Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Początkiem całego sporu było odrzucenie przez Prezesa Sportingu Lizbona – Bruno de Carvalho oferty Wolverhampton Wanderers, zgodnie z którą bramkarz Rui Patricio miał zasilić szeregi „Wilków” na zasadzie transferu definitywnego za 18 milionów Euro. Przyczyną odmowy miał być fakt, iż 7 mln Euro z kwoty transferu miało trafić na konto menedżera zawodnika – Jorge Mendesa. Powszechnie znany jest negatywny stosunek prezesa Sportingu do umów zawieranych pomiędzy menedżerami, a zawodnikami oraz wysokości benefitów uzyskiwanych przez pełnomocników piłkarzy. Niedługo po zerwaniu rozmów Rui Patricio złożył jednostronne wypowiedzenie kontraktu, powołując się na klauzulę „słusznych przyczyn”.

Zgodnie z umową wiążącą go z klubem, w przypadku niepowołania się na wskazaną klauzulę, aby jednostronnie rozwiązać kontrakt przed upływem terminu, na który został zawarty, należy we wskazanym okresie złożyć pisemną informację do klubu oraz wpłacić kwotę odstępnego w wysokości 45 mln Euro. Czynności tych może dokonać zarówno zawodnik jak i pozyskujący go klub. Tego typu zapisy umowne są powszechne w dzisiejszym świecie piłkarskim. W przeważającej większości przypadków, zawodnicy zmieniają barwy klubowe, albo po zapłacie określonego „odstępnego”, albo po wygaśnięciu kontraktu.

Tymczasem bramkarz Sportingu, nie czyniąc zadość wymogom opisanym wyżej, złożył jednostronne wypowiedzenie z terminem 7-dniowym, powołując się na klauzulę „słusznych przyczyn”. Swoje stanowisko uargumentował złamaniem przez klub obowiązków kontraktowych, wynikających z roli pracodawcy, a w szczególności:

  • naruszeniem prawnych gwarancji pracowniczych,
  • stosowaniem nieuczciwych sankcji w postaci m.in. zawieszenia,
  • nie zagwarantowaniem bezpiecznych warunków w miejscu pracy,
  • poważnym naruszeniem interesów pracownika oraz
  • obrazą honoru, godności, integralności psychicznej i fizycznej przez Klub i jego reprezentantów.

Warto przypomnieć, że zarzuty są bezpośrednio związane zawieszeniem 19 zawodników w kwietniu b.r. przez Prezesa Bruno de Carvalho oraz atakiem na zawodników Sportingu, jakiego dopuścili się lokalni, lizbońscy pseudokibice, 15 maja b.r., w efekcie którego ucierpiało kilku piłkarzy oraz członków sztabu szkoleniowego.

 Po upływie tygodnia Rui Patricio stał się wolnym zawodnikiem i z dniem 1 lipca 2018 r. dołączył do zespołu „Wilków” bez kwoty odstępnego. W obliczu szumu medialnego, jaki wywołała cała sprawa, angielski klub zadeklarował jednak gotowość uiszczenia proponowanej wcześniej sumy opiewającej na 18 mln Euro. Ponieważ Sporting Lizbona nie zgodził się z przesłaną mu argumentacją, uznał że wypowiedzenie kontraktu było nieważne. Tym samym zmiana barw klubowych w okresie obowiązywania umowy powinna odbyć się odpłatnie. Na żądane przed Komisją Rozstrzygania Sporów FIFA 54 mln Euro składają się następująco: kwota 45 mln Euro tytułem odstępnego oraz kwota 9 mln Euro stanowiąca pozostałą wartość kontraktu obowiązującego do sezonu 2021/2022.

Cała sprawa określana jest mianem precedensowej, bowiem w przypadku podtrzymania przez FIFA wypowiedzenia złożonego przez Rui Patricio, lawinowo mogą zostać wystosowane podobne pisma pozostałych zawodników portugalskiego zespołu, którzy nie są zadowoleni z atmosfery panującej w klubie. Łączną wartość graczy podejrzewanych o chęć skorzystania z takiej możliwości szacuje się na 200 mln Euro.

Co więcej, skutkiem konfliktu na linii Patricio – Sporting może być zwiększenie świadomości piłkarzy oraz ich menedżerów, odnośnie „trzeciej drogi” rozwiązywania kontraktów. Niewykluczone, że orzeczenie na korzyść bramkarza spowoduje także powstanie nowej formy nacisku na kluby, zmierzającej do uzyskania zezwolenia na transfer. Należy jednakże pamiętać, że wykorzystanie klauzuli „słusznych” przyczyn jest każdorazowo badane przez właściwe organy w odniesieniu do konkretnej sprawy, a powołanie się na nie, nie gwarantuje finalnego sukcesu. Pewnym jest natomiast, że Komisja Rozstrzygania Sporów FIFA stanęła przed trudnym zadaniem, a jej decyzja nie będzie dotyczyła jedynie bezpośrednio zainteresowanych stron.

[1] https://www.docdroid.net/572z0rW/20180706-statement-of-claim-sporting-clube-de-portugal-v-rui-pedro-dos-patricio-and-wolverhampton-wanderers-fc.pdf#page=6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Polskie karate w 2018 roku przechodzi prawdziwą rewolucję organizacyjną. Za sprawą decyzji Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Karate (WKF) z 13 kwietnia bieżącego roku, Polski Związek Karate, który reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej od 38 lat, stracił status członka największej światowej organizacji tej dyscypliny i przestał być przez nią uznawany. Jednocześnie WKF przyjął w swoje struktury powstałą w grudniu 2017 roku Polską Unię Karate i to ta organizacja jest obecnie uprawniona do wystawiania polskich karateków w zawodach pod egidą Światowej Federacji Karate.

Czytaj dalej Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Opublikowane w

Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Został w nim zawarty ciekawy zapis dotyczący udziału młodszych zawodników w rozgrywkach wyższych kategorii wiekowych, który natychmiastowo stał się przedmiotem ożywionej dyskusji w świecie siatkówki.

Czytaj dalej Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Prawnik, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Czytaj dalej Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Opublikowane w

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Czytaj dalej Kara dla Olympique Marsylia

Opublikowane w

Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.

Czytaj dalej Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts