Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Kontrowersje wokół ważenia w sportach walki. Analiza środków przyjętych w polskim MMA

Dyskusja nad optymalnym sposobem weryfikowania wagi zawodników sportów walki trwa od dawna i stale powraca jak bumerang. Pojawiają się liczne propozycje i rozwiązania, jednak problem nie znika, a można wręcz odczuć, iż coraz bardziej narasta. Zawodnicy dążąc do zapewnienia sobie jak największej przewagi fizycznej zbijają przed walką wagę, wielokrotnie przekraczając granice zdrowego rozsądku.

W miniony weekend odbyła się w Argentynie gala UFC Fight Night 140. W trakcie ważenia kibice byli świadkami przerażających scen, ponieważ Cynthia Calvillo nie była w stanie sama dojść do wagi, wejść na nią i utrzymać prostej postawy. Sytuacja ta nie jest czymś wyjątkowym, bowiem podobne doświadczenia posiada między innymi obecny mistrz UFC Khabib Nurmagomedov. Dagestańczyk przyznał, iż nie pamięta procesu ścinania wagi przed galą UFC 209, a ostatecznie zamiast w klatce, wylądował w szpitalu. Ponadto kilka miesięcy temu świat obiegło nagranie, na którym Darren Till dąży do osiągnięcia wymaganego limitu przed galą UFC Fight Night 130. Ledwo stojący na nogach zawodnik w kilku kompletach ubrań był podtrzymywany na bieżni przez swój zespół, a na samym końcu wychodził z sauny na czworaka.

Rygorystyczne zbijanie wagi nie jest domeną tylko MMA, lecz również boksu. Jako przykład wskazać można Andrzeja Fonfarę, który dużą część swojej kariery walczył w kategorii półciężkiej (do 79,379 kg) przy wzroście 189 cm i regularnej wadze powyżej 90 kg. Skalę problemu pokazał także Jamie McDonell, który przy wzroście 176 cm osiągnął w maju podczas ceremonii ważenia 52,5 kg, podczas gdy w dniu walki zmierzono mu już blisko 13 kg więcej.

Również na polskim podwórku MMA spotyka się takie przypadki. Borys Mańkowski w jednym z wywiadów przyznał, że zrzucenie 13 kg w ciągu dwóch dni nie jest dla niego problemem, a Roberto Soldić dwa dni po jednej ze swoich walk zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie wagi wskazującej 95 kg. Sęk w tym, że rywalizuje w kategorii do 77 kg.

Każda z organizacji ma własne procedury ważenia oraz kary, które jako dotkliwe środki miały dyscyplinować zawodników oraz zmuszać do wyboru właściwych kategorii wagowych. Poniżej zostaną przedstawione reguły rządzące w polskich organizacjach MMA – KSW oraz FEN.

W obu federacjach ważenie odbywa się rano od 10 do godziny 12, a w tym czasie zawodnicy mają maksymalnie 3 podejścia na osiągnięcie limitu wagowego. W przypadku nieudanych 3 prób KSW wyznacza dodatkową godzinę. Jeżeli i ta próba zakończy się niepowodzeniem zawodnik ma ostatnią szansę zmieszczenia się w limicie wagowym podczas oficjalnej ceremonii tego samego dnia w miejscu i czasie wyznaczonym przez organizatora. Taka sama możliwość została pozostawiona sportowcom zakontraktowanym przez FEN. W przypadku uprzedniego spełnienia wymogu zawodnicy nie muszą kolejny raz go dotrzymywać podczas oficjalnej ceremonii.

W sytuacji, w której zawodnicy w żadnym z wyznaczonych terminów nie osiągną na wadze odpowiedniego wskazania zostaną na nich nałożone kary finansowe. Ich wysokość jest zależna od ilości nadmiarowych gramów i kilogramów. Zgodnie z art. 1 lit. c Regulaminu dodatkowego KSW na zawodnika w przypadku przekroczenia limitu wagowego nakłada się kary:

  • w przypadku przekroczenia limitu do 1 kg – 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 20 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie,
  • w przypadku przekroczenia limitu od 1 do 2 kg – 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 30 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie,
  • w przypadku przekroczenia limitu od 2 do 4 kg – 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 40 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie,
  • w przypadku przekroczenia limitu o więcej niż 4 kg – 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 50 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie.

Natomiast Regulamin walki w formule MMA obowiązujący na galach Fight Exclusive Night przewiduje w art. 5 następujące środki dyscyplinujące:

  • potrącenie 20% wynagrodzenia (15% na rzecz przeciwnika i 5% na rzecz organizatora) w przypadku przekroczenia limitu wagowego o 500 g,
  • potrącenie 30% wynagrodzenia (20% na rzecz przeciwnika i 10% na rzecz organizatora) w przypadku przekroczenia limitu wagowego od 500 g do 1 kg,
  • potrącenie 50% wynagrodzenia (30% na rzecz przeciwnika i 20% na rzecz organizatora) w przypadku przekroczenia limitu wagowego o ponad 1 kg.

W każdym z tych przypadków w federacji FEN zgodę na pojedynek musi wyrazić przeciwnik. W przypadku federacji KSW zawodnik może odmówić walki dopiero przy przekroczeniu przez jego rywala wymaganego limitu wagowego o ponad 4 kg. Obie federacje ustaliły (KSW w art. 2 Zasad Walki KSW i art. 1 Regulaminu Dodatkowego KSW, a FEN w art. 6 i 8 Regulaminu), iż dopuszcza się tolerancję przekroczenia limitu o 0,5 kg, ale tylko w walkach, których stawką nie jest pas mistrzowski. W przypadku pojedynków o tytuł nie ma możliwości nawet minimalnego wskazania ponad umówioną normę. Jej przekroczenie przez:

  • mistrza powoduje zwakowanie pasa (nawet jeśli wygra on walkę),
  • pretendenta powoduje pozostanie pasa u mistrza (nawet jeśli to pretendent zwycięży),
  • obu zawodników powoduje utratę statusu walki mistrzowskiej oraz konieczność zwakowania pasa przez dotychczasowego mistrza.

Podobne zasady obowiązują na całym świecie, zarówno w MMA jak i w boksie. Mimo wszystko nadal spotykamy się z licznymi przypadkami naginania zasad oraz przeprowadzania heroicznych, wycieńczających procesów zbijania wagi. Podnoszone są głosy o konieczności stworzenia dodatkowych kategorii wagowych, wprowadzeniu kar dla recydywistów, dopuszczeniu maksymalnej rozbieżności między wagą z oficjalnego ważenia oraz dnia walki na poziomie 10 % czy też konieczności ważenia zawodników bezpośrednio przed wejściem do klatki lub ringu. Ostatnie rozwiązanie powoduje jednak szczególne problemy, ponieważ w przypadku przekroczenia limitu przez jednego z zawodników walkę należałoby odwołać lub zakontraktować „zapasowych” przeciwników.

Zdecydowana większość prób walki z przedmiotowym zjawiskiem kończy się fiaskiem. Zwycięża nieustanna chęć bycia na szczycie i zapewnienia sobie przewagi nad innymi. Można również założyć, iż w związku ze stałym rozwojem rynku suplementów zbijanie wagi będzie przyjmowało coraz bardziej drastyczne formy. Najprawdopodobniej jedynym skutecznym środkiem może okazać się dojrzałość i świadomość zawodników, że w pogoni za chwałą nie można odrzucać własnego zdrowia.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Artykuł dostępny również jako PODCAST:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Sytuacja Stoczni Szczecin w obliczu przepisów PZPS i PLS S.A.

W ostatnich tygodniach całe siatkarskie środowisko śledziło losy KPS Stoczni Szczecin S.A. Ostatecznie najgorszy scenariusz stał się faktem. W czwartek 13 grudnia 2018 r. Prezes Zarządu, Pan Jakub Markiewicz ogłosił wycofanie zespołu z rozgrywek. W dzisiejszym blogu skonfrontowane zostaną najważniejsze okoliczności sprawy, dotyczące klubu i zawodników z przepisami Polskiego Związku Piłki Siatkowej i organizatora rozgrywek PlusLigi – Polskiej Ligi Siatkówki S.A..

Czytaj dalej Sytuacja Stoczni Szczecin w obliczu przepisów PZPS i PLS S.A.

Opublikowane w

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA jest określone w CBA i służy temu, by każdy zawodnik miał zapewnione określone standardy, właściwe dla najlepszej koszykarskiej ligi świata. Jak wszelkie „widełki” finansowe w NBA, również minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie BRI, a bezpośrednio – jako pewien ułamek salary cap.

Czytaj dalej Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

O autorze

Oskar Majchrzak

Oskar Majchrzak

Aplikant adwokacki. Absolwent stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe.

Wpisy autora

Opublikowane w

Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Bokserzy toczą w czasie kariery wiele istotnych walk, jednak najważniejszą z nich rozgrywa obecnie Adonis Stevenson, były mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBC. Kanadyjczyk tuż po przegranej przez nokaut walce poczuł ból, w następstwie czego został przetransportowany do szpitala. Przebywa w nim aż do dzisiaj i walczy o swoje życie.

Czytaj dalej Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Opublikowane w

Nowe zasady w Ekstraklasie już od sezonu 2019/2020

Wczorajsze doniesienia o planowanych przez PZPN zmianach stały się tematem numer 1 w polskiej piłce nożnej. Reformy mogą w istotnym stopniu wpłynąć na politykę transferową klubów oraz strategię budowania kadry. Oczywiście o ile się potwierdzą, a potwierdzić się mają, gdyż wszystkie źródła podają zgodnie, iż włodarze w najbliższych dniach podejmą stosowne uchwały.

Czytaj dalej Nowe zasady w Ekstraklasie już od sezonu 2019/2020

Opublikowane w

Jednolite ramy kwalifikacji w polskim sporcie?

Kwalifikacje rynkowe w Polsce cechuje duża różnorodność rozwiązań regulacyjnych i niejednakowy stopień ingerencji norm prawnych w określone dziedziny. Wielokrotnie sytuacja ta skutkuje niskim poziomem świadczonych usług, wśród których branża sportowa nie stanowi wyjątku. Z tego powodu podjęto próbę uregulowania tej płaszczyzny oraz zapewnienia kształcenia zgodnego z europejskimi standardami.

Czytaj dalej Jednolite ramy kwalifikacji w polskim sporcie?

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts