ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Niedozwolone zakłady bukmacherskie w świetle przepisów FA i PZPN

Dnia 12.11.2018 r. światowe media obiegła wiadomość o zarzutach jakie Angielska Federacja Piłkarska (dalej FA) przedstawiła zawodnikowi Liverpool FC – Danielowi Sturridge’owi. Naruszenia dotyczą przepisów regulujących zakłady bukmacherskie, obowiązujących wszystkie podmioty związane z działalnością FA. Cała sprawa jest znakomitym punktem wyjścia do porównania i przypomnienia polskich przepisów PZPN, odnoszących się do tematyki niedozwolonych zakładów bukmacherskich.

Jak wynika z oficjalnego stanowiska organów FA, napastnik w styczniu bieżącego roku dopuścił się złamania dwóch przepisów dotyczących zakładów bukmacherskich– Zasady E8 ust. 1 lit. a pkt ii oraz Zasady E8 ust. 1 lit b.[1]

E8(1)(a)(ii)
A Participant shall not bet, either directly or indirectly, or instruct, permit, cause or enable any person to bet on any other matter concerning or related to football anywhere in the world, including, for example and without limitation, the transfer of players, employment of managers, team selection or disciplinary matters.

E8(1)(b)
Where a Participant provides to any other person any information relating to football which the Participant has obtained by virtue of his or her position within the game and which is not publicly available at that time, the Participant shall be in breach of this Rule where any of that information is used by that other person for, or in relation to, betting.

Pierwszy z przywołanych przepisów bezwzględnie zabrania jakiegokolwiek obstawiania meczów i wydarzeń związanych z piłką nożną zarówno bezpośrednio przez zainteresowaną osobę, jak i pośrednio przez osoby trzecie. Sposób postawienia zakładu nie ma przy tym znaczenia. Co ważne, zakaz dotyczy wszelkich zakładów związanych z piłką nożną na całym świecie, nawet jeżeli ich przedmiotem nie są mecze angielskich drużyn, kadry narodowej lub rozgrywki w ramach FA. Drugi z przepisów penalizuje natomiast zachowanie polegające na przekazywaniu informacji związanych z futbolem, które Uczestnik (Oskarżony) nabył dzięki swojej pozycji w sporcie i które nie były na moment przekazywania publicznie dostępne. Do naruszenia dochodzi jeżeli przekazane informacje zostały wykorzystane na potrzeby zakładów bukmacherskich.

Biorąc pod uwagę wskazany przez FA okres oraz zarzuty postawione piłkarzowi, wykroczenie najprawdopodobniej ma związek z jego niespodziewanym wypożyczeniem do West Bromwich Albion. Bukmacherzy oferowali niebotyczne kursy na zakłady przewidujące pomyślne zakończenie negocjacji. Prawdopodobnie zawodnik wiedząc, iż okresowa zmiana barw klubowych jest pewna, mógł przekazać osobie trzeciej stosowną informację, dzięki której ta postawiła pewny zakład lub sam obstawić, zapewniając sobie tym samym spory zastrzyk gotówki. Są to jednak tylko rozważania. Rzeczywisty przebieg wydarzeń będzie znany po zakończeniu postępowania przez właściwe organy FA.

Tymczasem na gruncie polskich przepisów opisywana tematyka sprecyzowana została w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN[2](dalej Regulamin). Zgodnie z art. 2 §1 przepisom Regulaminu  podlegają „członkowie Polskiego Związku Piłki Nożnej, zawodnicy, trenerzy, instruktorzy, sędziowie piłkarscy, członkowie sztabu medycznego, pośrednicy transakcyjni, obserwatorzy, delegaci,  oraz działacze piłkarscy”. Z kolei bezpośrednio problem ustawiania meczów (tzw. Match-Fixing) oraz niedozwolonych zakładów bukmacherskich znaleźć można w art. 107.

Art. 107

1. Kto czyni przygotowania, usiłuje lub dopuszcza się nieuczciwego zachowania, mogącego mieć wpływ na przebieg zawodów piłkarskich lub zdarzenia będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, podlega

a) karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł,

b) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy,

c) wykluczeniu z PZPN

2. Za opisane w § 1 postępowania osoby fizycznej, kluby podlegają:

a) karze pieniężnej,

b) weryfikacji zawodów jako walkower,

c) anulowaniu wyniku meczu,

d) zawieszeniu lub pozbawieniu licencji,

e) przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,

f) pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu,

g) wykluczeniu z PZPN.

3. Za uczestnictwo osób podlegających niniejszemu regulaminowi dyscyplinarnemu w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą wymierza się kary:

a) kara pieniężna od 1.000 zł,

b) zawieszenie lub pozbawienie licencji,

c) skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów,

d) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną

e) wykluczenie z PZPN.

Analizując §3 na uwagę zasługuje fakt, iż w przeciwieństwie do przepisów FA, Regulamin zabrania obstawiania spotkań związanych bezpośrednio z polskimi zespołami, a nie wszystkich możliwych rozgrywek piłkarskich. Bez znaczenia pozostaje przy tym miejsce i sposób dokonania zakładu. Przykładowo, jeżeli przysłowiowy „kupon” zostanie wysłany za granicą u bukmachera osobiście przez osobę objętą zakazem, ale przedmiotem zakładu będzie mecz polskiej drużyny, wówczas osoba ta podlega takiej samej odpowiedzialności jakby postawiła ten sam zakład przez Internet na terenie RP. Natomiast obstawienie zakładu, którego przedmiotem jest np. mecz ligi włoskiej nie będzie pociągało za sobą negatywnych konsekwencji. Wartym zaznaczenia jest, że wymienione w §3 kary mogą być stosowane równocześnie, jednakże z każdorazowym uwzględnieniem stanu faktycznego.

Nie od dziś wiadomo, że zakłady bukmacherskie cieszą się ogromną popularnością wśród kibiców. Niestety, coraz częściej na jaw wychodzą informację o obstawianiu meczów przez zawodników, trenerów i działaczy zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Przykładem jest opisywana sprawa Daniela Sturridge’a, co nie oznacza że proceder ten nie występuje na niższych poziomach ligowych. Zatem, czy w obliczu zaprezentowanych przepisów oraz doniesień medialnych dotyczących trwających postępowaniach warto ryzykować swoją karierę dla szybkiego, acz niepewnego zysku? Pytanie to pozostawiam do indywidualnych przemyśleń.

[1]  The Rules Of The Football Association Limited 2017-2018,
http://www.thefa.com/football-rules-governance/lawsandrules/rules-of-the-association

[2] Regulamin Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej, wersja po 23.02.2016, https://www.pzpn.pl/federacja/dokumenty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Aplikant radcowski, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Zmiana systemu ważenia pięściarzy w WBC

Dzisiejszy blog chciałbym poświęcić na zaprezentowanie zmian, które mają nastąpić w przepisach World Boxing Council (WBC) w roku 2019. Będą one dotyczyć przede wszystkim zasad ważenia zawodników przed starciem.

Czytaj dalej Zmiana systemu ważenia pięściarzy w WBC
Opublikowane w

Analiza przepisów licencyjnych PZPN pod kątem sytuacji Wisły Kraków

Nierozwiązane od dłuższego czasu problemy finansowe Wisły Kraków, doprowadziły w końcu do zdecydowanej reakcji Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W dzisiejszym blogu nie będę koncentrował się na perypetiach, jakich krakowski klub doświadcza z egzotycznymi inwestorami. Zamiast tego przybliżę przepisy Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej: Podręcznik)[1], które najprawdopodobniej będą stanowić podstawę orzeczenia o zawieszeniu bądź cofnięciu licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Czytaj dalej Analiza przepisów licencyjnych PZPN pod kątem sytuacji Wisły Kraków
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.