ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Stop bandytom stadionowym

Jednym z organów pomocniczych Prezesa Rady Ministrów jest Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Do jej zadań w szczególności należy:

  1. opracowywanie programów mających na celu poprawę bezpieczeństwa imprez sportowych oraz ocena ich realizacji;
  2. inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych;
  3. analizowanie i ocena działań podejmowanych przez służby i instytucje w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa imprez sportowych;
  4. inicjowanie i zlecanie badań naukowych i prac analitycznych;
  5. koordynowanie przedsięwzięć mających na celu zapobieganie aktom przemocy w związku z imprezami sportowymi;
  6. analiza naruszeń bezpieczeństwa w związku z masowymi imprezami sportowymi;
  7. współpraca ze Stałym Komitetem, o którym mowa w art. 8 Europejskiej Konwencji w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej, sporządzonej w Strasburgu dnia 19 sierpnia 1985 r.;
  8. inicjowanie, monitorowanie i opiniowanie przedsięwzięć mających na celu zapobieganie zjawiskom dyskryminacji, ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji rasowej w związku z imprezami sportowymi.

W chwili obecnej – specjalnie powołany do tego zespół – pracuje nad projektem zmian legislacyjnych zmierzających m.in. do wyeliminowania bandytyzmu na meczach piłkarskich rozgrywanych w niższych ligach.

Dla przypomnienia: według stanu prawnego obowiązującego dziś, za masową imprezę sportową (a co za tym idzie obowiązkiem spełnienia przez organizatora wielu wymogów – w tym na przykład zapewnienia odpowiedniej ilości służb porządkowych i informacyjnych) należy rozumieć taką, która rozgrywana jest na stadionie lub innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Propozycje przytoczonego zespołu przy Radzie Bezpieczeństwa Imprez Sportowych zmierzają w kierunku obniżenia progu, od którego mecz piłki nożnej będzie uznany za sportową imprezę masową. Póki co próg ten jeszcze nie jest znany.

Prowadzone prace naturalnie zaniepokoiły PZPN, który obawia się trudności w sprostaniu wymogom organizatorów meczów niższych klas rozgrywkowych. Ale czy słusznie? Moim zdaniem nie. Dla mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo. Zdarza mi się chodzić na mecze niższych klas, bo dla mnie są tam nieraz większe emocje, niż w profesjonalnym futbolu. I będąc na takich meczach chciałbym czuć się bezpiecznie, a nie zawsze tak jest. Często nawet odnoszę wrażenie, że bandyci właśnie tam czują się bardziej bezkarni. Dlatego trzymam kciuki za działaczy w procesie ich profesjonalizacji, a jednocześnie zgadzam się z planowanymi zmianami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Tomasz Dauerman

Tomasz Dauerman

Radca prawny, wykładowca, autor ponad 250 publikacji z zakresu prawa sportowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2000 roku właściciel Kancelarii Radcy Prawnego. Menedżer wielu znanych sportowców

Wpisy autora

Opublikowane w

Lider już świętuje

Wprawdzie Lechia Gdańsk to obecny lider tabeli, ale wizerunkowo jest znacznie gorzej – jakoś tak jej piłkarze często kojarzą się z tzw. aferami alkoholowymi. Albo się awanturują w taksówce, albo na ulicy są zwykłymi wandalami. Szkoda, że przez słabość kilku ucierpi cały klub.

Czytaj dalej Lider już świętuje

Opublikowane w

Miejski Klub Sportowy

Z zainteresowaniem zapoznałem się z zestawieniem przedstawiającym dofinansowanie przez poszczególne miasta koszykarskich klubów grających w PLK. Średnio rzecz ujmując jest to około 1,5 mln złotych. Czy oby na pewno są to wystarczające środki, jakie miasta przekazują klubom ?

Czytaj dalej Miejski Klub Sportowy

Opublikowane w

Wybór selekcjonera piłkarskiej Reprezentacji Polski

Jak wszyscy wiemy, Adam Nawałka  zrezygnował ze swojego stanowiska. Teraz czas poszukiwań nowego selekcjonera i podobnie jak w przypadku wyboru Nawałki, będzie to z pewnością autorski pomysł Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka.

Czytaj dalej Wybór selekcjonera piłkarskiej Reprezentacji Polski

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.