ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Odznaczenia za działalność piłkarską w Polsce

Kilka tygodni temu, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął Regulamin nadawania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”. Znowelizowana została Uchwała nr VI/174 z dnia 22 kwietnia 2009 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu nadawania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”. Rozszerzono krąg podmiotów upoważnionych do zgłaszania do Komisji Odznaczeń PZPN na piśmie wniosków o nadanie tego medalu.

Dołączono do tego grona komisje Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jest ich kilkanaście. Wcześniej takie uprawnienie miały: Zarząd PZPN, Zarządy wojewódzkich związków piłki nożnej i Klub Seniora PZPN.

Zgodnie z art. 1. Uchwały nr VI/174, celem nadania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” jest wyróżnienie i uhonorowanie osób fizycznych za zasługi poniesione w pracy nad rozwojem polskiej piłki nożnej i działalność na rzecz podnoszenia jej poziomu. Są trzy rodzaje takich medali, a wynika to art. 2 tejże Uchwały:

– Złoty,

– Srebrny,

– i Brązowy.

Medalem „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” mogą być wyróżnieni:

– działacze, sędziowie, trenerzy oraz pracownicy Polskiego Związku Piłki Nożnej i wojewódzkich związków piłki nożnej,

– zawodnicy,

– oraz inne osoby fizyczne, które swym bezpośrednim działaniem wspierają działalność polskiej piłki nożnej.

Medal nadawany jest przez Zarząd PZPN z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji Odznaczeń PZPN w związku z Walnymi Zgromadzeniami Delegatów PZPN oraz Walnymi Zebraniami Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, z okazji uroczystości państwowych, jubileuszy klubów i innych organizacji sportowych, a także w innych terminach mających doniosły charakter dla wnioskodawcy.

Medal mogą otrzymać tylko te osoby fizyczne, które uprzednio zostały wyróżnione złotą honorową odznaką PZPN i spełniają niżej wymienione warunki:

1. w przypadku działaczy, sędziów, trenerów i pracowników oraz innych osób fizycznych za wieloletnią działalność społeczną w sporcie piłkarskim w PZPN, WZPN i klubach:

– Medal Brązowy może być przyznany za minimum 30 lat działalności,

– Medal Srebrny – za minimum 35 lat działalności

– i Medal Złoty za minimum 40 lat działalności.

2.w przypadku zawodników – za wybitne osiągnięcia sportowe.

Zgodnie z 8 Uchwały, medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” może być w uzasadnionych przypadkach nadany również innym osobom, które wspierają działalność i popularyzują rozwój polskiego piłkarstwa. Rejestr i dokumentację nadanych medali „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” prowadzi Komisja Odznaczeń PZPN.

Uchwałą nr VII/148 z dnia 5 września 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zmieniono również Uchwałę nr VI/175 z dnia 22 kwietnia 2009 roku Zarządu PZPN dotyczącą przyjęcia Regulaminu nadawania Diamentowego Odznaczenia PZPN. Zmiany były kosmetyczne, ale przy tej okazji warto przybliżyć to odznaczenie.

 Zgodnie z par. 1 Uchwały nr VI/175, Diamentowe Odznaczenie PZPN stanowi kompozycja wykonana z metalu w kolorze złotym w dwóch wersjach:

– „duża” o wymiarach 32×30 mm przyznawana dla organizacji piłkarskich (wojewódzkich związków piłki nożnej, klubów piłkarskich itp.) oraz innych osób prawnych,

– „mała” o wymiarach 22×20 mm przyznawana osobom fizycznym.

Jak wynika z par. 2 Uchwały, Diamentowe Odznaczenie PZPN nadaje się za szczególne zasługi dla organizacji, rozwoju i upowszechniania piłki nożnej w Polsce:

  1. zawodnikom, trenerom, sędziom i działaczom piłkarskim ,
  2. związkom piłki nożnej i klubom piłkarskim,
  3. innym osobom fizycznym i prawnym.

Odznaczenie, przyznaje się po spełnieniu następujących warunków:

  1. zawodnikom – za rozegranie w barwach I reprezentacji narodowej Polski w piłce nożnej ponad 80 spotkań lub za osiągnięcie wybitnych sukcesów sportowych (medale olimpijskie, mistrzostwa świata i Europy),
  2. trenerom, instruktorom, sędziom i działaczom piłkarskim – wyróżnionym uprzednio Złotym Medalem „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”, od przyznania którego upłynęło co najmniej 5 lat,
  3. wojewódzkim związkom piłki nożnej – istniejącym powyżej 80 lat,
  4. klubom sportowym – o tradycjach powyżej 80-letnich, posiadającym w swoim dorobku tytuł Mistrza Polski lub zdobywcy Pucharu Polski, względnie międzynarodowe sukcesy (udział w finałach europejskich pucharów ), a także wyróżniających się w pracy z młodzieżą ,
  5. innym osobom fizycznym i prawnym – za znaczące zasługi w rozwoju i propagowaniu polskiego piłkarstwa.

Na wniosek Zarządu PZPN odznaczenie może być także przyznane organizacjom lub przedstawicielom innych państw współdziałającym efektywnie na rzecz rozwoju polskiego piłkarstwa.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Artykuł dostępny również w formie podcastu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy

W poprzednim artykule pisałem o nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a dziś pora na kolejną zmianę w przepisach związkowych piłki nożnej w Polsce. Była ona przedmiotem dyskusji w mediach z chwilą jej wprowadzania, ale ta dyskusja tak naprawdę trwa nadal. Nie jednak tej dyskusji, a uchwalonym zmianom poświęcę zdań.

Czytaj dalej Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy
Opublikowane w

Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

Kilka tygodni temu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonał nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Jest ona o tyle historyczna, że dokonana przez Zarząd, a nie jak do tej przez Walne Zgromadzenie Delegatów. Taką kompetencję przyznała Zarządowi związku zmiana Statutu dokonana niedawno przez Walne Zgromadzenie.

Czytaj dalej Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN
Opublikowane w

Do Siego 2019 roku!

Czytaj dalej Do Siego 2019 roku!
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.