Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Parę słów o Geolokalizacji

Geolokalizacja to technologia pozwalająca na określenie dokładnego położenia geograficznego danego urządzenia (telefon, tablet) za pomocą współrzędnych GPS. Polega na ustaleniu informacji o położeniu geograficznym, w którym znajduje się dane urządzenie. Wykorzystuje się w tym celu różne infrastruktury techniczne i informacje zawarte w bazach danych różnych podmiotów prywatnych i publicznych.

W Dyrektywie 2002/58/WE o prywatności i łączności elektronicznej „dane lokalizacyjne” zdefiniowano jako wszelkie dane przetwarzane w sieci łączności elektronicznej wskazujące położenie geograficzne urządzenia końcowego wykorzystywanego przez użytkownika publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej (smartfon, tablet, laptop itp.).

Liczba i znaczenie urządzeń mobilnych takich jak smartfony oraz tablety w naszym codziennym życiu gwałtownie rośnie. Wszystkie te urządzenia są wyposażone w moduły GPS zapewniające możliwość bardzo dokładnego zlokalizowania takiego urządzenia. Aplikacje wykorzystujące geolokalizację mogą więc służyć szerokiemu gronu odbiorców, a także zapewniać interakcję między nimi. Najpopularniejszym zastosowaniem marketingowym tej technologii są tzw. Gry miejskie, w których użytkownicy mają za zadanie odnaleźć określone przedmioty lub osoby na podstawie informacji lokalizacyjnych uzyskiwanych z aplikacji. Jest to więc w pewnym sensie współczesny odpowiednik gry w podchody z wykorzystaniem zaawansowanej technologii.

Z połączenia dwóch technologii, tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości i geolokalizacji, powstała gra mobilna Pokemon Go, która umożliwia grę w rzeczywistości. Zazwyczaj gry komputerowe czy gry mobilne kojarzą nam się z siedzeniem w jednym miejscu i wpatrywaniem się w ekran komputera lub smartfonu. Inaczej jest w przypadku aplikacji Pokemon Go, która zachęca, a wręcz zmusza, do aktywności fizycznej. Dlaczego? Aby zebrać jak największą liczbę Pokemonów ulokowanych w różnych częściach miejscowości, musimy wstać z kanapy i udać się w miejsce, w którym znajduje się stwór. Trasę dzielącą nas od Pokemona można przebyć, jadąc na rowerze, biegnąc lub jadąc na rolkach. Poruszamy się w rzeczywistości gry własnymi nogami!

Pokemon Go i inne aplikacje oparte na geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości mogą jednak stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika smartfona, na którym zostały zainstalowane. Zarówno przed tą grą, jak również innymi dostępnymi na rynku aplikacjami wykorzystującymi technologię geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości ostrzegał niedawno Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych udostępniając jednocześnie na swojej stronie zestaw wskazówek, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonów:

  1. Czytaj regulaminy i polityki prywatności. W pierwszej kolejności zalecamy wszystkim użytkownikom zapoznanie się z polityką prywatności takich aplikacji oraz wszelkimi udostępnianymi komunikatami, z których dowiedzieć się można, do jakich danych będzie miała dostęp konkretna aplikacja i w jakim celu będzie je wykorzystywać. W tym zakresie szczególną uwagę zwracamy na postanowienia regulaminów dotyczące przekazywania za pośrednictwem aplikacji danych osobowych do państw trzecich.
  2. Rozważnie korzystaj z nieznanych sieci bezprzewodowych Wi-fi. Należy także pamiętać, że niektóre z aplikacji mobilnych (ale także stron internetowych oraz sieci Wi-Fi) mogą podczas korzystania z nich gromadzić informacje o lokalizacji użytkowników. Sprawdź, jakie dane geolokalizacyjne są przesyłane przez aplikacje.
  3. Ustal, jakie dane osobowe udostępniają zainstalowane aplikacje. Sprawdź w urządzeniu mobilnym zakładkę Prywatność i dowiedź się, jakie informacje o sobie udostępniasz. Z uwagi na szeroki zakres informacji gromadzonych na urządzeniu, jaki bardzo często wiąże się z użytkowaniem aplikacji, zachęcamy do refleksji, czy na pewno chcemy, by dana aplikacja miała uprawnieninia np. do SMS, fotografii, filmów, email, kontaktów, czatów itp.
  4. Nie klikaj podejrzanych linków, nie przeglądaj podejrzanych stron. Stosuj tryb prywatny w przeglądaniu stron w celu minimalizacji gromadzonych na urządzeniu mobilnym informacji np. o lokalizacji, o odwiedzanych stronach itp.
  5. Jeśli to możliwe, stosuj wbudowane w urządzeniu oprogramowanie umożliwiające uruchomienie trybu prywatnego w celu oddzielenia danych prywatnych od służbowych lub innych informacji.
  6. Gry i aplikacje oparte na modelu tzw. rozszerzonej rzeczywistości mogą także rejestrować m.in. wizerunki innych osób poprzez użycie kamery aparatu. Jeśli to możliwe, należy unikać fotografowania osób trzecich w trakcie korzystania z aplikacji.
  7. Chroń swoje dane do logowania oraz wykonuj regularną zmianę trudnego do odgadnięcia hasła.
  8. Aktualizuj oprogramowanie. Korzystaj tylko z oprogramowania z legalnego źródła. Nie wykonuj Jailbreaking z zainfekowanym oprogramowaniem systemowym. Stosuj oprogramowanie chroniące twoje urządzenie (antywirus, Firewall, anty spam itp.).
  9. Każdy powinien również znać przysługujące mu prawa tak, by był w stanie skutecznie reagować na wszelkie naruszenia jego prywatności, w tym przypadki przetwarzania jego danych osobowych bez podstawy prawnej.

Przetwarzanie danych geolokalizacyjnych, tak jak każdych innych danych osobowych musi odbywać się zgodnie z przyjętymi zasadami w przepisach prawa, krajowego i unijnego. Ustawa o ochronie danych osobowych (UODO) jest implementacją unijnej dyrektywy 95/46/WE i zawiera szereg praw i obowiązków stron uczestniczących w procesie przetwarzania danych osobowych. Ustawa, nakłada obowiązek dochowania szczególnej staranności w procesie przetwarzania danych osobowych. Ustanawia ona między innymi podstawowe zasady przetwarzania danych (art. 26 ust. 1), takie jak legalność, celowość, adekwatność oraz ograniczenie okresu czasu przez jaki dane mogą być przetwarzane. Zasady te znalazły swoje odzwierciedlenie również w RODO5 , które weszło w życie z dniem 25 maja 2016 r. i wchodzi do stosowania z dniem 25 maja 2018 r.

źródło: https://giodo.gov.pl/pl/1520297/10068

obraz: http://gomobi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Afera korupcyjna w Belgii

Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące ustawiania meczów oraz oszustw finansowych w belgijskiej piłce klubowej. 10 października policja dokonała przeszukania w klubach piłkarskich, w tym najbardziej znanych: Anderlecht Bruksela. Club Brugge, Standard Liege czy KAA Gent.

Czytaj dalej Afera korupcyjna w Belgii

Opublikowane w

Rywalizacja od najmłodszych lat

100 lat Niepodległej Polski to także lata sukcesów polskiej piłki nożnej, medali Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, choć były też lata słabszych występów na arenie międzynarodowej. Z poziomem rodzimych rozgrywek ligowych też bywa różnie, ale to nie temat na dzisiejszy artykuł. Żeby cokolwiek byłoby lepiej w tym zakresie, potrzebne jest wychowywanie „narybku” czyli szkolenie młodzieży.

Czytaj dalej Rywalizacja od najmłodszych lat

O autorze

Justyna Wrona

Justyna Wrona

Aplikant adwokacki

Wpisy autora

Opublikowane w

Poczuj klimat mundialu z FIFA 18 World Cup

Blisko 24 lata temu na rynek trafiła gra, którą pokochały miliony fanów na całym świecie. Dziś to jedna z najbardziej znanych serii gier w historii.

Czytaj dalej Poczuj klimat mundialu z FIFA 18 World Cup

Opublikowane w

Twórcy PUBG pozywają projektantów Fortnite o naruszenie praw autorskich

Twórcy popularnej strzelanki PlayerUnknown’s Battlegrounds z firmy PUBG Corp. pozwali Epic Games, które odpowiedzialne jest za powstanie darmowego Fortnite Battle Royale.

Czytaj dalej Twórcy PUBG pozywają projektantów Fortnite o naruszenie praw autorskich

Opublikowane w

Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Mimo faktu, że gra istnieje bardzo krótko aktualnie dałoby się napisać na jej temat pokaźną książkę. Tytuł ten pobił wszelkie rekordy, nie tylko w oglądalności i ilości graczy, ale głównie ustanawiając bardzo wysoką finansową poprzeczkę dla innych gier, które chcą zainteresować swoim tytułem profesjonalnych graczy i przetrzeć swoje szlaki do e-sportu.

Czytaj dalej Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts