Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Jurysdykcja CAS od strony podmiotowej

Jurysdykcja Sportowego Trybunału Arbitrażowego (TAS/CAS) to temat złożony zarówno pod względem poziomu skomplikowania, jak i liczby elementów, jakie go stanowią. Wyróżnić można bowiem elementy ratione materiae (rzeczowy), ratione temporis (czasowy) i ratione personae (podmiotowy). W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić ostatni z nich, czyli to, jakie podmioty są uprawnione do występowania przed Trybunałem w danej sprawie.

W tym miejscu należy zauważyć, że w doktrynie dotyczącej Sportowego Trybunału Arbitrażowego wskazuje się na dwa aspekty właściwości podmiotowej – proceduralny, odnoszący się do ścisłych reguł zawartych w przepisach Kodeksu Trybunału oraz do postanowień kontraktowych stron, a także merytoryczny, odnoszący się do istoty sprawy.

Pierwszy z tych elementów odpowiada na pytanie: „Kto generalnie jest uprawniony do wniesienia sprawy przed CAS?”. Odpowiedź taką można znaleźć w przepisach oraz, przede wszystkim, w klauzulach arbitrażowych, treściach umów, statutach poszczególnych związków i federacji sportowych (najpierw na poziomie miejskim, regionalnym i krajowym, a następnie, na immanentnej dla prawa sportowego zasadzie hierarchiczności – w międzynarodowych i światowych strukturach, które regulują według swojego uznania jurysdykcję CAS). Tym niemniej, należy pamiętać że pomimo tej pozornej klarowności tego, kto jest uprawniony do dochodzenia swoich praw przed Trybunałem, zawsze jest to przez niego badane i to w dwóch etapach – najpierw przy wpłynięciu skargi, a następnie już przez sam Panel, czyli instytucję powołaną konkretnie do rozstrzygnięcia danej sprawy.

Aspekt merytoryczny zaś odnosi się do istoty sprawy i legitymacji stron. Odpowiada on na bardziej szczegółowe pytanie: „Przy założeniu, że dany podmiot ma legitymację wywodzącą się z klauzuli arbitrażowej, czy ma on prawo do dochodzenia swoich praw przed CAS w konkretnej sytuacji?”. Jest to kategoria węższa, odnosząca się już ściśle do danego faktycznego oraz powoływanych przez skarżącego przepisów/postanowień umownych i innych źródeł, na podstawie których chce on dochodzić swoich praw. Nie jest to zatem kwestia ściśle proceduralna, lecz badana przez Panel w toku rozstrzygania danej sprawy. Organ ten może umorzyć takie postępowanie jeżeli uzna, że skarżący nie ma podstaw do tego, by być stroną w konkretnym postępowaniu.

Należy jednak podkreślić, że Trybunał rozpatruje tę kwestię szeroko. Warto zwrócić się tu do orzeczenia Trybunału 2014/A/3665/3666/3667, w sprawie Luis Suarez, FC Barcelona & Asociación Uruguaya de Fútbol (AUF) vs FIFA, par. 47-49, czyli sprawy związanej z ugryzieniem Giorgio Chielliniego przez Luisa Suareza na brazylijskim mundialu: „Dla Panelu pozostaje faktem, że zakaz wykonywania wszelkich czynności związanych z piłką nożną włącznie z brakiem możliwości wchodzenia na jakiekolwiek stadiony, przez cztery miesiące, aż do końcówki października 2014 szkodzi Klubowi tego Zawodnika i jego interesom, dotyczącym pracy z Zawodnikiem, promocji Klubu oraz możliwości czerpania zysków z wizerunku Zawodnika”.

Tym samym Trybunał uznał, że Barcelona oraz Urugwajski Związek Piłki Nożnej są uprawnione do stawania przed CAS, celem ochrony swoich interesów, pomimo, że nie byli związani żadnymi umowami z FIFA w tej sprawie, a sam zawodnik w czasie popełnienia czynu nie był jeszcze zawodnikiem Barcelony. Z praktycznego punktu widzenia takie podejście Trybunału wydaje się jednak bardzo racjonalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

Jacek Bargieł

Jacek Bargieł

Student piątego roku prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe, prawo Unii Europejskiej.

Wpisy autora

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

NBA – o prawie Birda i prawach pokrewnych

Już za dwa tygodnie startuje NBA, a na początku lipca tego roku LeBron James zamienił Cleveland Cavaliers na Los Angeles Lakers, co medialnie było jednym z największych sportowych wydarzeń lata. To dobry moment, by przybliżyć zasady działania rynku transferowego w najlepszej lidze koszykarskiej na świecie.

Czytaj dalej NBA – o prawie Birda i prawach pokrewnych

Opublikowane w

Jurysdykcja CAS w poszczególnych dyscyplinach sportu cz. 2

W moim poprzednim blogu starałem się przybliżyć kwestię ogólnej dopuszczalności sporów do CAS pod względem rzeczowym, tzn. w związku z rodzajami sporów, w jakich Trybunał uznaje się za właściwy („sports-related dispute”). W tym wpisie chciałbym omówić jak konkretne światowe federacje sportowe regulują kwestię takich sporów oraz możliwość poddania ich pod jurysdykcję CAS. Tu należy przypomnieć, że aby przedstawiony spór został dopuszczony przez Trybunał, konieczne jest wyczerpanie drogi wewnątrzfederacyjnej, czyli uprzednie uzyskanie orzeczeń w organach jurysdykcyjnych przyporządkowanych ściśle do danego światowego związku sportowego.

Czytaj dalej Jurysdykcja CAS w poszczególnych dyscyplinach sportu cz. 2

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts