Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Nowe regulacje UEFA wzmacniają ochronę medyczną piłkarzy

1 stycznia 2018 r. w życie weszły nowe regulacje medyczne (UEFA Medical Regulations), które aktualizują wymagania dotyczące m.in. badań lekarskich, które zawodnicy muszą przejść jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek organizowanych przez UEFA.

Powyżej wspominany regulamin został zatwierdzony przez Komitet Wykonawczy UEFA niespełna pół roku wcześniej (01.06.2017r.), a już we wrześniu przekazany został wszystkim federacjom zrzeszonym w UEFA.

Przepisy te obowiązują zawsze, gdy wyraźnie odnoszą się do nich szczególne przepisy regulujące rozgrywki pod auspicjami UEFA i regulują m.in.:

  • badania lekarskie i testy, które muszą przejść zawodnicy, aby być uprawnionymi do udziału w rozgrywkach UEFA;
  • minimalne wymagania medyczne, których należy przestrzegać podczas samych już rozgrywek UEFA

Nowe regulacje aktualizują wymagania dotyczące przedmedycznego badania lekarskiego (PCME), które zawodnicy obowiązani są przejść przed rozpoczęciem rozgrywek UEFA.

Jak wiemy, PCME po raz pierwszy zostało wprowadzone do regulaminu Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA w roku 2009, a cztery lata później włączone je do pierwszego zbioru regulacji medycznych – UEFA Medical Regulations.

Do tej pory PCME odnosiło się tylko do piłkarzy biorących udział w męskich rozgrywkach klubowych UEFA, a także do ostatnich rund wszystkich rozgrywek drużyn narodowych i Pucharu Regionów UEFA (piłkarskich rozgrywek amatorskich drużyn z całej Europ, które po raz pierwszy odbyły się w latach 1998/99 i od tego czasu rozgrywane są co dwa lata). Ostatnia zmiana ww. regulacji jest o tyle istotna, że od 1 stycznia bieżącego roku podstawowe PCME obejmuje już wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA. Nowe przepisy nakładają na zawodników wymóg posiadania aktualnej dokumentacji medycznej, a także odbywania corocznych badań lekarskich, w tym kardiologicznych (EKG).

Ponadto, zawodnicy biorący udział w Lidze Mistrzów UEFA, Lidze Europejskiej UEFA, Superpucharze UEFA, Młodzieżowej Lidze Mistrzów UEFA (UEFA Youth League), Mistrzostwach Europy i ostatnich rundach wszystkich innych rozgrywek drużyn narodowych zobowiązani zostali do poddania się corocznym testom laboratoryjnym, egzaminom ortopedycznym oraz EKG – co dwa lata.

Konkretniej rzecz ujmując – badania określone w art. 4, 5 i 6.1 ww. regulacji są obowiązkowe dla wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA, natomiast badania, o których mowa w art. 6.02, w art. 7 i 8 są zdecydowanie zalecane wszystkim graczom biorącym udział w rozgrywkach UEFA, ale obowiązek ich przeprowadzania dotyczy już tylko zawodników uczestniczącym na każdym etapie rozgrywek: LM, LE, SP, ME i UYL (w tym we wszystkich ich rundach kwalifikacyjnych), a także zawodników partycypujących w ostatnich rundach ME UEFA do lat 17, 19 i 21, seniorskich Mistrzostw Europy, Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 17 i 19, oraz seniorskich ME Kobiet i Mistrzostwach Europy w futsalu.

“UEFA zawsze kładła największy nacisk na dobro zawodników uczestniczących w rozgrywkach UEFA. To dobrze, że PCME ma teraz zastosowanie do wszystkich ww. graczy, a nowe wymogi, że wszyscy muszą poddać się corocznym badaniom EKG, są w pełni zgodne z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i American Heart Association.”

„Nikt nie powinien umierać podczas gry, którą wszyscy kochamy, a nowe regulacje, w połączeniu z istniejącymi już wymogami UEFA, w zakresie zaopatrzenia medycznego we wszystkich meczach, pokazuje, że UEFA jest liderem w zakresie ochrony piłkarzy.”

(źródło: UEFA.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

W 2015 roku Kobiece Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Kanadzie śledziło na stadionach lub przed telewizorami ponad 750 milionów ludzi. Kobiece EURO 2017 rozgrywane w Holandii przyciągnęło przed wszelakiego rodzaju odbiorniki i na trybuny ponad 178 milionów fanów. Na przestrzeni lat 2012-2017 liczba młodzieżowych lig dziewczęcych wzrosła ze 164 do 266. W tym samym okresie liczba europejskich reprezentacji wszystkich szczebli wiekowych urosła do 233. Pod koniec 2017 roku zarejestrowanych piłkarek poniżej 18 roku życia było 960 959.

Czytaj dalej FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

Opublikowane w

Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

Ostatnio pisałem o nieodbytym lub przerwanym meczu w rozgrywkach piłkarskich, a dziś mowa będzie o udziale drużyny w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych. Zapraszam do lektury.

Czytaj dalej Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

O autorze

prawosportowe

Prawo Sportowe

Redakcja prawosportowe.pl

Wpisy autora

Opublikowane w

Europejski Trybunał Praw Człowieka o sportowym sądownictwie arbitrażowym

2 października 2018 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w łączonej sprawie Mutu i Pechstein przeciwko Szwajcarii. Skarżący, czyli były piłkarz Adrian Mutu oraz niemiecka panczenistka Claudia Pechstein zarzucili Sportowemu Trybunałowi Arbitrażowemu (CAS) naruszenie art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do rzetelnego procesu), co miało wynikać z rzekomego braku niezależności i bezstronności po stronie CAS.

Czytaj dalej Europejski Trybunał Praw Człowieka o sportowym sądownictwie arbitrażowym

Opublikowane w

WALKA Z DOPINGIEM

Regulacje antydopingowe, Polska Agencja Antydopingowa, Światowa Agencja Antydopingowa.

Czytaj dalej WALKA Z DOPINGIEM

Opublikowane w

Ekspert Kancelarii Dauerman na falach eteru

Ekspert Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego “Dauerman” – Maciej Broda będzie we wtorek 12 czerwca, po godzinie 10.30 gościem Polskiego Radia 24.  Tematem programu będą świadczenia finansowe dla klubów w związku z udziałem zawodników na Mundialu. Audycję poprowadzi Jakub Kukla. Zapraszamy do słuchania tutaj.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts