prawa kategorią żywności. Ich status, jak również warunki wprowadzania do obrotu oraz obowiązki spoczywające po stronie producenta określa Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (u.b.ż.ż.).

Zgodnie z art. 29 u.b.ż.ż. w celu monitorowania produktów wprowadzanych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podmiot działający na rynku spożywczym, który wprowadza lub ma zamiar wprowadzić po raz pierwszy do obrotu suplement diety jest obowiązany powiadomić o tym Głównego Inspektora Sanitarnego. W powiadomieniu, o którym mowa wyżej podmiot działający na rynku spożywczym podaje następujące dane:

1) nazwę produktu oraz jego producenta;

2) postać produktu, w jakiej jest on wprowadzany do obrotu;

3) wzór oznakowania w języku polskim;

4) kwalifikację/rodzaj środka spożywczego przyjętą przez podmiot działający na rynku spożywczym;

5) skład jakościowy obejmujący dane dotyczące składników zawartych w produkcie, w tym substancji czynnych;

6) skład ilościowy składników;

7) imię i nazwisko albo nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu powiadamiającego o pierwszym wprowadzeniu do obrotu.

W procesie powiadamiania nie wymaga się dostarczenia badań co do skuteczności produktu. Zanim jednak przedsiębiorca dokona zgłoszenia suplementu diety powinien dokonać rejestracji lub zatwierdzenia zakładu produkującego suplementy diety.

Dane, o których mowa w art. 29 u.b.ż.ż. publikowane są na stronie internetowej z wyłączeniem informacji, które stanowią tajemnice przedsiębiorcy. Istnieje więc możliwość sprawdzenia czy dany suplement diety został zgłoszony do GIS czy też nie i czy jest wobec producenta toczone postępowanie wyjaśniające – http://rejestrzp.gis.gov.pl/.

Zgłoszenie suplementu nie jest aż tak kłopotliwe i długotrwałe jak w przypadku leków, dlatego pojawiają się one na rynku coraz częściej. Procedura legislacyjna opiera się więc na poinformowaniu odpowiednich organów przez producenta, że będzie sprzedawał produkt o nazwie „a” i składzie „x”. Należy pamiętać, że w obrocie mogą znajdywać się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta). Dotyczy to według Państwowej Inspekcji Sanitarnej w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem Internetu lub z niewiadomego źródła.

Nadzór nad suplementami diety oferowanymi do sprzedaży w obrocie oraz w Internecie, w tym nad ich oznakowaniem oraz reklamą pełnią właściwi terenowo państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni.

Dlatego w przypadku stosowania suplementów diety przez sportowców należy mieć na uwadze następujące możliwości weryfikacji danego produktu: Antydopingowe Pogotowie Informacyjne działające w ramach Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, sięgnięcie do listy WADA czy też weryfikacja produktu na stronie GIS. 

Warto mieć na uwadze powyższe informacje. Mogą one pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z wprowadzeniem do organizmu substancji niedozwolonej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Czytaj dalej Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Opublikowane w

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Czytaj dalej Porozumienie FIFA i FIFPro

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Czytaj dalej Dziedziczenie w e-sporcie (?)

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.