ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Kolejne środki na rozwój piłki nożnej w Polsce

Federacje piłkarskie na całym świecie, w tym Polski Związek Piłki Nożnej wyrażają zgody na korzystanie z wizerunku rozgrywek, meczów zakładom bukmacherskim i podpisują stosowne umowy w tym przedmiocie. Na tej podstawie, zakłady przekazują część wpływów organizatorom rozgrywek.

Z kolei PZPN przekazuje wpływy z zakładów bukmacherskich klubom. Zasady podziału tych środków tych środków regulują uchwały zarządu związku. Obecnie obowiązującą jest Uchwała nr VIII/166 z dnia 26 września 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przekazania klubom I i II ligi oraz Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej – dla klubów III i IV ligi, wpływów z zakładów bukmacherskich w sezonie 2018/2019.

Z samej nazwy uchwały wynika już, że środki dla klubów I i II ligi czyli szczebla centralnego dzieli PZPN, natomiast środki dla klubów III i IV ligi przekazywane są Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej, których jest szesnaście, a one przekazują je klubom.

Zgodnie z art. I 1 Uchwały nr VIII/166, kwoty uzyskane przez PZPN od firm bukmacherskich, które zawarły ze Związkiem umowy na wykorzystywanie wyników spotkań ligowych rozgrywek III i IV ligi, podlegają przekazaniu na rzecz klubów III i IV ligi w następujących proporcjach:

– dla klubów III ligi- 17,5% uzyskanej kwoty,

– dla klubów IV ligi – 12,5 % uzyskanej kwoty.

Polski Związek Piłki Nożnej dokona przelewu tych kwot na konta poszczególnych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, po otrzymaniu od firm bukmacherskich kwot wynikających z zawartych umów o wykorzystywanie wyników spotkań piłkarskich dot. rozgrywek III i IV ligi. Na podstawie art. I 3 Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej są zobowiązane do rozdysponowania kwot otrzymanych od PZPN w związku z realizacją Uchwały dla celów związanych z rozgrywkami III i IV ligi na terenie działania poszczególnych WZPN.

Jak wynika z powyższych przepisów 30 % uzyskanych od bukmacherów wpływów trafia na potrzeby rozgrywek III i IV ligi. Zgodnie z art. II.1 kwoty pozostałe po przekazaniu sum, o których mowa w pkt I. ppkt 1. Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej oraz kwoty uzyskane przez PZPN od firm bukmacherskich, które nie zawarły ze Związkiem umów na wykorzystywanie wyników spotkań ligowych rozgrywek III i IV ligi, podlegają przekazaniu na rzecz klubów I i II ligi w następujących proporcjach:

– dla klubów I ligi – 75% tych kwot,

– dla klubów II ligi – 25 % tych kwot.

Polski Związek Piłki Nożnej dokona przelewu tych kwot na rzecz klubów I i II ligi po otrzymaniu od firm bukmacherskich kwot wynikających z zawartych umów o wykorzystywanie wyników spotkań piłkarskich dot. rozgrywek I i II ligi.

Tekstu można wysłuchać także w formie podcastu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy

W poprzednim artykule pisałem o nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a dziś pora na kolejną zmianę w przepisach związkowych piłki nożnej w Polsce. Była ona przedmiotem dyskusji w mediach z chwilą jej wprowadzania, ale ta dyskusja tak naprawdę trwa nadal. Nie jednak tej dyskusji, a uchwalonym zmianom poświęcę zdań.

Czytaj dalej Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy
Opublikowane w

Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

Kilka tygodni temu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonał nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Jest ona o tyle historyczna, że dokonana przez Zarząd, a nie jak do tej przez Walne Zgromadzenie Delegatów. Taką kompetencję przyznała Zarządowi związku zmiana Statutu dokonana niedawno przez Walne Zgromadzenie.

Czytaj dalej Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN
Opublikowane w

Do Siego 2019 roku!

Czytaj dalej Do Siego 2019 roku!
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.