Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Kara dla Shaqiriego i Xhaki

Faza grupowa Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji dobiega końca. Eksperci i kibice są zgodni, że jednym z najlepszych meczów na tym etapie było starcie pomiędzy reprezentacjami Serbii i Szwajcarii. Po zaciekłej walce zwycięstwo 2-1 odniosła druga drużyna. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji.

Punktem wyjścia dla całego zamieszania jest konflikt trwający od dziesiątek lat na linii albańsko-serbskiej o przygraniczne terytoria. W 2008 roku od Serbii oderwało się Kosowo, a następnie ogłosiło swoją niepodległość. Strona serbska, podobnie jak większość państw bałkańskich do dnia dzisiejszego nie uznaje niezależności Kosowian. Odmiennie całą sytuację traktuje Albania, której obywatele licznie zamieszkują tereny odłączone od Serbii.

W opisywanym meczu na listę strzelców po stronie Szwajcarii wpisali się Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri. Obaj zawodnicy mają korzenie albańskie. Rodzice pierwszego z nich pochodzą z Albanii, a jego brat – Taulant –  gra w tamtejszej reprezentacji. Shaqiri natomiast urodził się w albańskiej rodzinie na terytorium dzisiejszego Kosowa. Mimo późniejszej emigracji i wychowywaniu się w Szwajcarii, piłkarze nigdy nie kryli silnego związku emocjonalnego z Albanią.

Mając powyższe na uwadze zarówno FIFA, jak i organizatorzy spodziewali się, że starcie Serbii i Szwajcarii będzie wywoływało wyjątkowo duże emocje na murawie i trybunach stadionu w Kaliningradzie. Po zdobyciu gola, każdy z zawodników wykonał dłońmi gest przypominający dwugłowego orła, znajdującego się na albańskiej fladze. Mimo, że piłkarze twierdzili, iż znaki kierowane były do ich fanów, serbscy kibice oraz FIFA uznała je za prowokujące z uwagi na historyczne zaszłości.

Zgodnie z art. 54 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA “każdy, kto prowokuje opinię publiczną w czasie meczu, zostanie zawieszony na dwa mecze i ukarany minimum 5 tys. franków szwajcarskich”

Przy zastosowaniu najsurowszej kary piłkarze nie mogliby wystąpić w dzisiejszym, ostatnim pojedynku grupowym z Kostaryką oraz potencjalnym meczem 1/8 finału w przypadku awansu. Jednakże, najprawdopodobniej z uwagi na niewielką faktyczną szkodliwość samego czynu oraz zbyt dużą dotkliwość kary zawieszenia, komisja dyscyplinarna Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej orzekła jedynie kary finansowe: po 10 tys. franków szwajcarskich dla Xhaki i Shaqiriego oraz 5 tys. franków szwajcarskich dla Stephana Lichsteinera, który także dopuścił się podczas meczu ww gestu, aczkolwiek w jego przypadku wydźwięk całego zachowania był zgoła inny.

Nałożenie kar na szwajcarskich piłkarzy pokazuje, że bez względu na okoliczności i motywy działań, jeżeli te naruszają regulacje FIFA zasługują na karę. Równocześnie nakłada się je zgodnie z „duchem gry”, dzięki czemu, nawet w przypadku naruszeń, zawodnicy dostają drugą szansę, na walkę o mistrzostwo do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Prawnik, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Czytaj dalej Podsumowanie „UEFA’s elite youth development programme”

Opublikowane w

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Czytaj dalej Kara dla Olympique Marsylia

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts