Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Wszystkie cztery federacje otrzymały, począwszy od sezonu 2014/2015, coroczne dotacje, mające pokryć większość kosztów generowanych przez akademie piłkarskie dla zawodników z grup U-14 i U-15. Część z otrzymanych środków została również przeznaczona na przygotowanie programów szkoleniowych oraz podniesienie standardów technicznych akademii. Obok pomocy finansowej UEFA zagwarantowała wsparcie merytoryczne. Wyspecjalizowana kadra trenerów i ekspertów technicznych, każdego roku wielokrotnie odwiedzała uczestników projektu służąc radami zarówno w sferze czysto treningowej, jak i w zakresie edukacji zawodników oraz sposobów zarządzania otrzymanymi środkami. Lokalni instruktorzy i trenerzy przeszli kompleksowe szkolenia zwiększające ich kompetencje oraz mobilizujące do dalszego rozwoju. Nie zapominając o konieczności łączenia sportu z obowiązkami szkolnymi, UEFA pomogła wszystkim czterem federacjom w stworzeniu krajowych struktur, opartych na ścisłej współpracy pomiędzy akademiami piłkarskimi i placówkami szkolnymi. Szkolenie młodych zawodników nie zostało ograniczone jedynie do treningów technicznych oraz taktycznych, znanych z najlepszych europejskich szkółek. Młodzieży zostały jednocześnie przedstawione kluczowe zagadnienia z zakresu zdrowego żywienia oraz higieny. Ponadto nacisk kładziono na podstawowe umiejętności życiowe urzeczywistniające się w odpowiednim zachowaniu, postawie i odpowiedzialności.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami UEFA, celem wszystkich działań przedstawionych powyżej było wykreowanie pokolenia zawodników, stanowiącego w niedalekiej przyszłości o futbolowej sile państw objętych projektem oraz całej Europy. Efekty przedstawiają się następująco. Reprezentacje U-17 wszystkich czterech federacji uzyskały o wiele lepsze niż dotychczas wyniki w kwalifikacjach do tegorocznych, majowych Mistrzostw Europy UEFA U-17. Co więcej, trzonami tych drużyn byli zawodnicy, którzy skorzystali z opisywanego programu UEFA. Przykładowo, zgodnie z oficjalnymi danymi udostępnionymi przez europejską federację piłkarską, około 3/4 zawodników armeńskiej kadry U-17 wywodzi się właśnie z dofinansowanych akademii.[1]

Kolejnym krokiem UEFA jest rozszerzenie projektu na wszystkie 55 federacji członkowskich. Do sezonu 2019/2020 każda z federacji otrzyma niezbędne dofinansowanie, umożliwiające realizację dwóch wybranych projektów spośród płaszczyzn przedstawionych poniżej:

  • rozwój młodzieży w ramach programu „UEFA’s elite youth development”,
  • rozwój dziewczęcej piłki nożnej,
  • optymalizacja wydajności szkolenia poprzez szerokie wykorzystanie narzędzi IT,
  • edukacja kadry trenerskiej.

Bazując na opiniach przedstawicieli UEFA, federacji „pilotażowych” oraz suchych faktach, wskazać należy, że program rozwoju młodzieży przyniósł pozytywne efekty. Dają one realną nadzieję na dalszy rozwój europejskiej piłki nożnej. Natomiast rozszerzenie inicjatywy na wszystkie federacje umożliwi ujednolicenie metod szkoleniowych, co zapewni równe szanse dla młodych zawodników rozpoczynających swoją sportową przygodę.

[1] https://www.uefa.com/insideuefa/news/newsid=2564565.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Polskie karate w 2018 roku przechodzi prawdziwą rewolucję organizacyjną. Za sprawą decyzji Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Karate (WKF) z 13 kwietnia bieżącego roku, Polski Związek Karate, który reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej od 38 lat, stracił status członka największej światowej organizacji tej dyscypliny i przestał być przez nią uznawany. Jednocześnie WKF przyjął w swoje struktury powstałą w grudniu 2017 roku Polską Unię Karate i to ta organizacja jest obecnie uprawniona do wystawiania polskich karateków w zawodach pod egidą Światowej Federacji Karate.

Czytaj dalej Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Opublikowane w

Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Został w nim zawarty ciekawy zapis dotyczący udziału młodszych zawodników w rozgrywkach wyższych kategorii wiekowych, który natychmiastowo stał się przedmiotem ożywionej dyskusji w świecie siatkówki.

Czytaj dalej Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Prawnik, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Czytaj dalej Kara dla Olympique Marsylia

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.

Czytaj dalej Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts