Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Różne odcienie „czerwieni”, czyli kiedy wyrzucenie zawodnika z boiska nie oznacza jego absencji w kolejnym meczu

Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy przyniosła nam wiele emocji. Sytuacje, w których sędzia korzysta  z systemu VAR jeszcze nie dla wszystkich są tak oczywiste, stąd też pojawiające się wśród komentatorów i kibiców emocje z tym związane, wydają się jeszcze większe – nawet od tych boiskowych. Nie mniej dzisiejszym tematem nie będzie wspomniany VAR, ale sytuacja, która również mogła okazać się niejasna dla widzów „spotkania na szczycie”.

W rozegranym w ramach 26. kolejki LOTTO Ekstraklasy pojedynku pomiędzy warszawską Legią a poznańskim Lechem, w barwach „Wojskowych” wystąpił bowiem zawodnik, który wcześniejszy mecz (z Jagiellonią – przyp.) zakończył przed czasem – schodząc z boiska po tym, jak sędzia Stefański uniósł w jego kierunku dłoń trzymającą czerwoną kartkę.

Szczęśliwie się złożyło – oczywiście wyłącznie na potrzeby niniejszego artykułu – że we wspomnianym  meczu Legii z Jagiellonią dwóch zawodników stołecznej drużyny obejrzało czerwone kartki, w dwóch zupełnie różnych okolicznościach.

Mowa oczywiście o Domagoju Antolićiu i Marko Vesovićiu. Pierwszy z nich, po weryfikacji systemu VAR, ukarany został bezpośrednią czerwoną kartką, Vesović natomiast zszedł z boiska po obejrzeniu drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki.

Skoro obaj zobaczyli jednak „czerwień”, to dlaczego jeden z nich mógł wystąpić w jednym z najważniejszych meczów rodzimej ligi, a drugi przesiedział go na trybunach?

By zrozumieć powyższą sytuację, należy zajrzeć do Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz Uchwały nr VI/87 z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne.

Regulamin Dyscyplinarny PZPN w art. 24 §1 stanowi, iż kary ostrzeżenia (żółta kartka) oraz wykluczenia (czerwona kartka) udziela się na zasadach określonych w Przepisach Gry w piłkę nożną oraz innych przepisach odrębnych.

Bardziej precyzyjny jest w tym względzie art. 57 wspomnianego Regulaminu, który w §1 wskazuje, iż zawodnik otrzymuje odpowiednio ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwoną kartkę) w przypadku popełnienia przewinień wskazanych w art. 12 Zasad Gry w piłkę nożną.

Powyższe odnosi się do sytuacji boiskowych, za które zawodnik może zostać odpowiednio ukarany. Wróćmy jednak do clou sprawy i odpowiedzmy sobie na pytanie: kiedy zatem „czerwień” oznaczać będzie absencję w kolejnym spotkaniu?

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt a – d) Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne:

14.1. Zawodnik, który w czasie meczów Rozgrywek Ekstraklasy otrzyma napomnienie (żółtą  kartkę) zostanie automatycznie ukarany:

 1. przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
 2. przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
 3. przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
 4. przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.

Natomiast zgodnie z Art.  61 §1 – 4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN traktującymi o wykluczeniu w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki:

 • 1. Z zastrzeżeniem § 2 i §3 niniejszego artykułu zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki, wymierza się automatycznie karę dwóch meczów dyskwalifikacji.
 • 2. Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
 • naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
 • innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim,

– po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.

 • 3. Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
 • pozbawieniu realnej szansy zdobycia bramki przez przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki ukaranego zawodnika, za które to przewinienie podyktowano rzut karny lub rzut wolny,
 • pozbawieniu drużyny przeciwnika bramki lub realnej szansy na jej zdobycie, poprzez zagranie  piłki ręką, przy czym zagrywającym nie był bramkarz we własnym polu karnym,
 • pozbawieniu drużyny przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki poprzez zachowanie bramkarza, polegające na zatrzymaniu piłki ręką poza własnym polem karnym,

– wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze jednego meczu.

 • 4. Zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony, a w przypadku o którym mowa w § 2 również w innych rozgrywkach.

Na marginesie należy wskazać, iż zgodnie z art. 63 §4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN zawodnikowi, który m.in. w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy został wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch ostrzeżeń (żółtych kartek), do rejestru ostrzeżeń wlicza się obie żółte kartki.

Reasumując – po zapoznaniu się z powyżej wskazanymi przepisami powinien ukazać się nam dość jasny podział, na sytuację, w której z jednej strony znalazł się wspomniany na wstępie Antolić (samoistna czerwona kartka), a z drugiej, jego klubowy kolega – Vesović (czerwona kartka otrzymana w wyniku dwóch kolejnych napomnień). Pierwszy z nich opuszczając boisko w taki, a nie inny sposób, automatycznie otrzymał karę dwóch meczów dyskwalifikacji. Drugi – z racji, że były to jego dopiero pierwsza i druga żółta kartka w sezonie – owszem opuścił boisko osłabiając swoją drużynę, ale nadal pozostawał uprawniony do gry w kolejnym spotkaniu, co jak wiemy ostatecznie walnie przyczyniło się do zwycięstwa Legii, gdyż to po jego trafieniu w 2 minucie spotkania, klub ze Stolicy Polski objął prowadzenie.

Co jest odrębnym tematem, jednakże warte jest w tym miejscu zaznaczenia – liczby żółtych kartek oraz długości spowodowanej nimi ewentualnej absencji, warto jednak pilnować i skrupulatnie je liczyć, a to po to, by ostateczny wynik meczu weryfikowało jedynie boisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

prawosportowe

Prawo Sportowe

Redakcja prawosportowe.pl

Wpisy autora

Opublikowane w

WALKA Z DOPINGIEM

Regulacje antydopingowe, Polska Agencja Antydopingowa, Światowa Agencja Antydopingowa.

Czytaj dalej WALKA Z DOPINGIEM

Opublikowane w

Ekspert Kancelarii Dauerman na falach eteru

Ekspert Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego “Dauerman” – Maciej Broda będzie we wtorek 12 czerwca, po godzinie 10.30 gościem Polskiego Radia 24.  Tematem programu będą świadczenia finansowe dla klubów w związku z udziałem zawodników na Mundialu. Audycję poprowadzi Jakub Kukla. Zapraszamy do słuchania tutaj.

Opublikowane w

Dyskwalifikacja czasowa, a zmiana klubu przez piłkarza

Ostatnio pisałem o karze dla klubu, którego drużyna prowadzona była w zawodach przez trenera bez ważnej licencji, wcześniej było o wykluczeniu grającego trenera, a dziś pora na wykluczenie zawodnika z meczu (ukaraniem czerwoną kartką), a konkretnie przewinienie uregulowane w art. 61 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej i konsekwencje jakie dyskwalifikacja czasowa niesie za sobą w przypadku zmiany klubu, a idąc jeszcze dalej zmiany krajowej federacji czyli zmiany klubu na zagraniczny.

Czytaj dalej Dyskwalifikacja czasowa, a zmiana klubu przez piłkarza

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts