Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Wszystkie cztery federacje otrzymały, począwszy od sezonu 2014/2015, coroczne dotacje, mające pokryć większość kosztów generowanych przez akademie piłkarskie dla zawodników z grup U-14 i U-15. Część z otrzymanych środków została również przeznaczona na przygotowanie programów szkoleniowych oraz podniesienie standardów technicznych akademii. Obok pomocy finansowej UEFA zagwarantowała wsparcie merytoryczne. Wyspecjalizowana kadra trenerów i ekspertów technicznych, każdego roku wielokrotnie odwiedzała uczestników projektu służąc radami zarówno w sferze czysto treningowej, jak i w zakresie edukacji zawodników oraz sposobów zarządzania otrzymanymi środkami. Lokalni instruktorzy i trenerzy przeszli kompleksowe szkolenia zwiększające ich kompetencje oraz mobilizujące do dalszego rozwoju. Nie zapominając o konieczności łączenia sportu z obowiązkami szkolnymi, UEFA pomogła wszystkim czterem federacjom w stworzeniu krajowych struktur, opartych na ścisłej współpracy pomiędzy akademiami piłkarskimi i placówkami szkolnymi. Szkolenie młodych zawodników nie zostało ograniczone jedynie do treningów technicznych oraz taktycznych, znanych z najlepszych europejskich szkółek. Młodzieży zostały jednocześnie przedstawione kluczowe zagadnienia z zakresu zdrowego żywienia oraz higieny. Ponadto nacisk kładziono na podstawowe umiejętności życiowe urzeczywistniające się w odpowiednim zachowaniu, postawie i odpowiedzialności.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami UEFA, celem wszystkich działań przedstawionych powyżej było wykreowanie pokolenia zawodników, stanowiącego w niedalekiej przyszłości o futbolowej sile państw objętych projektem oraz całej Europy. Efekty przedstawiają się następująco. Reprezentacje U-17 wszystkich czterech federacji uzyskały o wiele lepsze niż dotychczas wyniki w kwalifikacjach do tegorocznych, majowych Mistrzostw Europy UEFA U-17. Co więcej, trzonami tych drużyn byli zawodnicy, którzy skorzystali z opisywanego programu UEFA. Przykładowo, zgodnie z oficjalnymi danymi udostępnionymi przez europejską federację piłkarską, około 3/4 zawodników armeńskiej kadry U-17 wywodzi się właśnie z dofinansowanych akademii.[1]

Kolejnym krokiem UEFA jest rozszerzenie projektu na wszystkie 55 federacji członkowskich. Do sezonu 2019/2020 każda z federacji otrzyma niezbędne dofinansowanie, umożliwiające realizację dwóch wybranych projektów spośród płaszczyzn przedstawionych poniżej:

  • rozwój młodzieży w ramach programu „UEFA’s elite youth development”,
  • rozwój dziewczęcej piłki nożnej,
  • optymalizacja wydajności szkolenia poprzez szerokie wykorzystanie narzędzi IT,
  • edukacja kadry trenerskiej.

Bazując na opiniach przedstawicieli UEFA, federacji „pilotażowych” oraz suchych faktach, wskazać należy, że program rozwoju młodzieży przyniósł pozytywne efekty. Dają one realną nadzieję na dalszy rozwój europejskiej piłki nożnej. Natomiast rozszerzenie inicjatywy na wszystkie federacje umożliwi ujednolicenie metod szkoleniowych, co zapewni równe szanse dla młodych zawodników rozpoczynających swoją sportową przygodę.

[1] https://www.uefa.com/insideuefa/news/newsid=2564565.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Odpowiedzialność klubu fitness za sprzęt oraz rzeczy pozostawione w szatni

Prowadzenie klubu fitness wobec braku stowarzyszeń, federacji czy innych organizacji na poziomie ogólnokrajowym zrzeszających poszczególne kluby i narzucających im wewnętrzne regulacje właściwe dla tej właśnie branży, może stanowić bardzo intratne zajęcie przy stosunkowo niskim „zagrożeniu” w zakresie spełniania określonych wymogów kadrowych, sanitarnych itp. Przepisy ogólne prawa polskiego i unijnego na różnym poziomie szczegółowości regulują jednak kwestie, z którymi na co dzień można się w klubach fitness zetknąć i na które ich właściciele powinni umieć reagować.

Czytaj dalej Odpowiedzialność klubu fitness za sprzęt oraz rzeczy pozostawione w szatni

Opublikowane w

Rozczarowujący początek hucznego projektu polskiej siatkówki

W miniony weekend zainaugurowano rozgrywki PlusLigi, a wczoraj rozegrano drugą kolejkę rundy zasadniczej. Jednak dla dwóch zespołów – Stoczni Szczecin oraz Trefla Gdańsk był to pierwszy mecz w sezonie. Wszystko za sprawą awarii prądu, która udaremniła widowisko wyczekiwane przez szczecinian oraz fanów siatkówki w całej Polsce. Huczny projekt budowany w Szczecinie rozpoczął się od wielkiego rozczarowania.

Czytaj dalej Rozczarowujący początek hucznego projektu polskiej siatkówki

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Aplikant radcowski, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

W 2015 roku Kobiece Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Kanadzie śledziło na stadionach lub przed telewizorami ponad 750 milionów ludzi. Kobiece EURO 2017 rozgrywane w Holandii przyciągnęło przed wszelakiego rodzaju odbiorniki i na trybuny ponad 178 milionów fanów. Na przestrzeni lat 2012-2017 liczba młodzieżowych lig dziewczęcych wzrosła ze 164 do 266. W tym samym okresie liczba europejskich reprezentacji wszystkich szczebli wiekowych urosła do 233. Pod koniec 2017 roku zarejestrowanych piłkarek poniżej 18 roku życia było 960 959.

Czytaj dalej FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

Opublikowane w

Kara ws Manasseh, a przepisy regulujące kontrakty managerskie z niepełnoletnimi

W ostatnich dniach media obiegła wiadomość o zawieszeniu w obowiązkach managera piłkarskiego Davida Manasseh. Temat wzbudził zainteresowanie z uwagi na fakt, iż klientami pośrednika są m.in. polscy reprezentanci – Wojciech Szczęsny oraz Grzegorz Krychowiak. Przybliżenie sprawy stanowić będzie punkt wyjścia do krótkiej analizy porównawczej przepisów dotyczących zawierania umów o pośrednictwo z zawodnikami niepełnoletnimi, które obowiązują w Anglii i Polsce.

Czytaj dalej Kara ws Manasseh, a przepisy regulujące kontrakty managerskie z niepełnoletnimi

Opublikowane w

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Czytaj dalej Kara dla Olympique Marsylia

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts