Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

ONZ uznaje autonomię sportu

W dzisiejszym blogu chciałabym wspomnieć o wydarzeniu jakie miało miejsce w pierwszym tygodniu listopada. Chodzi o uznanie przez Organizację Narodów Zjednoczonych autonomii Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i sportu, co zostało określone mianem milowego kroku w historii w stosunkach między sportem a polityką.

Wskazane uznanie zostało potwierdzone w rezolucji przyjętej w drodze konsensusu na 69. Sesji Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Uchwała potwierdza sport jako sposób promocji, edukacji, zdrowia, rozwoju oraz pokoju i podkreśla ważną rolę MKOI i ruchu olimpijskiego w osiąganiu tych celów. Na sesji zaznaczono, że owszem należy tworzyć partnerstwa pomiędzy krajowymi komitetami olimpijskimi i rządami krajowymi jednak zawsze pamiętając, że sport powinien zostawać neutralny politycznie. W liście do prezesów Narodowych Komitetów Olimpijskich prezydent MKOI wezwał ich do wzmocnienia niezależności sportu w swoich krajach i podkreślił, że dotychczasowa współpraca MKOI z ONZ wskazuje na pozytywny wpływ, jaki wynika z połączenia sportu, biznesu, polityki czy kultury.

I choć o tym wydarzeniu (w przeciwieństwie do zagranicznych komitetów olimpijskich) nie informuje storna internetowa PKOL (przynajmniej ja nie znalazłam takiej informacji), to widać we wskazanym przez władze MKOI obszarze podjęcie działań przez Polskę. Jak na razie, 27 października odbyło się międzynarodowe sympozjum zorganizowane z inicjatywy Polskiego Komitetu Olimpijskiego we współpracy z resortami Spraw Zagranicznych oraz Sportu i Turystyki, na którym padło szereg propozycji, przedstawionych przez przedstawicieli ze świata sportu, marketingu, czy polityki. Nie są to wiadomości poufne. Po dokładnym opracowaniu i przygotowaniu przez zespół PKOL zostaną przesłane do wszystkich uczestników tego spotkania oraz do zainteresowanych nimi instytucji.

Ze skrótem interesujących wniosków i rekomendacji przedstawionych po zakończeniu obrad można się zapoznać tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Czytaj dalej Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Opublikowane w

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Czytaj dalej Porozumienie FIFA i FIFPro

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Czytaj dalej Dziedziczenie w e-sporcie (?)

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts