ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Kobiecy rynek transferowy w piłce nożnej

W październiku 2017 r. Rada FIFA podjęła historyczną decyzję w sprawie rozwoju kobiecej piłki nożnej, zatwierdzając poprawki do Regulaminu w sprawie statusu i transferu zawodników (RSTP), które wprowadzają wymóg przetwarzania w International Transfer Matching System (ITMS) wszystkich transferów międzynarodowych zawodniczek jedenastoosobowej piłki nożnej od  1 stycznia 2018 r.

ITMS to obowiązkowa platforma dla federacji członkowskich i zawodowych klubów piłkarskich, przeznaczona do wprowadzania i monitorowania międzynarodowych transferów zawodników. Korzystanie z ITMS jest obowiązkowe dla wszystkich międzynarodowych transferów zawodników płci męskiej w jedenastoosobowej piłce nożnej od października 2010 r. Jak deklaruje FIFA, celem ITMS jest zagwarantowanie tego, że władze piłkarskie będą miały możliwie jak najwięcej informacji na temat transferów międzynarodowych, co z kolei zwiększy transparentność poszczególnych transakcji oraz poprawi wiarygodność i jakość całego systemu transferowego.

W związku z upływem wystarczającej ilości czasu od wprowadzenia powyższej zmiany i zgromadzeniem dostatecznej ilości danych, FIFA sporządziła i opublikowała raport, stanowiący podsumowanie globalnej aktywności transferowej w piłce kobiecej w ITMS od 1 stycznia 2018 r. do 1 września 2018 r.

Liczba i łączna wartość transferów

Łącznie odnotowano 577 międzynarodowych transferów zawodniczek, zrealizowanych na całym świecie w ciągu tego 8-miesięcznego okresu. Transfery te objęły 539 piłkarek o 65 różnych narodowościach.

Suma wydatków na kwoty transferowe opiewa na kwotę 493.235 dolarów, z czego 3,3% transferów stanowiły transfery gotówkowe. Warto jednak zauważyć, że odsetek takich transferów jest stosunkowo niski również na rynku transferowym mężczyzn (15,7% w tym samym okresie). Niemniej jednak obecne różnice między tymi rynkami są bardzo wyraźne. W tym samym przedziale czasowym dokonano aż 15.049 międzynarodowych transferów graczy płci męskiej na całym świecie, a łączna wartość tych transferów wyniosła ponad 7 miliardów dolarów.

Należy jednak zwrócić uwagę na kontekst i przyczyny tych różnic. Rynek transferów męskich rozwija się od lat. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy po obowiązkowym wprowadzeniu ITMS w 2010 r. w transferach międzynarodowych uczestniczyły 2363 kluby i 158 federacji FIFA, co oznacza, że rynek męski był już w tamtym czasie dojrzały i skonsolidowany. Rynek transferowy kobiet wciąż znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju – od momentu gdy ITMS stał się obowiązkowy dla międzynarodowych transferów w piłce kobiecej, na rynku działało 198 klubów i 65 z 211 federacji członkowskich FIFA. Ponad połowa z tych klubów i federacji jest członkami UEFA.

Liczba federacji członkowskich FIFA i klubów uczestniczących w rynku transferowym kobiet od 1 stycznia do 1 września w 2018 r.

 

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że liczba klubów uczestniczących w transferach jest silnie uzależniona od łącznej liczby istniejących klubów. Raport FIFA Global Club Football 2018 potwierdza, że w ciągu ostatniego sezonu było ponad 50% więcej zespołów męskich niż zespołów kobiecych rywalizujących w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Co więcej, należy pamiętać że ITMS jest obowiązkowy jedynie w zakresie transferów profesjonalnych zawodników/zawodniczek, a wiele piłkarek, nawet w najwyższych klasach rozgrywkowych, posiada status amatora, przez co takie transfery nie są odnotowywane w systemie.

Z tych powodów wprowadzenie ITMS do piłki kobiecej jest jednocześnie wyraźnym sygnałem do profesjonalizacji kobiecej piłki nożnej i pokazuje, jak duży potencjał do rozwoju tkwi w damskim futbolu

Rodzaje transferów

Spośród 577 dokonanych transferów, 94,5% stanowią transfery wolnych zawodniczek, 3,3% to transfery gotówkowe, 1,6% to wypożyczenia, a 0,5% to powroty z wypożyczeń.

Transfery wolnych zawodników są zdecydowanie najbardziej powszechne również na rynku męskim,
choć w mniejszym stosunku, gdyż w tym samym okresie stanowiły one 63,3% wszystkich transferów międzynarodowych. Jest to jeden z tych aspektów, w których ogólny rozwój kobiecej piłki nożnej prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie na rynku transferowym. Na przykład,
w miarę wzrostu przychodów, transfery z klubu do klubu mogą stać się bardziej powszechne. Również zwiększenie liczby wypożyczeń naturalnie prowadziłoby do wzrostu liczby przedłużeń i powrotów z wypożyczeń, wyraźnie zmniejszając liczbę i procent transferów wolnych zawodniczek.

Rodzaje transferów w okresie 1 stycznia – 1 września 2018 r.

Najbardziej aktywne federacje i najpopularniejsze kierunki transferowe

Zawodniczki z innych krajów najczęściej przechodziły do klubów kolumbijskich (69 transferów), wyprzedzając Stany Zjednoczone (63) i Szwecję (52). Z kolei najwięcej piłkarek odeszło z klubów amerykańskich (69), australijskich (48) i wenezuelskich (35).

Niektóre z tych federacji w żadnym wypadku nie stanowią ścisłego topu jeśli chodzi o rynek transferowy mężczyzn, jednak w rozwoju futbolu kobiecego zdecydowanie przodują. Wiele mówi fakt, że 8 z 10 federacji, których kluby zatrudniały najwięcej zawodniczek, uczestniczyło w Kobiecych Mistrzostwach Świata FIFA™ w Kanadzie w 2014 roku i 7 z nich znajduje się w pierwszej piętnastce Rankingu FIFA (stan na 22 czerwca 2018).

Poza tym widoczne jest to, że jednym z głównych motorów napędowych aktywności transferowej jest fakt uczestniczenia w więcej niż jednych rozgrywkach ligowych w tym samym roku. Ta praktyka nie jest rzadkością w damskich futbolu i wynika z krótszych sezonów ligowych. Najpopularniejszym kierunkiem transferowym jest zmiana barw piłkarek z Australii do USA – w badanym okresie miało miejsce 38 takich transferów. 31 z nich nastąpiło pomiędzy końcem rozgrywek australijskiej W-League (12 lutego) i inauguracją US National Women’s Soccer League (24 marca). W przypadku kierunków Wenezuela-Kolumbia i odwrotnie, sytuacja dotyczy głównie Wenezuelek w lidze kolumbijskiej z kontraktami obowiązującymi do początku lata. Gdy te rozgrywki dobiegały końca, piłkarki wracały do ojczyzny by występować w lidze wenezuelskiej.

10 federacji dokonujących największej liczby transferów  

10 najpopularniejszych kierunków transferowych

Podsumowanie

Działalność transferowa w piłce nożnej kobiet jest – jak dotąd – stosunkowo ograniczona pod względem całkowitej liczby transferów, wydatków oraz zaangażowania klubów i federacji w skali globalnej. Jest to jednak normalna konsekwencja faktu, że rynek transferowy profesjonalnych zawodniczek wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju.

Jako że futbol kobiecy wciąż rozwija się na całym świecie, w kolejnych latach FIFA spodziewa się wzrostu liczby profesjonalnych klubów i zawodniczek, co powinno znaleźć odbicie w systemie ITMS. Bezpośrednio lub pośrednio, generalna profesjonalizacja piłki nożnej kobiet prawdopodobnie wpłynie na aspekty takie jak: rodzaje transferów, procent transferów gotówkowych i rola konkretnych federacji w globalnych kierunkach transferowych. Czas pokaże, jak rozwinie się damski rynek transferowy – z pewnością niektóre aspekty będą zbieżne z rynkiem męskim, a niektóre elementy będą uwzględniać specyfikę kobiecej piłki nożnej.

Źródła wykresów: oficjalny raport FIFA „Transfery Kobiet w Systemie ITMS” https://www.fifatms.com/wp-content/uploads/dlm_uploads/2018/09/Women-transfers-in-ITMS_September-2018-1.pdf

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Maciej Broda

Maciej Broda

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja.

Wpisy autora

Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej
Opublikowane w

Nowe prawo dla sportu nieolimpijskiego

Dobre wiadomości dla środowiska sportu nieolimpijskiego. W tym momencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o sporcie, która może mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania statusu lub nabycia statusu polskiego związku sportowego przez część z krajowych organizacji sportowych.

Czytaj dalej Nowe prawo dla sportu nieolimpijskiego
Opublikowane w

Stowarzyszenia agentów sportowych

Wielokrotnie na łamach portalu poruszane były tematy dotyczące sytuacji prawnej agentów sportowych. Związane były one m.in. z wprowadzonymi lub planowanymi zmianami  w regulacjach zarówno na gruncie prawa powszechnie obowiązującego jak i autonomicznego prawa sportowego. Tym razem w dzisiejszym artykule chciałbym skupić się na krajowych i zagranicznych strukturach agentów sportowych.

Czytaj dalej Stowarzyszenia agentów sportowych

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.