Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Odwołanie od wyniku walki w polskim MMA

Zawodnicy sportów walki wielokrotnie nie zgadzają się z decyzją sędziego ringowego, który przerywa pojedynek. Kwestionują jej zasadność twierdząc, iż mieli możliwość skutecznie się bronić, a zaistniała sytuacja nie zagrażała ich zdrowiu i życiu. Wyrażenie tego stanowiska w oktagonie niczego jednak nie zmieni. Zawodnikom pozostaje odwołanie od wyniku walki, które przedstawię na podstawie regulacji trzech polskich federacji MMA – KSW, FEN oraz TFL.

Zawodnicy w emocjach wielokrotnie krytykują decyzje sędziów o przerwaniu walki, jednak niewielu z nich decyduje się podjąć jakiekolwiek kroki po zakończeniu gali. Odwołanie od wyniku walki obejmuje nie tylko wynik walki zakończonej przed czasem, lecz także protesty złożone od rozstrzygnięcia walki decyzją sędziów punktowych. Głośnym echem odbiło się przed paroma laty odwołanie sztabu Jamesa Thompsona po walce z Mariuszem Pudzianowskim na KSW 17. Thompson bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji sędziowskiej wyrwał mikrofon jednemu z prowadzących i w dość ostrych słowach wyraził swoje odczucia dotyczące werdyktu. Po zakończeniu gali obóz Brytyjczyka wniósł protest. Komisja Odwoławcza po rozpoznaniu sprawy uznała, iż protest był zasadny i wynik walki zmieniono na „no contest”. Jak się okazało, między sędziami doszło do błędów komunikacyjnych, które skutkowały błędami proceduralnymi. Jeden z sędziów punktowych mylnie przekazał sędziemu głównemu wynik i wskazał zwycięstwo Pudzianowskiego w miejsce zgodnego z kartą punktową triumfu Thompsona. Zamiast przewidzianej w przypadku remisu dodatkowej rundy walkę zakończono zwycięstwem Polaka, które wskutek odwołania zostało anulowane.

W federacji KSW instytucja odwołania od wyniku walki uregulowana została w art. 5 Regulaminu Dodatkowego. Menedżer zawodnika ma prawo wnieść pisemny protest od wyniku walki w ciągu 48 godzin od jej zakończenia. Skuteczne wniesienie zostało uzależnione od wpłacenia kwoty 1000 Euro na konto federacji KSW. Kaucja ta w przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania jest zwracana wnoszącemu, natomiast przy negatywnej decyzji pozostaje ona na koncie federacji. Protest rozpoznaje Komisja Odwoławcza, którą zgodnie z lit. B tworzą:

  • sędzia główny,
  • sędzia ringowy,
  • jeden z sędziów punktowych.

Cała procedura jest dość sprawna, gdyż wynik pracy Komisji powinien zostać ogłoszony w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia protestu.

Instytucja odwołania w federacji TFL jest bardzo podobna. Zgodnie z art. IX Regulaminu i zasad rozgrywania zawodów MMA Thunderstrike Fight League upoważniony do złożenia protestu droga pisemną bądź e-mailową jest kierownik każdego sztabu szkoleniowego. Włodarze wskazali, iż odwołanie musi zostać złożone w ciągu 24 godzin od chwili zakończenia gali. Również w tym przypadku konieczne jest wpłacenie wadium. Jest ono jednak nieporównywalnie niższe niż w KSW i wynosi 400 zł. W pierwszej kolejności kontroli poddaje się karty punktowe. Drugim etapem jest powtórna analiza zapisu video z walki w celu dokładnego odtworzenia biegu wydarzeń i zbadania zasadności decyzji sędziowskiej. Szczegółowej analizy dokonuje cały skład sędziowski z gali, wliczając sędziów punktowych i sędziego głównego. W przypadku wykazania znaczących uchybień wpływających na werdykt zmienia się wynik walki, a wadium zwraca zawodnikowi.

Wzorem poprzedniczek, również Federacja FEN w art. 20 Regulaminu walki w formule MMA obowiązującym na galach Fight Exclusive Night upoważnia zawodnika do złożenia oficjalnego protestu od wyniku walki. Wskazuje się, iż organizator może takowy protest przyjąć w przypadku zaistnienia rażących uchybień w doborze i pracy sędziów. Organizacja pozostawia jednak możliwość wniesienia odwołania także w przypadkach nieokreślonych w regulaminie. Pisemny protest powinien zostać złożony przez szefa sztabu w terminie 24 godzin od zakończenia walki. Podobnie jak w pozostałych dwóch federacjach konieczne jest wpłacenie kaucji. FEN nakazuje wpłatę w wysokości 1000 euro na konto przedstawiciela Organizatora. Elementem odróżniającym od KSW i TFL jest skład Kolegium Odwoławczego, ponieważ składa się ono z 3 niezależnych sędziów, którzy nie sędziowali na gali. Rozwiązanie to należy oceniać pozytywnie, gdyż zapewnia pełną niezależność oraz ucina wszelkie potencjalne spekulacje jakoby sędziowie, nawet niesłusznie, próbowali bronić podjętych przez siebie w trakcie walki decyzji. Kolegium rozpoznaje protest i dokonuje jego oceny w ciągu 72 godzin od chwili przyjęcia. Z kolei datą przyjęcia w rozumieniu przepisów FEN jest kolejny dzień roboczy następujący po dniu wpłynięcia odwołania oraz kaucji. W przypadku wystąpienia istotnych uchybień wpływających na decyzję sędziowską dokonuje się zmiany werdyktu i niezwłocznie informuje zainteresowane strony oraz media.

Instytucję odwołania od wyniku walki należy oceniać jak najbardziej pozytywnie, ponieważ sędziowie są tylko ludźmi i również popełniają błędy, a brak możliwości skorygowania ich decyzji byłby rażąco krzywdzący dla sportowców. Spornym elementem jest w niektórych przypadkach obecność w składzie Kolegium Odwoławczego sędziów podejmujących decyzję w czasie pojedynku. Trzeba jednak wierzyć w ich profesjonalizm i umiejętność przyznania się do błędu, jak to uczynili sędziowie w sporze dotyczącym walki Pudzianowski – Thompson. Faktem jest, iż protesty od wyniku walki należą do rzadkości, a ich pozytywne uwzględnianie jest jeszcze bardziej incydentalne.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Afera korupcyjna w Belgii

Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące ustawiania meczów oraz oszustw finansowych w belgijskiej piłce klubowej. 10 października policja dokonała przeszukania w klubach piłkarskich, w tym najbardziej znanych: Anderlecht Bruksela. Club Brugge, Standard Liege czy KAA Gent.

Czytaj dalej Afera korupcyjna w Belgii

Opublikowane w

Rywalizacja od najmłodszych lat

100 lat Niepodległej Polski to także lata sukcesów polskiej piłki nożnej, medali Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, choć były też lata słabszych występów na arenie międzynarodowej. Z poziomem rodzimych rozgrywek ligowych też bywa różnie, ale to nie temat na dzisiejszy artykuł. Żeby cokolwiek byłoby lepiej w tym zakresie, potrzebne jest wychowywanie „narybku” czyli szkolenie młodzieży.

Czytaj dalej Rywalizacja od najmłodszych lat

O autorze

Oskar Majchrzak

Oskar Majchrzak

Aplikant adwokacki. Absolwent stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe.

Wpisy autora

Opublikowane w

Market pool w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy w sezonie 2017/2018

W ostatnim czasie UEFA udostępniła sprawozdanie finansowe z rozgrywek Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy w sezonie 2017/2018. Zostały w nim ujęte premie przyznane klubom, a każdą kwotę przydzielono do odpowiedniego źródła. Przedstawioną przez europejską federację tabelę moglibyśmy odwrócić do góry nogami, gdyby nie uwzględniać w niej jednej kategorii – market pool.

Czytaj dalej Market pool w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy w sezonie 2017/2018

Opublikowane w

FIFA i jej nowe rozgrywki z ogromnymi pieniędzmi w tle

W ubiegłym roku hiszpańskie „Mundo Deportivo” oraz włoska „La Gazzetta dello Sport” poinformowały o planach FIFA dotyczących utworzenia nowego turnieju. Z początku pomysł wzbudzał mieszane uczucia, zarówno wśród kibiców jak i klubów. Prezydent FIFA Gianni Infantino chcąc zwiększyć prestiż rozgrywek oraz wzbudzić zainteresowanie klubów dodał do całej układanki jeden element, który potrafi napędzić każdy projekt – pieniądze.

Czytaj dalej FIFA i jej nowe rozgrywki z ogromnymi pieniędzmi w tle

Opublikowane w

Rozczarowujący początek hucznego projektu polskiej siatkówki

W miniony weekend zainaugurowano rozgrywki PlusLigi, a wczoraj rozegrano drugą kolejkę rundy zasadniczej. Jednak dla dwóch zespołów – Stoczni Szczecin oraz Trefla Gdańsk był to pierwszy mecz w sezonie. Wszystko za sprawą awarii prądu, która udaremniła widowisko wyczekiwane przez szczecinian oraz fanów siatkówki w całej Polsce. Huczny projekt budowany w Szczecinie rozpoczął się od wielkiego rozczarowania.

Czytaj dalej Rozczarowujący początek hucznego projektu polskiej siatkówki

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts