ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Początkiem całego sporu było odrzucenie przez Prezesa Sportingu Lizbona – Bruno de Carvalho oferty Wolverhampton Wanderers, zgodnie z którą bramkarz Rui Patricio miał zasilić szeregi „Wilków” na zasadzie transferu definitywnego za 18 milionów Euro. Przyczyną odmowy miał być fakt, iż 7 mln Euro z kwoty transferu miało trafić na konto menedżera zawodnika – Jorge Mendesa. Powszechnie znany jest negatywny stosunek prezesa Sportingu do umów zawieranych pomiędzy menedżerami, a zawodnikami oraz wysokości benefitów uzyskiwanych przez pełnomocników piłkarzy. Niedługo po zerwaniu rozmów Rui Patricio złożył jednostronne wypowiedzenie kontraktu, powołując się na klauzulę „słusznych przyczyn”.

Zgodnie z umową wiążącą go z klubem, w przypadku niepowołania się na wskazaną klauzulę, aby jednostronnie rozwiązać kontrakt przed upływem terminu, na który został zawarty, należy we wskazanym okresie złożyć pisemną informację do klubu oraz wpłacić kwotę odstępnego w wysokości 45 mln Euro. Czynności tych może dokonać zarówno zawodnik jak i pozyskujący go klub. Tego typu zapisy umowne są powszechne w dzisiejszym świecie piłkarskim. W przeważającej większości przypadków, zawodnicy zmieniają barwy klubowe, albo po zapłacie określonego „odstępnego”, albo po wygaśnięciu kontraktu.

Tymczasem bramkarz Sportingu, nie czyniąc zadość wymogom opisanym wyżej, złożył jednostronne wypowiedzenie z terminem 7-dniowym, powołując się na klauzulę „słusznych przyczyn”. Swoje stanowisko uargumentował złamaniem przez klub obowiązków kontraktowych, wynikających z roli pracodawcy, a w szczególności:

  • naruszeniem prawnych gwarancji pracowniczych,
  • stosowaniem nieuczciwych sankcji w postaci m.in. zawieszenia,
  • nie zagwarantowaniem bezpiecznych warunków w miejscu pracy,
  • poważnym naruszeniem interesów pracownika oraz
  • obrazą honoru, godności, integralności psychicznej i fizycznej przez Klub i jego reprezentantów.

Warto przypomnieć, że zarzuty są bezpośrednio związane zawieszeniem 19 zawodników w kwietniu b.r. przez Prezesa Bruno de Carvalho oraz atakiem na zawodników Sportingu, jakiego dopuścili się lokalni, lizbońscy pseudokibice, 15 maja b.r., w efekcie którego ucierpiało kilku piłkarzy oraz członków sztabu szkoleniowego.

 Po upływie tygodnia Rui Patricio stał się wolnym zawodnikiem i z dniem 1 lipca 2018 r. dołączył do zespołu „Wilków” bez kwoty odstępnego. W obliczu szumu medialnego, jaki wywołała cała sprawa, angielski klub zadeklarował jednak gotowość uiszczenia proponowanej wcześniej sumy opiewającej na 18 mln Euro. Ponieważ Sporting Lizbona nie zgodził się z przesłaną mu argumentacją, uznał że wypowiedzenie kontraktu było nieważne. Tym samym zmiana barw klubowych w okresie obowiązywania umowy powinna odbyć się odpłatnie. Na żądane przed Komisją Rozstrzygania Sporów FIFA 54 mln Euro składają się następująco: kwota 45 mln Euro tytułem odstępnego oraz kwota 9 mln Euro stanowiąca pozostałą wartość kontraktu obowiązującego do sezonu 2021/2022.

Cała sprawa określana jest mianem precedensowej, bowiem w przypadku podtrzymania przez FIFA wypowiedzenia złożonego przez Rui Patricio, lawinowo mogą zostać wystosowane podobne pisma pozostałych zawodników portugalskiego zespołu, którzy nie są zadowoleni z atmosfery panującej w klubie. Łączną wartość graczy podejrzewanych o chęć skorzystania z takiej możliwości szacuje się na 200 mln Euro.

Co więcej, skutkiem konfliktu na linii Patricio – Sporting może być zwiększenie świadomości piłkarzy oraz ich menedżerów, odnośnie „trzeciej drogi” rozwiązywania kontraktów. Niewykluczone, że orzeczenie na korzyść bramkarza spowoduje także powstanie nowej formy nacisku na kluby, zmierzającej do uzyskania zezwolenia na transfer. Należy jednakże pamiętać, że wykorzystanie klauzuli „słusznych” przyczyn jest każdorazowo badane przez właściwe organy w odniesieniu do konkretnej sprawy, a powołanie się na nie, nie gwarantuje finalnego sukcesu. Pewnym jest natomiast, że Komisja Rozstrzygania Sporów FIFA stanęła przed trudnym zadaniem, a jej decyzja nie będzie dotyczyła jedynie bezpośrednio zainteresowanych stron.

[1] https://www.docdroid.net/572z0rW/20180706-statement-of-claim-sporting-clube-de-portugal-v-rui-pedro-dos-patricio-and-wolverhampton-wanderers-fc.pdf#page=6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy

Obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy zostały zawarte w uchwale z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne (nr VI/87) w art. od 20. do 24.

Czytaj dalej Obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Aplikant radcowski, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Zmiana systemu ważenia pięściarzy w WBC

Dzisiejszy blog chciałbym poświęcić na zaprezentowanie zmian, które mają nastąpić w przepisach World Boxing Council (WBC) w roku 2019. Będą one dotyczyć przede wszystkim zasad ważenia zawodników przed starciem.

Czytaj dalej Zmiana systemu ważenia pięściarzy w WBC
Opublikowane w

Analiza przepisów licencyjnych PZPN pod kątem sytuacji Wisły Kraków

Nierozwiązane od dłuższego czasu problemy finansowe Wisły Kraków, doprowadziły w końcu do zdecydowanej reakcji Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W dzisiejszym blogu nie będę koncentrował się na perypetiach, jakich krakowski klub doświadcza z egzotycznymi inwestorami. Zamiast tego przybliżę przepisy Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej: Podręcznik)[1], które najprawdopodobniej będą stanowić podstawę orzeczenia o zawieszeniu bądź cofnięciu licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Czytaj dalej Analiza przepisów licencyjnych PZPN pod kątem sytuacji Wisły Kraków
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.