ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Polityka w stosunku do sportu

Współczesny znaczny rozwój sportu powoduje, że jest on bardzo ważnym obszarem politycznej interwencji państw jak i również rządowych organizacji międzynarodowych. Państwo  poprzez swoją politykę może rozwiązać wiele kwestii sportowych. Sport jest traktowany jako użyteczne narzędzie służące do realizacji działań politycznych.

Polityka sportowa państwa może być pojmowana jako polityka w wymiarze wewnętrznym (krajowym) oraz zewnętrznym (międzynarodowym).

W wewnętrznym wymiarze działania władzy publicznej ( administracji rządowej i samorządowej)  obejmuje sport powszechny i sport wyczynowy. Polega na promowaniu aktywności fizycznej w społeczeństwie (główny nacisk na dzieci, młodzież), tworzeniu ram prawno – organizacyjnych funkcjonowania ruchu sportowego, rozwijaniu infrastruktury sportowej, finansowaniu sportu ze środków publicznych, zapewnianiu bezpieczeństwa w sporcie np. zawodnikom, a także na zapobieganiu patologiom, które są związane z rywalizacją w sporcie (jak korupcja, chuligaństwo stadionowe czy doping).

Potencjał ekonomiczny i społeczny, który drzemie w sporcie powoduje, że często zaczyna on służyć realizacji polityki państwa w dziedzinach takich jak: ochrona zdrowia, edukacja, zatrudnienie,  kultura,  integracja społeczna. Znaczący potencjał  ekonomiczny i społeczny na realizację polityki państwa ma też turystyka. Dzięki niej następuje rozwój miast i obszarów wiejskich.   Również polityka państwa, która dotyczy różnych obszarów życia społecznego i ekonomicznego wywiera znaczący  wpływ na sport. Ponadto sport z racji swojego  szerokiego zasięgu i pozytywnych skojarzeń jest chętnie wykorzystywany w kampaniach wyborczych.

W zewnętrznym wymiarze polityka sportowa skupia się na głównie na organizowaniu jak i również uczestniczeniu w wielkich w wielkich międzynarodowych imprezach sportowych. Przede wszystkim jest to element budowania wizerunku oraz prestiżu międzynarodowego państwa. Bardzo często stanowi dobrą okazję do ukazania potęgi gospodarczej. Ponadto polityka sportowa państwa jest czasem narzędziem do walki politycznej i ideologicznej. Dotyczy to zwłaszcza Igrzysk Olimpijskich. W tym znaczeniu mamy często sytuację z upolitycznieniem sportu. Ponadto sport stanowi także podstawę współpracy międzynarodowej. Współpraca ta jednoczy państwa w dążeniu do osiągania wspólnych celów (np. zwalczaniu dopingu w sporcie). Bywa również okazją do nawiązywania oraz rozwijania stosunków dyplomatycznych.

Polityka ma znaczący wpływ na sport, tak jak sport na politykę. Obie dziedziny mają znaczne oddziaływanie na siebie. Wpływają one w istotny sposób na  rozwój wielu dziedzin. Dzięki obustronnym relacjom budują spójność i integrację między sobą. Dzięki temu przyczyniają się do rozwoju i kształtowania społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Dominik Kozioł

Dominik Kozioł

Student prawa na wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Interesuje się sportem, w szczególności piłką nożną oraz polityką.

Wpisy autora

Opublikowane w

Zwyczaje sportowe jako źródło prawa sportowego

Określone miejsce spośród źródeł prawa sportowego przyznaje się zwyczajom sportowym. Tak jak w przypadku innych dziedzin prawa pod pojęciem zwyczaju należy rozumieć ukształtowaną w danej społeczności praktykę zachowania, która jest traktowana jako przyjęta norma postępowania według dominującej w tej społeczności opinii.

Czytaj dalej Zwyczaje sportowe jako źródło prawa sportowego

Opublikowane w

Alternatywne formy rozwiązywania sporów sportowych

Oprócz arbitrażu i mediacji  istnieje wiele alternatywnych form rozwiązywania sporów sportowych. Jednym z przykładów mogą być negocjacje. Negocjacje są jedną  z najprostszych metod wyjścia ze sporu przez zwaśnione ze sobą strony. Są one po prostu dialogiem prowadzonym przez strony bez udziału osób zewnętrznych.

Czytaj dalej Alternatywne formy rozwiązywania sporów sportowych

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.