Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Praktyki antykonkurencyjne międzynarodowych federacji sportowych

W ostatnich dniach Komisja Europejska wydała precedensową decyzję stwierdzając, że przepisy międzynarodowej federacji sportowej ograniczające sportowcom możliwość uczestnictwa w wydarzeniach nieautoryzowanych przez tę federację stanowią praktykę antykonkurencyjną naruszającą art. 101 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wspomnianemu rozstrzygnięciu.

Do powyższych konkluzji KE doszła w wyniku postępowania wszczętego w październiku 2015 r. na podstawie skargi złożonej przez dwóch holenderskich panczenistów przeciwko Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (International Skating Union, dalej: ISU). W należącej do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ISU od 1998 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi panczeniści biorący udział w zawodach niezatwierdzonych przez tę organizację muszą liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Katalog kar zawiera nawet dożywotnią dyskwalifikację ze wszystkich głównych międzynarodowych wydarzeń łyżwiarskich.

KE podniosła trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze, wskazano, że ISU może nakładać kary za uczestnictwo w nieautoryzowanych zawodach w sposób dyskrecjonalny i to również w przypadkach, gdy niezależne zawody nie stanowią zagrożenia dla uzasadnionych celów sportowych (legitimate sports objectives), takich jak ochrona integralności i właściwego uprawiania sportu czy zdrowie i bezpieczeństwo sportowców. Po drugie, powyższe ograniczenia pozwalają ISU realizować własne interesy kosztem sportowców i niezależnych organizatorów zawodów. W szczególności sportowcy pozbawieni możliwości udziału w nieautoryzowanych zawodach tracą dodatkowe źródło dochodów, co ma istotne znaczenie z uwagi na krótką sportową karierę. Po trzecie, przepisy ISU uniemożliwiają niezależnym organizatorom realizację własnych wydarzeń, ponieważ tracą oni możliwość pozyskania czołowych sportowców. Taka praktyka wstrzymuje rozwój alternatywnego i innowacyjnego współzawodnictwa w łyżwiarstwie, co jest niekorzystne także dla fanów tego sportu.

Pomimo, że już w toku postępowania ISU wprowadziła pewne zmiany w swoich przepisach, KE stwierdziła, że system kar pozostaje nieproporcjonalny i powstrzymuje rozwój niezależnych zawodów międzynarodowych w łyżwiarstwie. W rezultacie KE zadecydowała, że przedmiotowe przepisy ISU stanowią praktykę antykonkurencyjną i naruszają art. 101 TFUE ustanawiający zakaz nieuczciwej konkurencji na rynku wewnętrznym UE. ISU ma 90 dni na wprowadzenie odpowiednich zmian lub uchylenie przepisów pozwalających na nakładanie kar na sportowców biorących udział w nieautoryzowanych zawodach nie stanowiących zagrożenia dla uzasadnionych celów sportowych.

Decyzja KE stanowi wyraźny sygnał dla federacji sportowych, że nie mogą one nadużywać swojej dominującej pozycji w sporcie  poprzez ograniczanie sportowcom możliwości udziału we współzawodnictwie odbywającym się poza daną federacją wyłącznie z uwagi na własne interesy danej federacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

W 2015 roku Kobiece Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Kanadzie śledziło na stadionach lub przed telewizorami ponad 750 milionów ludzi. Kobiece EURO 2017 rozgrywane w Holandii przyciągnęło przed wszelakiego rodzaju odbiorniki i na trybuny ponad 178 milionów fanów. Na przestrzeni lat 2012-2017 liczba młodzieżowych lig dziewczęcych wzrosła ze 164 do 266. W tym samym okresie liczba europejskich reprezentacji wszystkich szczebli wiekowych urosła do 233. Pod koniec 2017 roku zarejestrowanych piłkarek poniżej 18 roku życia było 960 959.

Czytaj dalej FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

Opublikowane w

Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

Ostatnio pisałem o nieodbytym lub przerwanym meczu w rozgrywkach piłkarskich, a dziś mowa będzie o udziale drużyny w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych. Zapraszam do lektury.

Czytaj dalej Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

O autorze

Marcin Kryszko

Marcin Kryszko

Adwokat. Absolwent prawa Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Fotografowanie imprez masowych w kontekście RODO

Przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) generują wiele wątpliwości wśród podmiotów prowadzących działalność sportową w kontekście organizacji wydarzeń sportowych i utrwalania wizerunków osób biorących w nich udział. Rodzi się pytanie, czy utrwalanie i publikacja wizerunków uczestników imprez jest dopuszczalna i z jakimi dodatkowymi obowiązkami należy się liczyć.

Czytaj dalej Fotografowanie imprez masowych w kontekście RODO

Opublikowane w

Ustalenie stawki VAT dla usług związanych z rekreacją

Zarządzający obiektami sportowymi świadczącymi usługi dla konsumentów polegające na sprzedaży karnetów wstępu oraz uczestnictwa w zajęciach rekreacyjno-sportowych często stosują do nich preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, niezależnie od charakteru konkretnej usługi. Czy takie działanie jest jednak uzasadnione w każdym przypadku?

Czytaj dalej Ustalenie stawki VAT dla usług związanych z rekreacją

Opublikowane w

Postępowanie UOKiK w sprawie kartelu na rynku fitness

W ogłoszonym dnia 29 czerwca 2018 r. komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o prowadzonym postępowaniu w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku fitness.

Czytaj dalej Postępowanie UOKiK w sprawie kartelu na rynku fitness

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts