Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Sędziowie w F1

W Formule 1, podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej, obecność sędziów jest niezbędna. Mnogość przepisów, a także zwyczajów odnoszących się do rywalizacji torowej wymaga, aby charakteryzowali się oni najwyższą wiedzą sportową. Natomiast z uwagi na wykorzystywanie przez zespoły zaawansowanej technologii, konieczne jest również znakomite przygotowanie od strony technicznej.

Zagadnienia dotyczące sposobu wyboru sędziów, zadań stojących przed poszczególnymi członkami sztabu sędziowskiego, a także zakresu kompetencji zostały zawarte w art. 15 i 16 Regulacji Sportowych F1.[1] Należy w tym miejscu dodać, iż mowa będzie o sędziach głównych, bowiem gro zadań administracyjnych oraz czysto technicznych wykonują specjalnie oddelegowani do tych zadań stewardzi Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Zgodnie z art. 15 ust 1 i 2 Regulacji, na każdych zawodach w sezonie musi być obecnych siedmiu sędziów głównych, zwanych też „kluczowymi”. Ich pierwszorzędnym zadaniem jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa przy przeprowadzeniu wyścigu, poprzez szybkie reagowanie na zdarzenia mające miejsce na torze, a także monitorowanie i kontrolowanie działań stewardów, o których wspomniałem powyżej. Pięciu sędziów zostaje wybranych przez FIA. Wśród nich znajdują się: główny dyrektor wyścigu, stały sędzia startowy oraz trzech dodatkowych sędziów, z których jeden jest byłym, doświadczonym kierowcą wyścigowym F1. Pozostałych dwóch arbitrów (w tym kierownika toru) wskazuje właściwy ds. sportu organ państwa, na terenie którego odbywa się Grand Prix. Co ważne każdy z kandydatów na sędziego musi posiadać Super Licencje FIA.

Na podstawie art. 15 ust. 3 Regulacji, sędziowie odpowiadają podczas imprezy za następujące aspekty rywalizacji:

  • Kontrola treningów, wyścigu, harmonogramu Grand Prix oraz, jeśli sędziowie uznają to za konieczne, składanie propozycji do stewardów, w celu modyfikacji owego harmonogramu zgodnie z Regulacjami Sportowymi.
  • Zatrzymanie samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami sportowymi.
  • Przerwanie treningu lub zawieszenie wyścigu zgodnie z regulaminem sportowym, jeżeli uważają, że ​​kontynuowanie zawodów jest niebezpieczne, a następnie zapewnienie prawidłowej procedury restartu.
  • Zainicjowanie procedury startowej.
  • Podjęcie decyzji o wprowadzeniu na tor samochodu bezpieczeństwa.

O ile decyzje podejmowane są wspólnie, decydujący głos każdorazowo ma dyrektor wyścigu. Zarządzenia wprowadzające w życie rozstrzygnięcia arbitrów wydaje kierownik toru. Obwieszcza się je poprzez specjalny system informacyjny FIA, dzięki czemu mogą trafić zarówno do stewardów, zespołów, jak i konkretnych kierowców. Co więcej, w przypadku incydentu dotyczącego konkretnego zawodnika sędziowie muszą przeanalizować zaistniałą sytuacje, podjąć decyzję oraz przekazać mu ją w ciągu 25 min (art. 16 ust.3 Regulacji).

Rozpatrując zdarzenia torowe do dyspozycji arbitrów pozostają wszelkie dostępne systemy video oraz inne środki techniczne, które mogą pomóc przy podejmowaniu decyzji. Z uwagi na przebywanie w różnych strefach obiektu, sędziowie mają obowiązek pozostawania w stałym kontakcie radiowym, za każdym razem, gdy na torze znajdują się kierowcy. Równocześnie w centrali kontroli zawodów musi być obecny kierownik toru. Nie ma przy tym znaczenia czy to w trakcie treningów, czy wyścigu (art. 15 ust. 5).

Art. 15 ust. 4 przewiduje dodatkowy obowiązek nakładany na dyrektora wyścigu, kierownika toru, oraz Delegata Technicznego FIA. Mając na uwadze ich kluczowe znaczenie dla wszelkich procedur i kwestii związanych z organizacją treningów, kwalifikacji i wyścigu, wszyscy trzej muszą być obecni na imprezie w dzień pierwszych treningów (przeważnie czwartek) od godziny 10.00.

Obserwując zmagania torowe w F1 należy stwierdzić, że przyjęte rozwiązania, dotyczące sędziów spełniają swoją rolę. Decyzje podejmowane są szybko, a pomyłki zdarzają się sporadycznie. Ponadto wszelkie niebezpieczne zachowania kierowców na torze są dotkliwie penalizowane, dzięki czemu kultura jazdy i rywalizacji ulega ciągłemu doskonaleniu. Jednocześnie sedzowie pomimo realizowanych zadań, pozostają w pewien sposób „niewidoczni” i nie zapadają w pamięć, co w pracy arbitrów sportowych jest kluczowe.

[1] 2018 Formula One Sporting Regulations, https://www.fia.com/regulation/category/110

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Polskie karate w 2018 roku przechodzi prawdziwą rewolucję organizacyjną. Za sprawą decyzji Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Karate (WKF) z 13 kwietnia bieżącego roku, Polski Związek Karate, który reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej od 38 lat, stracił status członka największej światowej organizacji tej dyscypliny i przestał być przez nią uznawany. Jednocześnie WKF przyjął w swoje struktury powstałą w grudniu 2017 roku Polską Unię Karate i to ta organizacja jest obecnie uprawniona do wystawiania polskich karateków w zawodach pod egidą Światowej Federacji Karate.

Czytaj dalej Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Opublikowane w

Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Został w nim zawarty ciekawy zapis dotyczący udziału młodszych zawodników w rozgrywkach wyższych kategorii wiekowych, który natychmiastowo stał się przedmiotem ożywionej dyskusji w świecie siatkówki.

Czytaj dalej Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Prawnik, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Czytaj dalej Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Opublikowane w

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Czytaj dalej Kara dla Olympique Marsylia

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts