Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

NBA – o prawie Birda i prawach pokrewnych

Już za dwa tygodnie startuje NBA, a na początku lipca tego roku LeBron James zamienił Cleveland Cavaliers na Los Angeles Lakers, co medialnie było jednym z największych sportowych wydarzeń lata. To dobry moment, by przybliżyć zasady działania rynku transferowego w najlepszej lidze koszykarskiej na świecie.

Zacząć należy od salary cap, czyli limitu wydatków na pensje swoich zawodników (ustalanego przez Ligę na każdy sezon na podstawie jej przychodów – w sezonie 2018/19 salary cap ma wynosić niecałe 102 miliony dolarów), jaki kluby mogą w konkretnym sezonie osiągnąć. SC jest popularne w wielu amerykańskich sportach i przyjmuje różne formy. W hokeju mówi się o tzw. “hard cap”, czyli twardym progu, którego kluby należące do NHL w żadnym razie nie mogą przekroczyć. W NBA mamy do czynienia z progiem miękkim, czyli suma wydatków przekraczająca limit jest dopuszczalna, jednak niesie za sobą określone konsekwencje (np. brak możliwości kupowania wolnych zawodników. Szczegółowa regulacja salary cap jest bardzo rozbudowana i zasługuje na osobny wpis, ciekawie jednak przedstawiają się wyjątki od niej, skutkujące tym, że nie wlicza się kwot powstałych na ich skutek do sumy wydatków klubu (nie powodują przekroczenia salary cap) i to im chciałbym poświęcić uwagę.

Pierwszy wyjątek to Larry Bird Exception (w Polsce mówi się o „prawach Birda”). Nazwa tego wyjątku wywodzi się od wieloletniego gracza i ikony Boston Celtics, Larry’ego Birda, gdyż właśnie on stał się przyczyną jego utworzenia – grał w tym klubie w latach 1979-1992 i Celtics nie mogli zaoferować mu wyższego kontraktu przy jego przedłużaniu, gdyż salary cap zostałby przekroczony. NBA zezwoliło na przedłużenie takiego kontraktu bez konsekwencji i wprowadziło ogólną zasadę, że dozwolone jest przekroczenie salary cap przy przedłużaniu kontraktu (na maksymalnie 5 lat) do wysokości maksymalnego możliwego kontraktu (czyli kontraktu opiewającego na 25 milionów dolarów lub 25% wysokości salary cap w danym sezonie – w zależności od tego, która z tych wartości jest większa). Pełne „prawa Birda” przysługują zawodnikom grającym od trzech lat w jednej drużynie. Co ciekawe, „prawa Birda” danego zawodnika są transferowane razem z nim, gdy przechodzi do kolejnego zespołu.

Słabsza, ale łatwiejsza do „nabycia” forma poprzedniego wyjątku to Early Bird Exception. Ma zastosowanie dla zawodników, którzy rozegrali w danej drużynie 2 sezony. W porównaniu do poprzedniego ten wyjątek pozwala na przedłużenie kontraktu od 2 do 4 lat i zaproponowanie pensji nie większej niż 175% poprzedniego wynagrodzenia (lecz nie więcej niż maksymalny możliwy kontrakt) lub 104,5% średniej pensji w lidze (Estimated Average Salary) w poprzednim sezonie (w zależności od tego, która z tych wartości jest większa). W tym przypadku „prawa rannego ptaszka” („Early Bird Rights”) nie są transferowane wraz z zawodnikiem, jednak jeśli w wyniku zmiany drużyny ten by je stracił, przysługuje mu możliwość zawetowania takiego transferu.

Trzeci wyjątek z tej kategorii to Non-Bird Exception.  Odnosi się on do zawodników nie spełniających wymogów, dzięki którym mogliby mieć „Bird lub Early Bird Rights”. Wyjątek ten pozwala na przedłużenie kontraktu zawodnika na maksymalnie na 4 lata, że jego pensja nie może być wyższa niż 120% poprzedniej pensji lub wynosić 120% pensji minimalnej.

Istnieją także inne wyjątki, m.in.: Mid-Level Exception, Bi-Annual Exception, Rookie Exception i jeszcze wiele innych, jednak celem tego wpisu nie jest kompleksowe przedstawienie tego systemu, a jedynie unaocznienie jego rozległości – nietrudno się domyślić że wobec tak licznych i zawiłych regulacji rola agentów i prawników w amerykańskim sporcie wydaje się nieodzowna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

Jacek Bargieł

Jacek Bargieł

Student piątego roku prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe, prawo Unii Europejskiej.

Wpisy autora

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Jurysdykcja CAS od strony podmiotowej

Jurysdykcja Sportowego Trybunału Arbitrażowego (TAS/CAS) to temat złożony zarówno pod względem poziomu skomplikowania, jak i liczby elementów, jakie go stanowią. Wyróżnić można bowiem elementy ratione materiae (rzeczowy), ratione temporis (czasowy) i ratione personae (podmiotowy). W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić ostatni z nich, czyli to, jakie podmioty są uprawnione do występowania przed Trybunałem w danej sprawie.

Czytaj dalej Jurysdykcja CAS od strony podmiotowej

Opublikowane w

Jurysdykcja CAS w poszczególnych dyscyplinach sportu cz. 2

W moim poprzednim blogu starałem się przybliżyć kwestię ogólnej dopuszczalności sporów do CAS pod względem rzeczowym, tzn. w związku z rodzajami sporów, w jakich Trybunał uznaje się za właściwy („sports-related dispute”). W tym wpisie chciałbym omówić jak konkretne światowe federacje sportowe regulują kwestię takich sporów oraz możliwość poddania ich pod jurysdykcję CAS. Tu należy przypomnieć, że aby przedstawiony spór został dopuszczony przez Trybunał, konieczne jest wyczerpanie drogi wewnątrzfederacyjnej, czyli uprzednie uzyskanie orzeczeń w organach jurysdykcyjnych przyporządkowanych ściśle do danego światowego związku sportowego.

Czytaj dalej Jurysdykcja CAS w poszczególnych dyscyplinach sportu cz. 2

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts