Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Jurysdykcja CAS od strony podmiotowej

Jurysdykcja Sportowego Trybunału Arbitrażowego (TAS/CAS) to temat złożony zarówno pod względem poziomu skomplikowania, jak i liczby elementów, jakie go stanowią. Wyróżnić można bowiem elementy ratione materiae (rzeczowy), ratione temporis (czasowy) i ratione personae (podmiotowy). W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić ostatni z nich, czyli to, jakie podmioty są uprawnione do występowania przed Trybunałem w danej sprawie.

W tym miejscu należy zauważyć, że w doktrynie dotyczącej Sportowego Trybunału Arbitrażowego wskazuje się na dwa aspekty właściwości podmiotowej – proceduralny, odnoszący się do ścisłych reguł zawartych w przepisach Kodeksu Trybunału oraz do postanowień kontraktowych stron, a także merytoryczny, odnoszący się do istoty sprawy.

Pierwszy z tych elementów odpowiada na pytanie: „Kto generalnie jest uprawniony do wniesienia sprawy przed CAS?”. Odpowiedź taką można znaleźć w przepisach oraz, przede wszystkim, w klauzulach arbitrażowych, treściach umów, statutach poszczególnych związków i federacji sportowych (najpierw na poziomie miejskim, regionalnym i krajowym, a następnie, na immanentnej dla prawa sportowego zasadzie hierarchiczności – w międzynarodowych i światowych strukturach, które regulują według swojego uznania jurysdykcję CAS). Tym niemniej, należy pamiętać że pomimo tej pozornej klarowności tego, kto jest uprawniony do dochodzenia swoich praw przed Trybunałem, zawsze jest to przez niego badane i to w dwóch etapach – najpierw przy wpłynięciu skargi, a następnie już przez sam Panel, czyli instytucję powołaną konkretnie do rozstrzygnięcia danej sprawy.

Aspekt merytoryczny zaś odnosi się do istoty sprawy i legitymacji stron. Odpowiada on na bardziej szczegółowe pytanie: „Przy założeniu, że dany podmiot ma legitymację wywodzącą się z klauzuli arbitrażowej, czy ma on prawo do dochodzenia swoich praw przed CAS w konkretnej sytuacji?”. Jest to kategoria węższa, odnosząca się już ściśle do danego faktycznego oraz powoływanych przez skarżącego przepisów/postanowień umownych i innych źródeł, na podstawie których chce on dochodzić swoich praw. Nie jest to zatem kwestia ściśle proceduralna, lecz badana przez Panel w toku rozstrzygania danej sprawy. Organ ten może umorzyć takie postępowanie jeżeli uzna, że skarżący nie ma podstaw do tego, by być stroną w konkretnym postępowaniu.

Należy jednak podkreślić, że Trybunał rozpatruje tę kwestię szeroko. Warto zwrócić się tu do orzeczenia Trybunału 2014/A/3665/3666/3667, w sprawie Luis Suarez, FC Barcelona & Asociación Uruguaya de Fútbol (AUF) vs FIFA, par. 47-49, czyli sprawy związanej z ugryzieniem Giorgio Chielliniego przez Luisa Suareza na brazylijskim mundialu: „Dla Panelu pozostaje faktem, że zakaz wykonywania wszelkich czynności związanych z piłką nożną włącznie z brakiem możliwości wchodzenia na jakiekolwiek stadiony, przez cztery miesiące, aż do końcówki października 2014 szkodzi Klubowi tego Zawodnika i jego interesom, dotyczącym pracy z Zawodnikiem, promocji Klubu oraz możliwości czerpania zysków z wizerunku Zawodnika”.

Tym samym Trybunał uznał, że Barcelona oraz Urugwajski Związek Piłki Nożnej są uprawnione do stawania przed CAS, celem ochrony swoich interesów, pomimo, że nie byli związani żadnymi umowami z FIFA w tej sprawie, a sam zawodnik w czasie popełnienia czynu nie był jeszcze zawodnikiem Barcelony. Z praktycznego punktu widzenia takie podejście Trybunału wydaje się jednak bardzo racjonalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Afera korupcyjna w Belgii

Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące ustawiania meczów oraz oszustw finansowych w belgijskiej piłce klubowej. 10 października policja dokonała przeszukania w klubach piłkarskich, w tym najbardziej znanych: Anderlecht Bruksela. Club Brugge, Standard Liege czy KAA Gent.

Czytaj dalej Afera korupcyjna w Belgii

Opublikowane w

Rywalizacja od najmłodszych lat

100 lat Niepodległej Polski to także lata sukcesów polskiej piłki nożnej, medali Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, choć były też lata słabszych występów na arenie międzynarodowej. Z poziomem rodzimych rozgrywek ligowych też bywa różnie, ale to nie temat na dzisiejszy artykuł. Żeby cokolwiek byłoby lepiej w tym zakresie, potrzebne jest wychowywanie „narybku” czyli szkolenie młodzieży.

Czytaj dalej Rywalizacja od najmłodszych lat

O autorze

Jacek Bargieł

Jacek Bargieł

Student piątego roku prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe, prawo Unii Europejskiej.

Wpisy autora

Opublikowane w

Możliwość prewencyjnego zatrzymywania niebezpiecznych kibiców – wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

22 października 2018 roku w Europejskim Trybunale Praw Człowieka zapadł wyrok, który może być istotny dla środowisk kibicowskich oraz wszelkich podmiotów z nimi związanych, czyli przede wszystkim czołowych klubów polskiej ligi i organizatorów rozgrywek, tj. Ekstraklasy S.A., PZPN, wojewódzkich ZPN.

Czytaj dalej Możliwość prewencyjnego zatrzymywania niebezpiecznych kibiców – wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Opublikowane w

Za czyje działania podmioty zbiorowe będą odpowiadać w związku z projektem ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?

Na łamach portalu prawosportowe.pl informowaliśmy już o przedstawionym w maju bieżącego roku projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i zmianie niektórych innych ustaw, definiując organizacje sportowe jako podmioty zbiorowe poprzez uwzględnienie najczęściej stosowanych form prawnych przy ich tworzeniu. Dzisiejszy tekst poświęcony będzie kręgowi osób, których czyny będą mogły stanowić podstawę odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych.

Czytaj dalej Za czyje działania podmioty zbiorowe będą odpowiadać w związku z projektem ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?

Opublikowane w

Faktyczne zarobki zawodników NBA

W amerykańskim prawie sportowym istnieje obowiązek publikowania zarobków sportowców, co w tamtejszym systemie praktycznie nie jest jakkolwiek podważane czy kontrowersyjne. Z każdym zawarciem kontraktu, rozpoczęciem i podsumowaniem sezonu, internet i inne media zasypują informacje na temat niebotycznych zarobków koszykarzy grających w NBA i choć przedstawiają się one imponująco, to należy pamiętać, że podane do publicznej informacji są kwoty brutto – dużo rzadziej wspomina się o amerykańskim systemie podatkowym, który w przypadku sportowców jest nad wyraz skomplikowany i bardzo mocno dla nich odczuwalny.

Czytaj dalej Faktyczne zarobki zawodników NBA

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts