ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Kara dla Olympique Marsylia

Nie milkną echa środowej kary nałożonej na Sławomira Peszkę przez Komisję Ligi Ekstraklasy za niesportowy faul na Arvydasie Novikovasie, o której pisaliśmy już tutaj. Kontynuując tematykę piłkarskiej odpowiedzialności dyscyplinarnej warto przybliżyć najważniejsze punkty orzeczenia The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) wydanym tego samego dnia, dotyczącym Olympique Marsylii, a pozostającym w cieniu wyroku w sprawie reprezentanta Polski.

Olympique Marsylia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich klubów piłkarskich, stanął przed organem dyscyplinarnym UEFA w związku z nieprzepisowym zachowaniem swoich fanów w minionej edycji Ligi Europy. Analizie zostały poddane cztery spotkania, podczas których dopatrzono się nieprawidłowych zachowań. Były to:

  1. Mecz ćwierćfinałowy Olympique Marsylia – RB Lipsk (12.04.2018 r.), zakończony wynikiem 5-2,
  2. Pierwszy mecz półfinałowy Olympique Marsylia – FC Salzburg (16.04.2018 r.), zakończony wynikiem 2-0,
  3. Drugi mecz półfinałowy FC Salzburg – Olympique Marsylia (03.05.2018 r.), zakończony wynikiem 2-1 (po dogrywce),
  4. Mecz finałowy Olympique Marsylia – Atletico Madryt (16.05.2018 r.), zakończony wynikiem 0-3, który odbył się w Lyonie na stadionie tamtejszego Olympique.

W efekcie, francuskiemu klubowi postawiono szereg zarzutów, do których należało:

  1. zakłócanie porządku i dyscypliny w trakcie ww meczów,
  2. dopuszczenie się aktów wandalizmu,
  3. użycie zabronionych materiałów pirotechnicznych,
  4. rzucanie przedmiotami, stwarzające zagrożenie dla osób znajdujących się na trybunach,
  5. opóźnienie rozpoczęcia spotkania.

 Zaprezentowane czyny w sposób ewidentny naruszyły postanowienia art. 16 ust. 2 i art. 11 ust 2 Regulacji Dyscyplinarnych UEFA[1].

Art. 16 ust. 2 UEFA Disciplinary Regulations

However, all associations and clubs are liable for the following inappropriate behaviour on the part of their supporters and may be subject to disciplinary measures and directives even if they can prove the absence of any negligence in relation to the organisation of the match:

a. the invasion or attempted invasion of the field of play;

b. the throwing of objects;

c. the lighting of fireworks or any other objects;

d. the use of laser pointers or similar electronic devices;

e. the use of gestures, words, objects or any other means to transmit a provocative message that is not fit for a sports event, particularly provocative messages that are of a political, ideological, religious or offensive nature;

f. acts of damage;

g. causing a disturbance during national anthems;

h. any other lack of order or discipline observed inside or around the stadium

Art. 11 ust. 2 UEFA Disciplinary Regulations

For example, a breach of these principles is committed by anyone: (…)

h. who culpably reports late – or not at all – for a match, or is responsible for a late kick-off;

Skutkiem niesubordynacji marsylskich fanów jest dotkliwa kara nałożona na Olympique przez CEDB. Jeżeli w ciągu najbliższych dwóch lat jego kibice ponownie dopuszczą się przewinień o charakterze destrukcyjnym lub rasistowskim, klub zostanie wykluczony na jeden sezon z rozgrywek europejskich, do których się zakwalifikuje. Ponadto pierwszy mecz w roli gospodarza w kolejnej edycji pucharów europejskich rozegra przy zamkniętym stadionie, natomiast drugi przy zamkniętych trybunach północnej i południowej. Co więcej na Les Phocéens została nałożona grzywna opiewająca na 100.000 EURO. Ostatnim punktem wyroku jest obowiązek restytucyjny względem Olympique Lyon, na którego stadionie został rozegrany finał Ligi Europejskiej. W ciągu 30 dni od ogłoszenia wyroku, klub z Marsylii ma obowiązek skontaktować się z nim w celu pokrycia kosztów naprawy obiektu zniszczonego przez marsylskich chuliganów.

Klubowi znad Morza Śródziemnego przysługuje prawo do odwołania się decyzji CEDB zgodnie z art. 60 ust. 2 i 3 Regulacji Dyscyplinarnych UEFA. W terminie 3 dni od dostarczenia wyroku wraz z uzasadnieniem musi on złożyć deklarację o apelacji, a następnie w ciągu 5 dni od upływu terminu do wniesienia deklaracji, powinien dostarczyć na piśmie uzasadnienie.

Pomimo, że sprawa nie została jeszcze definitywnie zakończona, należy wskazać, że kara nałożona na Olympique Marsylia jest wyjątkowo dotkliwa. Szczególnie, jeżeli weźmie się pod uwagę śródziemnomorski temperament jego kibiców. Jakiekolwiek przewinienie może skutkować bolesnym wykluczeniem z europejskich pucharów, o które francuski klub walczy w lidze każdego roku. Środowy wyrok jest także dowodem, że UEFA zaostrza politykę eliminowania ze stadionów nieprawidłowych zachowań. Stanowi to również ostrzeżenie dla polskich drużyn i ich kibiców, które walczą w tegorocznych kwalifikacjach do Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

[1] UEFA Disciplinary Regulations https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/uefaorg/UEFACompDisCases/02/48/23/06/2482306_DOWNLOAD.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Aplikant radcowski, absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego.

Wpisy autora

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Zmiana systemu ważenia pięściarzy w WBC

Dzisiejszy blog chciałbym poświęcić na zaprezentowanie zmian, które mają nastąpić w przepisach World Boxing Council (WBC) w roku 2019. Będą one dotyczyć przede wszystkim zasad ważenia zawodników przed starciem.

Czytaj dalej Zmiana systemu ważenia pięściarzy w WBC
Opublikowane w

Analiza przepisów licencyjnych PZPN pod kątem sytuacji Wisły Kraków

Nierozwiązane od dłuższego czasu problemy finansowe Wisły Kraków, doprowadziły w końcu do zdecydowanej reakcji Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W dzisiejszym blogu nie będę koncentrował się na perypetiach, jakich krakowski klub doświadcza z egzotycznymi inwestorami. Zamiast tego przybliżę przepisy Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej: Podręcznik)[1], które najprawdopodobniej będą stanowić podstawę orzeczenia o zawieszeniu bądź cofnięciu licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Czytaj dalej Analiza przepisów licencyjnych PZPN pod kątem sytuacji Wisły Kraków
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.