Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Psychologiczne podstawy stosowania dopingu

W historii rywalizacji sportowej zawsze zdarzali się zawodnicy, którzy w niedozwolony sposób poprawiali swoją wydolność, byle tylko osiągnąć jak najlepsze wyniki i zaznać zwycięskiej chwały. Problem ten, mimo, iż od wielu lat jest konsekwentnie zwalczany za pomocą coraz to nowszych metod i rozwiązań prawnych, nie traci na aktualności i chyba nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nigdy nie zostanie on do końca rozwiązany. Co więc sprawia, że zawodnicy, mimo ryzyka poniesienia konsekwencji dyscyplinarnych
i zdrowotnych, sięgają po doping?

Powszechnie zakłada się, że sukcesy danego zawodnika są wypadkową jego talentu oraz ciężkiej pracy na treningach. Niestety, czasami zdarza się, że wyniki są efektem przyjmowania określonych substancji czy też korzystania z najnowocześniejszych technologii (doping technologiczny). Doping jest zjawiskiem bardzo trudnym, gdyż ma on głębokie podłoża psychologiczne. Wszyscy sportowcy muszą charakteryzować się odpowiednią motywacją. Niekiedy jednak bywa ona zgubna i sprawia, że zawodnicy ulegają pokusie poprawy kondycji fizyczny w krótkim czasie czy osiągnięcia sukcesu i sięgają po substancje zakazane, nierzadko mając tego pełną świadomość.

Uprawianie sportu wiąże się z dużym napięciem emocjonalnym. Zawodnicy często znajdują się pod presją wyniku i towarzyszy im widmo przegranej. Poza tym, chyba każdy boi się porażki, bólu czy wyczerpania. Zażywając niedozwolone substancje zawodnicy niejako uspokajają własne emocje i powiększają swoją wiarę w sukces. Wielu sportowców traktuje doping jako coś naturalnego, jeden z nieodłącznych elementów treningu i swobodnie zażywa go poza sezonem. Co istotne, mający wysportowane i umięśnione ciała zawodnicy nie dopuszczają do swojej świadomości myśli, że zażycie niewielkiej ilości jakiejś substancji może wywrzeć na ich organizm negatywne skutki.

W 1996 roku, przed igrzyskami olimpijskimi w Atlancie, przeprowadzono bardzo ciekawe badania. Grupę losowo wybranych 200 sportowców zapytano, czy gdyby zażycie niedozwolonego środka, który zagwarantowałby im złoty medal olimpijski i jednocześnie doprowadził do śmierci po roku od jego zażycia, to czy zdecydowali by się na taki krok. Aż 80 procent badanych odpowiedziało twierdząco, co wyraźnie pokazuje, że pragnienie zapisania się złotymi zgłoskami na kartkach światowego sportu jest dla sportowców wartością nadrzędną. Poszukując cech, które decydują o zażywaniu dopingu, wskazuje się na impulsywność, chęć znajdowania się w sytuacjach zagrożenia, niską samoocenę, pragnienie ryzyka, podatność na naciski otoczenia, nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz nieumiejętność przewidywania negatywnych skutków swojego postępowania. Niniejsze cechy są charakterystyczne dla przeciętnego dopingowicza. Może się więc zdarzyć, że zawodnik przejawiający wszystkie te zachowania nigdy nie zdecyduje się na zażycie substancji niedozwolonych i na odwrót.

Nie wydaje się, by kiedykolwiek sport był całkowicie wolny od dopingu. Można stwierdzić wręcz, że nie nastąpi to nigdy, gdyż sięganie po niedozwolone substancje jest efektem słabości ludzkiej natury. Czasy będą się zmieniały, poszczególne dyscypliny sportu będą w dalszym ciągu ewoluowały, ale ludzka natura zawsze pozostanie taka sama i nie zmienią jej nawet najgenialniejsze rozwiązania prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Sytuacja Stoczni Szczecin w obliczu przepisów PZPS i PLS S.A.

W ostatnich tygodniach całe siatkarskie środowisko śledziło losy KPS Stoczni Szczecin S.A. Ostatecznie najgorszy scenariusz stał się faktem. W czwartek 13 grudnia 2018 r. Prezes Zarządu, Pan Jakub Markiewicz ogłosił wycofanie zespołu z rozgrywek. W dzisiejszym blogu skonfrontowane zostaną najważniejsze okoliczności sprawy, dotyczące klubu i zawodników z przepisami Polskiego Związku Piłki Siatkowej i organizatora rozgrywek PlusLigi – Polskiej Ligi Siatkówki S.A..

Czytaj dalej Sytuacja Stoczni Szczecin w obliczu przepisów PZPS i PLS S.A.

Opublikowane w

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA jest określone w CBA i służy temu, by każdy zawodnik miał zapewnione określone standardy, właściwe dla najlepszej koszykarskiej ligi świata. Jak wszelkie „widełki” finansowe w NBA, również minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie BRI, a bezpośrednio – jako pewien ułamek salary cap.

Czytaj dalej Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

O autorze

Mateusz Ługowski

Mateusz Ługowski

Student V roku prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pasjonat sportu. Interesuje się walką z dopingiem i przeciwdziałaniem dopingowi w sporcie.

Wpisy autora

Opublikowane w

Biegówki przecierają szlaki – precedens w walce z dopingiem?

Konsekwencje za stosowanie dopingu zwykle ponoszą zawodnicy, których przyłapano na zażywaniu substancji niedozwolonych. To oni podlegają dyskwalifikacji i to na nich nakładane są surowe kary. Czasami zdarza się jednak, że sportowcy padają ofiarami chorej ambicji swoich trenerów, którzy bez ich wiedzy, podają im środki poprawiające wydolność. Już niebawem może okazać się, że będziemy świadkami pierwszej dyskwalifikacji trenera.

Czytaj dalej Biegówki przecierają szlaki – precedens w walce z dopingiem?

Opublikowane w

Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Człowiek od zawsze starał się dążyć do doskonałości. Doskonałość to coś, co odróżnia jednostki wyjątkowe od reszty społeczności, jest czymś ponad standard. Ludzie doskonalą się poprzez ćwiczenie różnych zdolności, takich jak gra na skrzypcach czy gra w szachy albo starają się poprawić swój wygląd. Człowiek, w swej istocie, nie jest jednak idealny, a jego budowa genetyczna nie pozwala na swobodne rozwijanie swoich zdolności. Każdy organizm potrzebuje snu, pożywienia, odpowiednich witamin czy relaksu.

Czytaj dalej Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts