ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Odwołanie od wyniku walki w polskim MMA

Zawodnicy sportów walki wielokrotnie nie zgadzają się z decyzją sędziego ringowego, który przerywa pojedynek. Kwestionują jej zasadność twierdząc, iż mieli możliwość skutecznie się bronić, a zaistniała sytuacja nie zagrażała ich zdrowiu i życiu. Wyrażenie tego stanowiska w oktagonie niczego jednak nie zmieni. Zawodnikom pozostaje odwołanie od wyniku walki, które przedstawię na podstawie regulacji trzech polskich federacji MMA – KSW, FEN oraz TFL.

Zawodnicy w emocjach wielokrotnie krytykują decyzje sędziów o przerwaniu walki, jednak niewielu z nich decyduje się podjąć jakiekolwiek kroki po zakończeniu gali. Odwołanie od wyniku walki obejmuje nie tylko wynik walki zakończonej przed czasem, lecz także protesty złożone od rozstrzygnięcia walki decyzją sędziów punktowych. Głośnym echem odbiło się przed paroma laty odwołanie sztabu Jamesa Thompsona po walce z Mariuszem Pudzianowskim na KSW 17. Thompson bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji sędziowskiej wyrwał mikrofon jednemu z prowadzących i w dość ostrych słowach wyraził swoje odczucia dotyczące werdyktu. Po zakończeniu gali obóz Brytyjczyka wniósł protest. Komisja Odwoławcza po rozpoznaniu sprawy uznała, iż protest był zasadny i wynik walki zmieniono na „no contest”. Jak się okazało, między sędziami doszło do błędów komunikacyjnych, które skutkowały błędami proceduralnymi. Jeden z sędziów punktowych mylnie przekazał sędziemu głównemu wynik i wskazał zwycięstwo Pudzianowskiego w miejsce zgodnego z kartą punktową triumfu Thompsona. Zamiast przewidzianej w przypadku remisu dodatkowej rundy walkę zakończono zwycięstwem Polaka, które wskutek odwołania zostało anulowane.

W federacji KSW instytucja odwołania od wyniku walki uregulowana została w art. 5 Regulaminu Dodatkowego. Menedżer zawodnika ma prawo wnieść pisemny protest od wyniku walki w ciągu 48 godzin od jej zakończenia. Skuteczne wniesienie zostało uzależnione od wpłacenia kwoty 1000 Euro na konto federacji KSW. Kaucja ta w przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania jest zwracana wnoszącemu, natomiast przy negatywnej decyzji pozostaje ona na koncie federacji. Protest rozpoznaje Komisja Odwoławcza, którą zgodnie z lit. B tworzą:

  • sędzia główny,
  • sędzia ringowy,
  • jeden z sędziów punktowych.

Cała procedura jest dość sprawna, gdyż wynik pracy Komisji powinien zostać ogłoszony w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia protestu.

Instytucja odwołania w federacji TFL jest bardzo podobna. Zgodnie z art. IX Regulaminu i zasad rozgrywania zawodów MMA Thunderstrike Fight League upoważniony do złożenia protestu droga pisemną bądź e-mailową jest kierownik każdego sztabu szkoleniowego. Włodarze wskazali, iż odwołanie musi zostać złożone w ciągu 24 godzin od chwili zakończenia gali. Również w tym przypadku konieczne jest wpłacenie wadium. Jest ono jednak nieporównywalnie niższe niż w KSW i wynosi 400 zł. W pierwszej kolejności kontroli poddaje się karty punktowe. Drugim etapem jest powtórna analiza zapisu video z walki w celu dokładnego odtworzenia biegu wydarzeń i zbadania zasadności decyzji sędziowskiej. Szczegółowej analizy dokonuje cały skład sędziowski z gali, wliczając sędziów punktowych i sędziego głównego. W przypadku wykazania znaczących uchybień wpływających na werdykt zmienia się wynik walki, a wadium zwraca zawodnikowi.

Wzorem poprzedniczek, również Federacja FEN w art. 20 Regulaminu walki w formule MMA obowiązującym na galach Fight Exclusive Night upoważnia zawodnika do złożenia oficjalnego protestu od wyniku walki. Wskazuje się, iż organizator może takowy protest przyjąć w przypadku zaistnienia rażących uchybień w doborze i pracy sędziów. Organizacja pozostawia jednak możliwość wniesienia odwołania także w przypadkach nieokreślonych w regulaminie. Pisemny protest powinien zostać złożony przez szefa sztabu w terminie 24 godzin od zakończenia walki. Podobnie jak w pozostałych dwóch federacjach konieczne jest wpłacenie kaucji. FEN nakazuje wpłatę w wysokości 1000 euro na konto przedstawiciela Organizatora. Elementem odróżniającym od KSW i TFL jest skład Kolegium Odwoławczego, ponieważ składa się ono z 3 niezależnych sędziów, którzy nie sędziowali na gali. Rozwiązanie to należy oceniać pozytywnie, gdyż zapewnia pełną niezależność oraz ucina wszelkie potencjalne spekulacje jakoby sędziowie, nawet niesłusznie, próbowali bronić podjętych przez siebie w trakcie walki decyzji. Kolegium rozpoznaje protest i dokonuje jego oceny w ciągu 72 godzin od chwili przyjęcia. Z kolei datą przyjęcia w rozumieniu przepisów FEN jest kolejny dzień roboczy następujący po dniu wpłynięcia odwołania oraz kaucji. W przypadku wystąpienia istotnych uchybień wpływających na decyzję sędziowską dokonuje się zmiany werdyktu i niezwłocznie informuje zainteresowane strony oraz media.

Instytucję odwołania od wyniku walki należy oceniać jak najbardziej pozytywnie, ponieważ sędziowie są tylko ludźmi i również popełniają błędy, a brak możliwości skorygowania ich decyzji byłby rażąco krzywdzący dla sportowców. Spornym elementem jest w niektórych przypadkach obecność w składzie Kolegium Odwoławczego sędziów podejmujących decyzję w czasie pojedynku. Trzeba jednak wierzyć w ich profesjonalizm i umiejętność przyznania się do błędu, jak to uczynili sędziowie w sporze dotyczącym walki Pudzianowski – Thompson. Faktem jest, iż protesty od wyniku walki należą do rzadkości, a ich pozytywne uwzględnianie jest jeszcze bardziej incydentalne.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Chcesz posłuchać tego artykułu w formie Podcastu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Oskar Majchrzak

Oskar Majchrzak

Aplikant adwokacki. Absolwent stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe.

Wpisy autora

Opublikowane w

Co dalej z Wisłą Kraków? Analiza potencjalnych skutków zawieszenia licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019

Wczoraj na łamach portalu Konrad Makar dokonał analizy przepisów licencyjnych pod kątem sytuacji Wisły Kraków. Autor wskazał również, iż w najgorszym dla klubu przypadku Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN może zawiesić licencję lub ją cofnąć na mocy art. 4.3.5. Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej: Podręcznik Licencyjny). Przepowiednie okazały się trafne, gdyż jeszcze tego samego dnia wydano komunikat, że Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła przyznaną klubowi licencję.

Czytaj dalej Co dalej z Wisłą Kraków? Analiza potencjalnych skutków zawieszenia licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019
Opublikowane w

System KO w Turnieju Czterech Skoczni

Od kilku dni można odczuć, iż wszechogarniająca świąteczna gorączka osiągnęła szczyt swoich możliwości. Święta Bożego Narodzenia niejako zatrzymują świat w miejscu i pozwalają zapomnieć o wszelkich zawodowych obowiązkach i sportowych emocjach. Przerwa od tych ostatnich nie jest jednak zbyt długa, gdyż również z tym wyjątkowym okresem w roku wiążą się tradycje sportowego współzawodnictwa.

Czytaj dalej System KO w Turnieju Czterech Skoczni

Opublikowane w

Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Bokserzy toczą w czasie kariery wiele istotnych walk, jednak najważniejszą z nich rozgrywa obecnie Adonis Stevenson, były mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBC. Kanadyjczyk tuż po przegranej przez nokaut walce poczuł ból, w następstwie czego został przetransportowany do szpitala. Przebywa w nim aż do dzisiaj i walczy o swoje życie.

Czytaj dalej Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.