ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Psychologiczne podstawy stosowania dopingu

W historii rywalizacji sportowej zawsze zdarzali się zawodnicy, którzy w niedozwolony sposób poprawiali swoją wydolność, byle tylko osiągnąć jak najlepsze wyniki i zaznać zwycięskiej chwały. Problem ten, mimo, iż od wielu lat jest konsekwentnie zwalczany za pomocą coraz to nowszych metod i rozwiązań prawnych, nie traci na aktualności i chyba nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nigdy nie zostanie on do końca rozwiązany. Co więc sprawia, że zawodnicy, mimo ryzyka poniesienia konsekwencji dyscyplinarnych
i zdrowotnych, sięgają po doping?

Powszechnie zakłada się, że sukcesy danego zawodnika są wypadkową jego talentu oraz ciężkiej pracy na treningach. Niestety, czasami zdarza się, że wyniki są efektem przyjmowania określonych substancji czy też korzystania z najnowocześniejszych technologii (doping technologiczny). Doping jest zjawiskiem bardzo trudnym, gdyż ma on głębokie podłoża psychologiczne. Wszyscy sportowcy muszą charakteryzować się odpowiednią motywacją. Niekiedy jednak bywa ona zgubna i sprawia, że zawodnicy ulegają pokusie poprawy kondycji fizyczny w krótkim czasie czy osiągnięcia sukcesu i sięgają po substancje zakazane, nierzadko mając tego pełną świadomość.

Uprawianie sportu wiąże się z dużym napięciem emocjonalnym. Zawodnicy często znajdują się pod presją wyniku i towarzyszy im widmo przegranej. Poza tym, chyba każdy boi się porażki, bólu czy wyczerpania. Zażywając niedozwolone substancje zawodnicy niejako uspokajają własne emocje i powiększają swoją wiarę w sukces. Wielu sportowców traktuje doping jako coś naturalnego, jeden z nieodłącznych elementów treningu i swobodnie zażywa go poza sezonem. Co istotne, mający wysportowane i umięśnione ciała zawodnicy nie dopuszczają do swojej świadomości myśli, że zażycie niewielkiej ilości jakiejś substancji może wywrzeć na ich organizm negatywne skutki.

W 1996 roku, przed igrzyskami olimpijskimi w Atlancie, przeprowadzono bardzo ciekawe badania. Grupę losowo wybranych 200 sportowców zapytano, czy gdyby zażycie niedozwolonego środka, który zagwarantowałby im złoty medal olimpijski i jednocześnie doprowadził do śmierci po roku od jego zażycia, to czy zdecydowali by się na taki krok. Aż 80 procent badanych odpowiedziało twierdząco, co wyraźnie pokazuje, że pragnienie zapisania się złotymi zgłoskami na kartkach światowego sportu jest dla sportowców wartością nadrzędną. Poszukując cech, które decydują o zażywaniu dopingu, wskazuje się na impulsywność, chęć znajdowania się w sytuacjach zagrożenia, niską samoocenę, pragnienie ryzyka, podatność na naciski otoczenia, nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz nieumiejętność przewidywania negatywnych skutków swojego postępowania. Niniejsze cechy są charakterystyczne dla przeciętnego dopingowicza. Może się więc zdarzyć, że zawodnik przejawiający wszystkie te zachowania nigdy nie zdecyduje się na zażycie substancji niedozwolonych i na odwrót.

Nie wydaje się, by kiedykolwiek sport był całkowicie wolny od dopingu. Można stwierdzić wręcz, że nie nastąpi to nigdy, gdyż sięganie po niedozwolone substancje jest efektem słabości ludzkiej natury. Czasy będą się zmieniały, poszczególne dyscypliny sportu będą w dalszym ciągu ewoluowały, ale ludzka natura zawsze pozostanie taka sama i nie zmienią jej nawet najgenialniejsze rozwiązania prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Mateusz Ługowski

Mateusz Ługowski

Student V roku prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pasjonat sportu. Interesuje się walką z dopingiem i przeciwdziałaniem dopingowi w sporcie.

Wpisy autora

Opublikowane w

Gra (nie)warta świeczki? – skutki uboczne stosowanie dopingu

Przyjmowanie dopingu ma jeden podstawowy cel: ma doprowadzić zawodnika do jak najlepszego wyniku i w konsekwencji do zwycięstwa. I tak faktycznie jest. Zawodnicy, którzy przyjmują niedozwolone substancje, mają większe szanse na osiągnięcie wysokiej lokaty. Nie należy jednak zapominać, że nielegalne wspomaganie organizmu wywołuje negatywne konsekwencje i nie chodzi tu tylko o konsekwencje prawne.

Czytaj dalej Gra (nie)warta świeczki? – skutki uboczne stosowanie dopingu
Opublikowane w

(EPO)kowy problem dopingowy

Jednym z najczęściej stosowanych środków dopingowych w ostatnich latach jest EPO, czyli erytropoetyna. Hormon ten jest wytwarzany przez organizm i stanowi bardzo istotny element jego funkcjonowania. Niedobór erytropoetyny powoduje poważne konsekwencje, podobnie zresztą jak jej nadmiar. Warto więc bliżej przyjrzeć się skutkom, jakie erytropoetyna wywiera na organizm człowieka oraz jakie konsekwencje powoduje zażywanie jej przez sportowców.

Czytaj dalej (EPO)kowy problem dopingowy
Opublikowane w

Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Człowiek od zawsze starał się dążyć do doskonałości. Doskonałość to coś, co odróżnia jednostki wyjątkowe od reszty społeczności, jest czymś ponad standard. Ludzie doskonalą się poprzez ćwiczenie różnych zdolności, takich jak gra na skrzypcach czy gra w szachy albo starają się poprawić swój wygląd. Człowiek, w swej istocie, nie jest jednak idealny, a jego budowa genetyczna nie pozwala na swobodne rozwijanie swoich zdolności. Każdy organizm potrzebuje snu, pożywienia, odpowiednich witamin czy relaksu.

Czytaj dalej Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.